دیدار با امام زمان (عج)

دیدار با امام زمان (عج)
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

دیدار با امام زمان (عج):

امام در آخرین توقیع شریف خطاب به آخرین نایب خاص خود، یعنى على بن محمد سمرى فرمود:
«به زودى از شیعیان من کسانى خواهند آمد که ادعاى دیدن مرا مى کنند. آگاه باشید، هر کس قبل از خروج سفیانی، و صیحه آسمانی، ادعا کند که مرا دیده دروغگوى افترا زننده است».(۱)
اما با تقوا و معنویت و کسب شایستگی و قابلیت لازم مى توان به حضور امام رسید، چنان که برخى از بزرگان به حضورش رسیده اند. اما آن دسته از روایاتى که بر منع ملاقات دلالت دارند، ناظر بر این است که امام می خواهد جلوى هر گونه سوء استفاده از ادعاى دیدن امام گرفته شود و هر کس نتواند با ادعاى رؤیت امام **دکانی و بازاری** برای خودش درست کند .
روایت یا توقیع هنگام فوت آخرین نایب امام صادر شده و قرینه ای که در توقیع است ، نشان می دهد که مراد از دروغگو بودن مدعى مشاهده امام بعد از صدور توقیع، ادعاى ارتباط و نیابت از جانب حضرت است .
امام در این توقیع مىفرماید: با از دنیا رفتن تو اى على بن محمد سمرى، نیابت خاصه تمام شد. غیبت کبرى آغاز شد . دیگر بعد از این اگر کسى بگوید من حضرت را مىبینم و با او مرتبط هستم و نیابت خاصه از جانب حضرت را دارم، دروغگو است.
حضرت در توقیع مبترک خود می نویسد : «بسم الله الرحمن الرحیم، اى على بن محمد سمرى! خداوند به برادران دینى تو در مصیبت تو اجر دهد. تا شش روز دیگر از دنیا خواهى رفت .به کارهایت رسیدگى کن و به کسى بعد از خودت [جهت نیابت] وصیت نکن چرا که غیبت طولانى آغاز شد . ظهور نخواهد بود مگر بعد از اذن خداوند… به زودى خواهد آمد کسى که مدعى مشاهده من باشد ،ولى آگاه باش کسى که مدعى مشاهده باشد (قبل از خروج سفیانى و صیحه )دروغگو خواهد بود»، (۲).
حضرت با دادن این توقیع در واقع خواسته اند راه را بر مدعیان دروغین ادعاى نیابت ببندند. این جمله که مدعى مشاهده ،دروغگو است، به این معنى نیست که در غیبت کبرى دیگر کسى حضرت را نخواهد دید. بسیارى از صالحین و بزرگان شیعه در طول تاریخ غیبت حضرت را دیدهاند. وثاقت و صداقت بسیاری از آن ها مورد تأیید همه اهل فن، حتی منکران ملاقات با حضرت قرار گرفته است ، قطعا اکثر آن ها اهل دروغ نبودهاند . یک مورد آن هم که راست باشد ، باید حدیث به گونهاى دیگر معنا و توجیه شود.
مفهوم حدیث :
امام در این حدیث به دو نکته اشاره مىکنند:
یکى :اخبار از آینده که پس از من عدهاى پیدا مىشوند و مشاهده و ارتباط با من را ادعا مىکنند .
دوم : دروغگو بودن مدعى .
امام در حدیث دو تعبیر دارد: یکی “ادعا” و دیگری “مشاهده”. کسى را که ادعاى مشاهده نماید، کاذب معرفى کرده است.
مشاهده به معناى دیدن امام و ارتباط با او است . ادعا به معناى اعلان و انتشار آن و با خبر کردن مردم از مسأله است، ممکن است کسى با امام ملاقات داشته باشد ،همانگونه که براى برخى علما و غیر آنان نقل مىکنند ،ولى آن را میان مردم بازگو نکرده و در سینه خود پنهان کرده باشد.
چگونه بعضی اخبار ملاقات منتشر شد و در کتاب ها نوشته شد ؟
خبر ملاقات ها یا از برخی قراین و شواهد قطعی توسط دیگران به دست آمد یا توسط افرادی که محرم اسرار بزرگان بوده اند ، **بعد از مرگ آن ها منتشر شد** . به این صورت که بزرگان فرد یا افرادی را که محرم اسرارشان بود ،از باز گوکردن ملاقات تا زمانی که زنده هستند ، منع می کردند. آن ها خبرهای ملاقات را بعد از فوت آنان مطرح کردند .
بنابراین بین مضمون حدیث با داستان ملاقات برخى صالحان با امام هیچ ناسازگارى وجود ندارد.

**در نتیجه اگر کسی با امام زمان (عج) ارتباطی داشته باشد باید این موضوع را پنهان کند و در زمان غیبت کبری (همین زمانی که توش هستیم) قبل از خروج سفیانى و صیحه آسمانی کسى را که ادعاى مشاهده و ارتباط نماید و مدعی شود که من (نماینده) ، (فرستاده) ، (نائب) امام زمان (عج) هستم باید تکذیب شود و دروغگو میباشد.

در همین فضای مجازی اشخاصی هستند که ادعای ارتباط را کرده اند
با مشاهد این صفحات معلوم میشود واقعا عده ای فریب چرندیات این افراد را خورده اند در همین راستا برای اطلاع دیگران حدالامکان این مطلب را به دوستانتون برسانید 

یا صاحب الزمان الامان الامان الامان من شر اخرالزمان

۱٫ شیخ صدوق، کمال الدین، ص ۵۱۶٫
۲٫ بحارالانوار، ج ۵۱، ص۳۶۰٫

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *