استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استاد رحیم پور ازغدی:

روایت داریم که دو نفر روى اسب نشسته بودند و با هم بحث میکردند و حضرت على(ع) به ایشان میرسد و میگوید اگر گفتگویتان طول میکشد از اسب بیایید پایین. چرا روى اینها نشسته اید؟ بیایید پایین با هم بحث کنید.
عدالت و حق را آنقدر ریز تعریف مى کند به اندازه اینکه یک الاغ یا اسبى، ده دقیقه تحمل کسانى که لازم نیست آن بالا بنشینند را نکند. آیا میشود گفت این مکتب کلى گویى کرده و فقط شعار عدالت را داده؟ در باره انسان هزاران بار ریزتر از این وارد شده است.
اینها گفته نمیشود اصلا، نه میخوانیم ، نه میشنویم و نه به هم مى گوییم، نه راجع به آن فکر مى کنیم و نه در باره آن پایان نامه مینویسیم. مى گویند اینها ایدئولوژیک است، علمى نیست. علمى چیزهایى است که از غرب بگویند علمى است… خبر رسید به حضرت که یک مسلمانى به یک مسیحى یا یهودى زمینى را فروخته و گران فروخته است.
آنجا حضرت احضارش مى کنند و تعبیرشان این است:” له ما لنا و علیه ما علینا،مسلما او کان کافرا” سود او سود ماست و ضرر او ضرر ماست،چه مسلمان باشد و چه کافر.”له ما لاهل الله و علیه ما علیهم” منافع این آدم ولو اینکه از ما نیست ولى زیر سایه حکومت اسلامى دارد زندگى مى کند،منافع ماست و ضررش ضرر مسلمانان است.
تعبیر از این بلندتر در شرق و غرب عالم در کدام مکتب حقوقى هست؟ همین یک جمله به نظر من کافیست که سرفصل صدها رساله در باب حقوق بشر بشود.
یکى از مشکلات ما این است. مثلا در غرب “هایدگر” یک جزوه کوچکى نوشته در باره یک مساله اى، صدها و هزاران حاشیه و شرح بر آن میزنندو هر کدام از اینها یک پایان نامه حساب میشود براى دکترى که برود پروفسور شود، بعد گاهى رساله پیدا میشود که نوشته شده در باره یک جمله او. مثلا “جان لاک” یکجا یک جمله اى گفته در باب تساهل و تسامح،که هم اشکال فلسفى میشود به آن کرد و هم قابل بحث از نظر حقوقى و اخلاقى است اما صدها مقاله علمى در باره آن نوشته میشود، بعد ما هزاران جمله از این جملات در معارفمان داریم، هیچکس نه در باره اینها فکر مى کند و نه بحث. اینها ماده منابر است براى شبهاى مذهبى. سالى چند شب مذهبى داریم که براى این کارهاست

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

یک پاسخ به “استاد رحیم پور ازغدی”

  1. مدافعان حرم می‌گه:

    هر انسان با انصافی با کمی تحققیق یقینا به این خواهد رسید که عادل ترین و حق ترین و راه راست اسلام است ولیمتاسفانه امروزه در تنها نظام اسلامی دنیا بسیارند شیفتگان کفرغرب.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *