استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استاد رحیم پور ازغدی:

نمیدانم شما دیده اید که در پایان نامه هاى علوم انسانى ، این تفکر چطور نفوذ کرده که شما وقتى یک بحثى میکنى ، اگر تجربى و حسى نباشد و بخصوص در غرب کسى آنرا نگفته باشد، میگویند علمى نیست. معلوم است که دایره علم بعضى ، تا نوک دماغشان هست. تعریفشان از علم اینقدر محدود است! فقط به علم تجربى میگویند علم، در صورتیکه علم و معرفت دایره خیلى وسیع ترى دارد. اینها که علم را مساوى با تجربه میداند، هرچه شما در بعضى جلسات،علاوه بر استدلال عقلى و تجربى، از مباحث دین مطرح کنى ، میگویند آقا تا اینجا داشتى علمى صحبت میکردى ، قبول کردیم ، از این به بعد دیگر غیر علمى است.
چرا اینرا میگوید؟ براى اینکه اینها وحى را علم نمیدانند. علم از نظر آنها مساوى است با تجربه حسى، یعنى همانى که حیوانات هم دارند و سقف عقل از نظر آنها جمع بندى همین تجربیات حسى است که تازه این یکى را هم بعضى از حیوانات دارند.
از قول حیوانات خیلى صحبت کرده اند، که آقا! حیوانات نمیفهمند، ما که مثل حیوانات نیستیم، مرتیکه حیوان! و …. که واقعاً کسى تا حیوان نباشد، نمیفهمد که حیوانات مسائل را میفهمند یا نمیفهمند. به اسم آنها نوشتیم که نمیفهمند، از کجا معلوم که نمیفهمند؟
هنگامى که لشگر حضرت سلیمان عبور میکند، قرآن از قول مورچه نقل قول میکند. شاید برخى فکر کنند این هم مثل قصه هاى بچه ها است که مثلا برایشان تعریف میکنیم ، آقا فیله به خانم موشه گفت فلان، قطعاً قرآن اینطور نیست. خداوند در قرآن دارد عبارتى را از قول مورچه نقل میکند. میگوید مورچه به سپاه سلیمان اشاره کرد و گفت اینها عجب نادانهایى هستند، زیر پایشان را نگاه نمیکنند!، اینطور که اینها دارند میایند، همه ما را له میکنند. دقیقا مثل نگاه یک آدم با شعور به یک بیشعور!
اگر ما قرآن و وحى را منبع معرفت بدانیم، معلوم میشود که کل محاسبات ما در باره حیوانات باید تغییر کند. این تصورى که ما از حیوانات داریم زیر و رو میشود. آنها چون به زبان ما حرف نمیزنند، به آنها میگوییم زبان بسته، اتفاقاً شاید آنها هم به ما میگویند زبان بسته! ما به چشم یک گاو به آنها نگاه میکنیم، شاید آنها هم به همین چشم به ما نگاه مى کنند.
معنویت و معناى “معنادارى” سال ١٣٨۶

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *