جواب دندان شکن به معاویه در دلیل ترک سب(دشنام)امام علی علیه السلام

 جواب دندان شکن به معاویه در دلیل ترک سب(دشنام)امام علي علیه السلام
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

جواب دندان شکن به معاویه در دلیل ترک سب(دشنام)امام علی علیه السلام در صحاح+سند
آنچه که از معاویه و والیانش در سب حضرت علی(علیه السلام)در صحاح اهل سنت نقل شده است.

معاویه بن أبی سفیان به سعد (بن مالک) امر کرد و (معلوم است که امر کرد تا او علی علیهالسلام را سبّ و لعن کند و چون او حاضر به این کار نشد به او ) گفت: چه چیز ترا مانع از ناسزاگویی به أبو تراب گشت؟ (بنی امیّه کلمه «أبو تراب» را در مقام بدگویی از امیر المؤمنین به کار میبردند)
گفت: سه مطلب را به یاد آوردم که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به او فرمود که اگر یکی از آنها را به من گفته بود برایم از هر متاعی با ارزشتر بود و لذا هرگز او را ناسزا نمیگویم.
۱- از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم که:رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم (در غزوه موته) به علی علیهالسلام فرمود: تو نزد من مثل هارون به نزد موسی هستی

۲-پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم (در جنگ خیبر) فرمود: فردا پرچم را به دست کسی میدهم که خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسولش او را دوست دارند.

۳-خداوند در جریان مباهله با نصاری نجران در آیه ۶۱ از سوره آل عمران (با توجه به روایاتی که افراد مشخص شده در آیه را معین نموده است) علی علیه السلام را به منزله نفس رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و إمام حسن و إمام حسین علیهم االسلام را دو پسر آن حضرت معرفی فرموده است.

صحیح مسلم، ج ۴، ص ۱۸۷۱، کتاب فضائل الصحابه، باب ۴، ح ۳۲٫سنن ترمذی ج ۵، ص ۵۹۶، کتاب المناقب، باب ۲۱، ح ۳۷۲۴٫

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *