TEHRAN FACE_OFF

TEHRAN FACE_OFF
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

” اخرین ترکش های غرب در به ابتذال کشیدن فرهنگ ایران و ایرانی…”

TEHRAN FACE_OFF
994393_389441581187147_116475325_n
دیوارهای شهر تهران دیر زمانی است که رنگ عوض کرده و دیگر خبری از خشت ها و پستوهای خانه باغ ها در آن نیست. تهران خیلی وقت است که رنگ خود را باخته و تن به مدرنیسم داده؛ مدرنیسمی که بیشتر آن متاثر از تفکر ها و مکاتب غربی است.

اما بازی تاثیر پذیری و یا شاید بازی تاثیرگذاری بر تهران و جامعه ای که در این منطقه جغرافیایی سکنا گزیده اند تنها به سیمای معماری شهر که روزی اسلامی نام داشت و حالا جایش را به شیکاگو،هنر نو، فوتوریسم، کانستراکتیویست، ارگانیک، هایتک اکوتک، پست مدرن و … داده خلاصه نشد , بلکه این بار معماران تباهی در آن سوی آبها از خواب معماران و نقاشان فرهنگی ما استفاده کردند و طی چند دهه گذشته هر چه خواستند کردند، هر چه خواستند بر تن بعضی از جوانان پوشاندند و هر آنچه را که می خواستند از ذهن و تن آنان بیرون کردند. این در شرایطی است که هنوز معماران ما خواب هستند و کسی به فکر پی های سست شده فرهنگ در ابعاد مختلف نیوفتاده است.
در حالی که خاک مرده بر روی افکار تحول برانگیز و ساختار ساز ریخته شده، رسانه های غربی روی این خاک دانه پاشیده و می پاشند تا آن چیزی را که خود به دنبال آن هستند برداشت کنند.

شاید زنگ ها هنوز برای بسیاری به صدا در نیامده که این چنین در دل بازار تهران مدلینگ دخترانه راه می افتد و در کنار همین خشت ها و دیوارهای بازار و خانه های تاریخی که هر کدامشان یادگار روزگاران درخشان فرهنگی هستند دختری عکس به ” یادگار ” که نه عکس به نیت تخریب می گیرد تا نشان دهد آن چیز که روزی ایران و ایرانی به آن افتخار می کرد امروز در برابر تفکرات غرب سر فرو آورده است. 
در همین خصوص گواتام گوسوامی، سردبیر این مجله نیز چگونگی انتشار این عکس‌ها را این‌گونه تشریح می‌کند: «من و افرا پیش از سفرش به ایران درباره مفهوم این بخش ویژه صحبت کرده بودیم و این بخش مجله مجموعه‌ای از برنامه‌ریزی و شجاعت تمام افرادی است که در تهیه آن نقش داشته‌اند. افرا عکاسی بسیار با استعداد است و ما امیدواریم در آینده به فعالیت مشترک با ما در پروژه‌های بین‌المللی ادامه دهد.».

بوم عکس ” تغییر چهره تهران ” که به سفارش مجله جهانی مُد FSHN که مقر اصلی آن در سان‌فرانسیسکوی آمریکا است تهیه شده و عکاس آن “افرا پورداد” و مدل این عکس ها “شبنم مولوی” نام دارد، نمود کاملی از این واقعیت است که بر روی خروجی برخی از رسانه های غربی قرار گرفته تا دختری را نشان دهد که لا به لای مردم و گاها در بین نگاه های متعجب اقدام به تهیه عکس های مدلینگ کند. دختری که به پشتوانه وجود تیمی ۱۰ نفره از گریمور و نور پرداز و عکاس و … بهره می برد تا در بازی رنگ ها و لعاب ها می خواهد خود را غالب بر فرهنگ ایران و ایرانی جماعت نشان دهد.

نشان دهد تا تهران به چه سادگی تغییر چهره داده است و مردم تنها با نگاهی گذار این تغییر را به لمس کردن نشسته اند.

1392971_389441574520481_436457459_n

حال فارغ از موضوع فرهنگی که چرا در جامعه چنین مدلینگی ظهور پیدا کرده و برخی از رسانه های غربی این حرکت را به حرکتی شجاعانه تعبیر کرده اند چند سوال در ذهن ایجاد می شود که برخی از دستگاه ها و مسئولین باید نسبت به آن پاسخ دهند.
عموما انجام هر گونه پروژه عکاسی و یا فیلمبرداری حتی برای واحدهای خبری نیازمند صدور مجوز لازم مبادی مربوطه است. آیا این گروه مجوز داشته؟

اگر نداشته پس دستگاه های متولی که مسئولیت پایش اجتماعی را بر عهده دارند تا انواع خطرات از جامعه دور گردد چرا این موضوعات را پیگیری نمی کنند؟

آیا حضور تیمی ۱۰ نفره آن هم با تمامی تجهیزات در سطح شهر و بعد از آن تهیه عکس با معیارهای مجلات غربی این سوال را ایجاد نمی کند که یقینا این یک بازی جدید است و باید نسبت به آن پرداختی مناسب صورت گیرد؟

به هر صورت این روزها نشریات غربی تا این حد به خود اجازه داده اند که فارغ از موضوعی پا در شهر گذاشته و بی محابا سیلی به صورت فرهنگ عمومی جامعه بزنند و این حرکت را تعبیری از ” تغییر چهره تهران ” کنند. مسئولین فرهنگی در این شبیخون فرهنگی تمام عیار که می توان از آن به عنوان جنگ های صلیبی نام برد کجا قرار دارند؟ فرماندهان و سربازان این جنگ کجای کارند؟
این درحالی می باشد که بعضی از دختران صرفا جهت مشهور شدن و دیده شدن خودفروشی کرده و عکس هایی از خود را در صفحات فیس بوک شان منتشر می کنند تا شاید اسم و رسمی کسب کنند .با این حال مسولینی که هنوز نتوانستند هجمه ای چون ساپورت را از جامعه ایران به دور کنند حال باید با خودفروشی دخترانی مبارزه کند که خود را نه به بها بلکه به بهانه مشهوریت می فروشند.

1476248_389441577853814_1929057885_n

روند جاری فرهنگ کشور چندان مناسب نیست. کاش وقتی از خواب بیدار شویم که فرصتی برای جبران وجود داشته باشد…

(البته برخی از عکس ها به دلیل مناسب نبودن قابلیت انتشار نداشتند)

 

 

 

 
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

یک پاسخ به “TEHRAN FACE_OFF”

  1. * یـکـ حـوا * گفت:

    واقعا متاسفم برای چنین دختتران عقده ای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *