استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استاد رحیم پور ازغدی:

انسانى که خدا و قیامت را قبول دارد، با انسانى که خدا و قیامت را قبول ندارد، در ظاهر شبیه هم هستند اما باطناً دو موجود اند. هر دو با دو پا راه میروند، یکجور غذا میخورند، اما حقیقتاً مومن و کافر، یک نوع موجود نیستند. حقوق شهروندى مشترک باید در جامعه داشته باشند. وقتى کافر را دیدى به او سلام هم باید بکنى، حقوق اش را باید رعایت کنى و ستم هم نباید به او بکنى ، اما این نجاست کافر،صرفاً یک حکم فقهى نیست.

این نجاست یعنى که باید با او حریم نگاه دارى و زندگى ات با او نباید مخلوط شود.تو در زندگى به یک سمت دارى حرکت میکنى و او به سمت دیگر. قبله مومن و کافر در زندگى جداست. نه اینکه توهین کنیم به آنها، احترام هم میگذاریم، کمک شان هم میکنیم ،شادشان هم میکنیم اما با آنها مخلوط نمیشویم. حریم نگاه میداریم ، براى اینکه هدف کافر از زندگى با هدف مومن دو تاست. روح شان جداست ولو بدنشان در کنار هم باشد. به دو مقصد متفاوت در حال سلوک هستند ولو همسایه همدیگر باشند.

مثلاً سگ و خوک در فقه ما نجس است. بعضى فکر میکنند معنى اش این است که سگ و خوک حیوانات بد ، پست و موذى هستند و باید اذیتشان کنیم. ابداً ، در روایت داریم که پیامبر فرمود، فلان خانم جهنمى است، پرسیدند براى چه؟ فرمودند براى اینکه به یک سگ یا گربه اى رسیدگى نکرد و آب و غذا نداد تا مرد. بخاطر همین گربه یا سگ این زن به جهنم خواهد رفت. بنابراین اینکه میگویند سگ نجس است یا کافر نجس است ، به این معنى نیست که باید آزارش داد، به این معنى است که نباید بگذارى داخل زندگى ات شود.

یکى از دوستانى که خارج از کشور زندگى میکرد، گفت آقا ما خیلى چیزها را فهمیدیم اما این حکم نجاست سگ را نفهمیدیم براى چیست! نمیشود این مشکل را یکجورى حل کنند؟ تمام این خارجى ها راحت با سگ دارند زندگى میکنند و خیلى هم با هم خوب و صمیمى هستند و خوب انس گرفته اند. علت تحریم سگ مسائل بهداشتى بوده که آنرا هم اینها رعایت میکنند.
گفتم اولاً که معلوم نیست دلیل حرمت مساله بهداشتى بوده باشد، یا فقط آن باشد، شاید همین موضوع انس سگ با انسان که تو به عنوان مزیت ذکر میکنى ، همین نقطه ظعف باشد. شاید چون سگ با انسان زود انس میگیرد،همین باعث میشود که رابطه انسانها با هم قطع شود و تبدیل شود به رابطه انسان با سگ. شاید اسلام همین را نمیخواهد
سگ را نباید آزار داد، اما نباید زندگى انسان و سگ یکى شود، چونکه سگ کم کم جاى انسان را میگیرد، چنانکه در بسیارى از خانواده هاى غربى گرفته و امروزه انسانهاى مجرد با سگها دارند زندگى میکنند.

“محمد، خداپرستى، بشردوستى و خطاناپذیرى”سال١٣٨٨

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *