سیدجیکاک

سیدجیکاک
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ
سیدجیکاک:
در جریان ملی کردن صنعت نفت ایران، فردی بنام جیکاک زبان بختیاری و آموزه های ابتدایی مسلمانان را یاد گرفت و بعد هفت سال در قالب فردی کر و لال برای فردی چوپانی می کند تا به خوبی به لهجه، باورها و اعتقادات بختیاری تسلط یابد و این جاسوس اهداف انگلیس را در آن ایران پیاده می کرد به نحوی که به مرید و سیدجیکاک معروف شد.
انگلیس از قدیم الایام همیشه از ساده لوحی و بیسوادی مردم برای پیشبرد اهداف کثیف اش استفاده میکرده است . .
بیشتر بدانیم :

حکایت عصای جیکاک معروف است که با آن معجزه می کرد و وقتی آنرا به بدن کسی می زد به آن شوک عجیبی منتقل می شد! جیکاک مدعی بود عصای او بهترین وسیله برای تشخیص حلال زاده بودن افراد است و با همین شگرد بسیاری از کسانی را که به دلیل مختلف می خواست از وجهه اجتماعی و قدرت بیندازد ، تخریب می کرد ! بعد ها فاش شد که در عصای معجزه آسای مستر جیکاک جز یک پیل خشک الکتریکی و یک مدار ضعیف انتقال برق هیچ چیز وجود نداشته و جریان ضعیف برق باعث انتقال شوک الکتریکی به افراد نگون بختی می شده که مستر جیکاک هنگام تماس عصا با آنها ، دکمه وصل جریان را فشار می داده !!

در مجلسی او حاضران را دروغگو معرفی می کرد و هنگامی که قرار بر اثبات شد، کبریتی روشن کرد و گفت: هر کس راست بگوید این کبریت ریشش را نمی سوزاند. اول کبریت را به ریش خود گرفت که نسوخت سپس ریش تمام افراد ساده لوح حاضر را سوزاند . به آنها قبولاند که دروغ گفته اند و البته بعد ها مشخص شد که ریش او مصنوعی و نسوز بود .

اقدام بعدی جیکاک پوشیدن لباس روحانیت و عمامه گزاری وی بود! جیکاک مجلس وعظ و منبر برپا میکرد و آخرش هم روضه امام حسین میخواند و وسط روضه موقعی که همه داغ می شدند ناگهان عمامه خود را به درون آتشی که وسط مجلس بود پرتاب میکرد! از بند قبل علاقه جیکاک به پارچه نسوز را بیاد دارید . عمامه نمیسوخت و جیکاک آنرا به عنوان معجزه خود بیان میکرد و ادعای سید بودن میکرد! در ضمن او هیچکس را هم به سیدی قبول نداشت چون عمامه آنها در آتش میسوخت! از اینجا بود که او به “سید جیکاک” معروف شد..

به هنگام ملی شدن صنعت نفت، جیکاک یا به قولی سید جیکاک با گشت و گذار میان عشایر بختیاری این شعار را به گویش بختیاری برای آنها طرح نمود : “تو که مهر علی من دلته نفت ملی سی چنته” “یعنی تو که مهر علی را در دل داری برای چه به دنبال ملی شدن نفت هستی” بعضی از عشایر بختیاری زندگی خود را رها کرده و با تشکیل دسته جات متعدد و درست کردن پرچم و علم های گوناگون علی علی گویان به امامزاده ها رفته و طلب عفو می کردند.

 
 از پیج : من یک ایرانی مسلمانم
 
 
 
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

6 پاسخ به “سیدجیکاک”

 1. محمد می‌گه:

  سلام
  متن ممکنه واقعی باشه، اما عکس ها غیر واقعی است، عکس فرد سمت راست تصویر تئودور هرتزل بنیان گذار صهیونیزمه که توضیحات بیشتر رو می تونید اینجا ببینید:
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%AF%D9%88%D8%B1_%D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%B3%D9%84

  و عکس فرد با اطرافیانش عکس جی بی اسکات از مکتشفان نفت در مسجد سلیمانه که توضیحات بیشتر رو می تونید در اینجا ببینید:
  https://www.soas.ac.uk/gallery/bakhtiari-kuch/oil/earliest-oilmen/
  و من الله توفیق

  • Admin Admin می‌گه:

   اما دوست عزیز ویکی پدیا جزو منابع گفته نمیشه هرکسی میتونه مطلبی بذاره.

   • سارا می‌گه:

    سلام محمددرست میگه خوب به ویکیپدیااکتفانکنید براحتی میتونیددراینترنت جستجوکنیدعکس سمت راست تئودورهرتزله عکسی که معروفم هست وسمت چپ کاشف نفته که اشاره شده بهش درضمن جای تعجبم داره که این عکسوآقای رائفی پوربه عنوان سرجیکاک درسخنرانیهاشون نشون میدن!

   • نادر می‌گه:

    واقعا جای تاسف داره که عکس بنیانگزار رژیم صهیونیستی را نمیشناسید

 2. صاحبدل می‌گه:

  سلام
  عکس سمت راست هیچی ولی عکس سمت چپ که محمد ارجاعش داده به یه سایتی که برای یه کشور اجنبی اونم از نوع بریتانیاس جای بحث داره ، درسته برای مسجد سلیمانه ولی منم به عنوان یه نویسنده سایت میتونم هر اسمی رو تک تک اون افراد بذارم ، این دلیل بر صحتش نداره

 3. سید می‌گه:

  همه مطالبتان اینقدر دقیقه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *