ابلیسک

ابلیسک
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

 اُبلیسک:

    یا اوبِلیسک (Obelisk) (یونانی: ὀβελίσκος، برگرفته از ὀβελός، به معنای سوزن یا ستون نوک‌تیز) ستون سنگی چهارگوش و بلند که در بالای آن یک نوک هرمی جای دارد و گفته می‌شود که برگزیدن شکل هرم برای همانندسازی با یک پرتوی سنگ شدهٔ قرص خورشید بوده‌است. در بیشتر جاهای باستانی می توان یک جفت ابلیسک در برابر تیریک‌ها (pylon) پیدا کرد.

ابلیسک‌های کهن از یک سنگ یکپارچه ساخته می‌شدند در حالی که ابلیسک‌های امروزی از چندین قطعه سنگ ساخته می‌شوند و می‌توانند لایه‌های درونی هم داشته باشند.

این بنا در معماری مصر باستان، آشور، آکسومی اتیوپی، روم باستان و بیزانس (روم شرقی) به کار رفته‌است. در دوران نوین نیز این بنا در شماری از میدان‌های اصلی اروپا و آمریکا وجود دارد این بنا نزد فراماسونها مقدس به شمار می‌رود. در حالی که گروهی از مسلمانان آن را نماد شیطان می‌دانند.[نیازمند منبع]به طوری که یکی از اعمال حج سنگ زدن به این بناست که رمی جمرات نامیده می‌شود .

اُبلیسک اصلی در شهر واشنگتن است که روبروی آرامگاه یادبود آبراهام لینکلن قرار دارد و در پایین این بنا پرچم بسیاری از کشورهای جهان گذاشته شده‌است.

 

washington-monument-address
این نمادهای پاگانیسم هم‌‌اکنون رواج بسیاری یافته‌اند و در سه قرن گذشته صدها ابلیسک در نقاط مختلف جهان ساخته شده است. شاید بتوان این سازه شرک‌آلود را جزو معدود نمادهایی دانست که تا بدین حد در میادین و اماکن مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمونه‌های مختلف ابلیسک‌ها را می‌توان در کشورهایی چون آمریکا، انگلستان و … مشاهده نمود.در اقصی‌نقاط جهان از مسجد بزرگ سلطان احمد ترکیه تا صحن کلیسای اعظم سنت پیتر در واتیکان و محوطه کاخ سفید آمریکا شاهد ستون‌هایی با رأی هرمی‌ شکلی هستیم که سر به فلک کشیده‌اند. این ستون‌ها نمادهایی از الحاد و پاگانیسم نزد ادیان باستانی مصر بودند که در بازه‌های مختلف زمانی تفاسیر مختلفی از آنها شده است. امروزه ابلیسک‌ها تبدیل به یکی از نمادهای مورد احترام فراماسونری و پیروان فرقه‌های شیطان‌پرستی شده و این گروه‌های در چند قرن گذشته سعی داشته‌اند که آنها را در جای جای جهان پراکنده سازند.
621740_192631117534862_436046101_o
نگاهی به پیشینه نمایه ابلیسکابلیسک (obelisk) که برگرفته از واژه‌ای یونانی به معنای ستون برافراشته است یک بنای یادبود باریک با قاعده‌ای مربع‌شکل بوده که در بخش فوقانی آن یک هرم قرار داده شده است. بر ساس اساطیر مصر باستان این بنا با خدای خورشید یعنی “رع” (Ra) مرتبط می‌شد. بدین صورت که این نماد اشعه‌ای از اشعه‌های خورشید بود که به صورت سنگی درآمده است و “رع‌” الهه خورشید درون این سنگ قرار دارد. در زبان مصر باستان بر این بنا نام “تِجِن” (Tejen) نیز می‌نهادند، مصریان معتقد بودند بدنه بلند و باریک ابلیسک مظهر دفاع و محافظت و هرم رأسی بنا نیز مظهر دورکردن نیروهای منفی و باد و توفان است. ابلیسک در دورانی نیز نماد ازیریس(Osiris) شد. زیرا اعتقاد بر این بود که این الهه توانسته بر تمامی خدایان دیگر تفوق بیابد به همین دلیل دارای قدرت‌هایی از هر یک از خدایان دیگر شده بود و لذا ابلیسک، نمادی که متعلق به رع بود (خدای خورشید یا رب السماوات) نصیب ازیریس (خدای مرگ و دنیای زیرزمین) شد. نفس ازیریس، باع (Ba) به نام بانبجِت (Banebdjed) خوانده می‌شد و این باع بود که حیثیت و شخصیت و قدرت را برای ازیریس به همراه داشت و نماد بانبجت نیز قوچ بود و این دلیلی بود برای پرستش این حیوان توسط عده ای از مردم مخصوصاً در شهر مندیز (Mendes) در زمان باستان. از اینجاست که رابطه میان ابلیسک و فرقه‌های فراماسونی و ایلومیناتی آغاز می‌شود .
6744ef40

تصویر درب ورودی معبد لوخور که یکی از ابلیسک‌های آن باقی مانده‌اندالبته از دیگر تفاسیر در مورد اسطوره‌شناسی ابلیسک می‌توان به موردی دیگر نیز اشاره نمود: مردمان مصر باستان معتقد بودند اگر انسان نام خود را در جایی ثبت نکند بعد از مرگ انسان ناپدید خواهد شد. به همین علت هر کس سعی می‌کرد نام خود را در جایی ثبت نماید. فراعنه نیز نام‌های خود را در مکان‌های مختلفی ثبت می‌کردند که یکی از آنها ابلیسک بود. در حقیقت می‌توان گفت که ابلیسک هرمی است که بر روی یک ستون قرار داده شده است. این بخش فوقانی هرمی شکل قسمت اصلی بنا و نمادی مهم بود. تقدیم شدن ابلیسک به خدایگان خورشید در حقیقت بدین معنا است که هرم موجود در رأس آن تقدیم به خدا می‌شود تا نام اهداء کننده تا ابد باقی بماند. خطوط حکاکی شده بر روی ابلسیک به خط هیروگلیف می‌باشد و دربردارنده موضوعاتی همچون زندگی رع، سفرهای روزمره رع در آسمان ها و پیروزی‌ها و جشن‌ها است. 
 
 

 

 

123906_532

اهمیت ابلیسک در فرامانسونری و آیین شیطان‌پرستی

 نفس ازیریس، باع به نام بانبجِت خوانده می‌شد و این باع بود که حیثیت و شخصیت و قدرت را برای ازیریس به همراه داشت و نماد بانبجت نیز قوچ بود و این دلیلی بود برای پرستش این حیوان توسط عده‌ای از مردم مخصوصاً در شهر مندیز در زمان باستان. و قوچ مندیز یا همان بانبجت، سپس تبدیل به بفومت (Baphomet) شد و بفومت مورد پرستش فرقه‌هایی از فراماسونری مانند شوالیه‌های معبد (Knights Templar) که در جنگ‌های صلیبی نقش ویژه‌ای داشتند، قرار گرفت.

هم اینک بفومت مورد استفاده فرقه کابالا (Kabbalah) از فرقه‌های عرفان یهودی و فراماسونری است. بفومت یک بز است با نماد ستاره پنج ‌ضلعی (البته دقت گردد که ستاره پنج ضلعی در پرچم برخی دول اسلامی تمایز آشکاری با این ستاره دارد و صورت واژگون آن است) بر روی پیشانی که علامت کنونی شیطان پرستان و فراماسون‌ها می‌باشد. بفومت در نگاه کابالیستی در یک دست مرد و در یک دست زن است، هر دو دستش علامت هرمتیسم (Hermetecism) که یک دست به سمت ماه سفید(Geburah) و دست دیگر به سمت پایین به سمت ماه سیاه (Chesed) است که این علامت نشانده متعادل بودن رحمت و عدالت است. در بین دو شاخ بز بفومت یک شعله هوش(Intelligence) است. در محل آلت تناسلی بفومت یک میله وجود دارد که نشانه “زندگی بی پایان ” آن (که نمادش ابلیسک می‌باشد) است و پستان‌های آن به اومانیسم تعبیر شده است.

e04b3ca66225c149

ابلیسک میدان کنکورد که هرم آن به دستور شیراک طلاکوبی شد .

حکاکی‌های روی این ابلیسک تعریف و تمجید از فرعون مصر است. در سال ۱۹۹۸ به دستور رئیس جمهور فرانسه ژاک شیراک هرم رأسی بنای ابلیسک را طلاکوبی کردند. در سال ۱۸۷۵ ژنرال جیمز الکساندر(Sir James Alexander) تصمیم به انتقال یک ابلیسک به لندن گرفت، دکتر اراسموس ویلسون (Erasmus Wilson) از فراماسون‌های معروف بود که هزینه انتقال و نصب ابلیسک را تقبل کرد. این ابلیسک توسط دو مهندس فراماسون به نام های دیکسون(Dixon) و استیفنسون (Stephenson) نصب شد. در سال ۱۸۷۸ کنار رودخانه تایمز (Thames) در لندن این ابلیسک نصب شد و به دلیل زحمت فراوان این جابه جایی و نصب به دکتر ویلسن لقب شوالیه اعطا شد. این ابلیسک به سوزن کلئوپاترا (Cleopatra’s Needle) معروف است. همانطور که ذکر شد ابلیسک‌ها در مصر باستان به صورت دوقلو در دروازه معابد به کار می‌رفت،
جفت ابلیسک لندن توسط فراماسون‌ها به نیویورک منتقل شد و در پارک مرکزی شهر(Central Park) کنار موزه متروپلیتن (Metropolitan) در سال ۱۸۸۱ نصب شد. هزینه این نقل و انتقال بر عهدخ سرمایه دار و فراماسونر معروف ویلیام وندربیلت (William Vanderbilt) بود. در مراسم افتتاحیه پس از نصب این ابلیسک ارکستر ۹/۰۰۰ نفره فراماسونرها برنامه اجرا کردند و جسی آنتونی استاد اعظم،(Grand Master)   فراماسونری نیویورک در این مراسم سخنرانی کرد. در این سخنرانی آمده است مصر زادگاه علم (Science)، نجوم، ادبیات و هنر است و ما فراماسونرها باید به دنبال اصول خود در مصر باستان باشیم و آن اصول را احیا کنیم.

 

4
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

11 پاسخ به “ابلیسک”

 1. سلام از این نمونه ها در ایران خودمون خیلی زیاد هست که اگه بخواییم نقدشون کنیم اونوقت وقتی نمی مونه به اونور دنیا بخواییم سرک بکشیم و نماد ابلیسک فلانجا رو انور دنیا میون کفار نقد و بررسی کنیم . متاسفانه ما ها عین کبک سرمونو کردیم تو برف و نمی بینیم هر روزه هزاران و هزاران ساختمان و نماد ابلیسک تو شهرای همین ایران ما مثل قارچ سر از خاک در میارن و هیشکی ککشم نمی گزه؛ امروز بدتر از دبروز و فردا بدتر از امروز، ما غافلیم و اونا تو کار خودشون اوستا، برین یه جستجو بکنین و نمای ساختمونی حتی ساختمونای دولتی این کشورو توی به خصوص ۱۰ ساله ی اخیر ببینین و انوقت اگه وجدان داریم تو رو خدا بیایین کاری بکنیم ….این به اصطلاح مهندسای همه چی دون! اگه نگیم آگاهانه، ناآگاهانه ببینین چیکار می کنن تو مملکت اسلامی و کسی جلودارشون نیس؟؟؟؟!!! تا جایی رسوندن که وقتی بچم از خیابون عبور می کنه میگه مامان نیگا کن ببین این ساختمون چقد شبیه اون عکسیه که تو گیم دیدم و تو گفتی این عکس شیطونه، شیطون اینجا داره واسه خودش ساختمون می سازه؟؟؟

  • Hiva می‌گه:

   این چه حرفیه شما میزنید.
   شما که میگید جلو معمارا رو بگیرید، جلو بچتون رو بگیرید که بازی های خارجی نکنه که توشم نماد ابلیسک و کلی آدم با پوشش نامناسب داره. والا

 2. یه دختر معمار می‌گه:

  خب چرا اینطور قضاوت میکنید که هرکی ابلیسک طراحی کنه مقصودش شیطان پرستیه؟ خب شاید با هدف الهام از طرح مصر باستان این طراحی رو انجام داده!!!

  • Hiva می‌گه:

   سلام دختر معمار
   به شدت باهات موافقم. به نظرم در اکثر موارد هدف الهام گرفتن بوده

   • اسلام می‌گه:

    میدونی بزرگترین دشمن انسان جهل . بدبخت اونی که ندونه از روی چه چیزی می خواد الهام بگیره و از اون بدبختر کسی که داره الهام میگیره به جای اینکه الهام بخش باشه ما باید به جای نقد و برسی بتها و نشانه های اون الهامات خودمون جایگزین اونا بکنیم نه تحت تاثیر الهامات کذب اونا قرار بگیریم .

 3. سینا می‌گه:

  با سلام وخسته نباشید متشکرم خوش حال میشم بهم سربزنی
  اللهم اجعل ولیک الفرج

 4. اسلام می‌گه:

  یک تعریف دیگر برای ابلیسک میتوان گفت اولین بت پرستش شده توسط انسان بعداز حبوط در دنیا این نماد نماد آلت تناسلی می باشد که شیطان آن را به خورد انسانهای اولیه داد یعنی حالت نرینگی طبیعت .همان تور که برای تولید نسل به این ابزار احتیاج است طبیعت هم برای تولید نسل احتیاج به این آلت نرینگی دارد و در باور انسانهای نخستین نماد بار وری زمین میبوده است و مورد ÷رستش واقع شد و تا به امروز وقت در ظاهر آن تعقیراتی داده شده است ولی اصل و مبناع آن یکی ست .

 5. م می‌گه:

  سلام علیکم بنده سوالی داشتم آیا برج ساعت بیگ بن نیز ابلیسک است؟

 6. عاشق خدا می‌گه:

  شما واقعا حواستون نیس چرا این همه الهام باشه از مصر؟چرا این همه؟واقعا جوابتان مسخره نیست برج شیطان اول همینطور بود برا چی در سال ۱۳۸۸-۱۳۸۹ برج شیطان در عربستان مورد تعمیر بود و بعد به دیوار تبدیل شد چون به اونا بی احترامی میشد چون به شیطان بی احترامی میشد یکم به خودتون بیایین با ماهواره و وسیله و بازیگر و خواننده و اسباب بازی و خیلی چیز های دیگه دارن از مذهب خالیتون میکنن یا حق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *