یوگا

یوگا
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

یوگا شاخه ای از عرفان است یا…؟؟

هر چند که امروزه یوگا در کشور ما به عنوان ورزش مطرح شده است؛ اما در کشور هند که مهد یوگاست برداشت یوگی ها طور دیگري است؛و ما همان برداشت هندي از یوگاراکه به عنوان عرفان آن را مطرح میکنند؛ قبول نداریم ومورد نقدهاي اساسی و مبنایی است.اما به هر حال ما نظر بزرگان یوگا را براي شما نقل میکنیم:

استادان برجسته یوگا، در توضیح یوگا میگویند:

«براي رسیدن به تعالی، میبایست جسم و روح انسان یکی شود. در صورت یکی شدن جسم و روح است که شخص به کمالات انسانی، تهذیب اخلاق و سلامت جسم و ذهن نایل میشود… در یوگا ادعا میشود که انسان از طریق یوگا به خودآگاهی رسیده، به خویشتن خویش پی میبرد و به شناخت و دیدن حقیقت توانمند میشود».

مروجین اصلی یوگا این مکتب رانه فقط یک ورزش، بلکه معبري براي وصول به حقیقت میدانند:

«مفهوم یوگابسیارعمیقتر از آن است که بین عوام شایع میباشد:

عده اي آن را ورزش میدانند و گروهی فکر میکنند که با یوگا میتوانند به زیبایی و تناسب اندام برسند؛ ولی هدف یوگا از مواردمذکور متعالیتر است. شخص، ضمن خودشناسی به سلامت جسم و ذهن نایل گشته، نهایتاً به آرامش درون دست مییابد». 
یوگاي پیشرفته، پیدیشارما ص19

هم چنان که از کتاب های یوگا نقل شد یوگا به عنوان عرفان مطرح است . حال سوال این است که کدام عرفان؟ اگر عرفان به معنی راهی است که به رضایت خداوند (که هم مبدا هستی است و هم برگشت همه چیز به اوست) ختم می شود باید پرسید با چه اطمینانی ادعا می شود که یوگا انسان ها را به این رضایت می رساند؟ 

گیریم که بیداری کندالینی در بدن حقیقت داشته باشد و قصه چاکرا ها و نادی ها همگی درست باشد و به فرض که انسان بتواند در سایه یوگا، تنش های روانی و استرس های روحی خود را کاهش دهد و با یادگیری چند هزار تکنیک در یوگا به انظباط ذهنی هم دست یابد، دست آخر چه تضمینی وجود دارد که با این امور رضایت خداوند حاصل شده است؟

و اگر منظور از عرفان رسیدن به قدرت های غیر عادی است که مرتاضان ادعا می کنند که باید گفت اولا این گونه قدرت ها ـضمن این که با معجزات و کرامات اولیای الهی از نظر ماهوی تفاوت دارد و از دو سنخ محسوب می شوند ـ اولا مخصوص یوگی ها و مرتاضان نیست و بعلاوه این گونه قدرت ها به خودی خود دلیل بر هیچ امری نیست و نه حکایت گر راه حقیقت و عرفان ناب و معنویت راستین.

به علت بی ارتباط بودن عرفان ادعایی یوگا با عرفان حقیقی است که یوگا نسبت به « باخدایی» و « بی خدایی» موضعی ندارد و همه کس را می پذیرد وحتی منکر خدا هم می تواند یک یوگی باشد.

«کسي که به خدا اعتقاد ندارد مي تواند از کيش يوگا بهره ببرد با اين توضيح که درک مراحل بالاي يوگا (سمادهي) براي او راهي است به سوي شادابي و تجديد انرژي يا حالتي است ذهني که در آن احساس يکي بودن با کائنات در او موج ميزند. بهر تقدير باور ديني، جنسيت، سن و نژاد هرچه باشد با يوگا همخوان است به تعبير راماکريشنا: «از طريق يوگا، يک هندو، هندويي بهتر ، يک مسيحي، مسيحي بهتر، يک مسلمان ، مسلمان بهتر و يک يهودي، يهودي بهتري خواهد بود». 
یوگا جیمز هویت ص 24.

خلاصه با توجه به مطالب ذکر شده،ضروری بنظر می رسد مردم ما خصوصاً اهل علم نسبت به این مکاتب آشنایی لازم داشته باشند و در پی راه یافتن مسائلی مثل یوگا در جامعه و فرهنگ ما بدانند در عقبه این اسامی چه فرهنگ و اعتقاداتی قرار دارد؟ و چرا باید در مکاتبی مانند هندو و بودا که در شرق آسیا طرفداران فراوان دارد، چنین ورزش های بدنی و فکری ارائه و تبلیغ شود؟ 

اگر آنان به خاطر خلأهای بزرگی در بعد اعتقادی و فکری مانند عقیده
داشتن به خدای حی قادر متعال و بی اعتقادی به معاد باید با امثال یوگا خود را از رنج ها رهایی بخشند، آیا ما وجود دین اسلام و عدم خلأ در بعد اعتقادی و داشتن بهترین وظائف عملی باز هم نیازی به یوگا داریم؟

اگر هم توجه به امثال یوگا از باب علاقه یا نیاز باشد باید توجه داشت که نباید یک نیاز ورزشی، ما را نسبت به باورهایمان دور بزند و رنگ و لعاب الفاظ ما را از واقعیت دور کند…

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

9 پاسخ به “یوگا”

 1. ali گفت:

  این حرف درسته که اسلام به ما درسایی میده که با انجام اونا نیازی به یوگا نیست ولی دلیل خوبی برای انکار یا برخورد با این مسایل نیست.چیزای مثل یوگا علومی هستن که میشه ازشون استفاده کرد حالا هدف میتونه خوب باشه میتونه هم بد باشه.متاسفانه گروههای ماسونی پیشدستی کردن و از خیلی از این علوم که بیشتر مربوط به بازی با انرژی ها میشه به نفع اهداف خودشون استفاده کردن. مثلا اشکال هندسی مثل هرم یا کره. به خاطر بی خبری ما از این علوم اونا این فرصت رو پیدا کردن تا چیزای مثل هرم به عنوان نماد خودشون شناخته بشه و از طرفی تبدیل بشه به یک تابو برای مخالفاشون. اینطوری دیگه مخالفان افراطی از این علوم بی نسیب میمونن. البته در فرهنگ اسلامی خیلی از توصیه ها با این علوم ارتباط دارن و به نفع ما هستن و مارو بی نیاز میکنن ولی این دلیل نمیشه که ما چیزای مثل یوگا رو که از یک فرهنگ خارج از اسلام وارد میشن رو انکار کنیم یا کامل کنار بزاریم. باید به نفع خودمون ازشون استفاده کنیم.

 2. مصطفی گفت:

  آقا یه سواله جدی دارم.
  مگه تو قسمت بالا به اینکه یوگا موجب خود شناسی میشه اشاره نکردی؟؟؟
  مگه خدا شناسی نیاز به خود شناسی نداره؟؟؟
  الان منو قانع کن تا ایراد بعدیتو واسه این قسمت بگیرم.

 3. mas گفت:

  راههای رسیدن به خدا زیادن هر کس با تفکراتش

 4. مهدی گفت:

  سلام
  دوستان اینقدر ساده تحلیل نکنید.هر عملی که باعث پرورش روح بشه عبادت محسوب میشه یعنی ورزش و پرورش روح عبادته.حالا می خواد یوگا باشه یا نماز یا اعمال مشابه اون.یوگا یا ورزش روح در واقع یک شیوه عبادته نه یک سری حرکات ورزشی ساده و تمام فلسفه هر عبادتی اقتدا به نیرویی قویتره.در خاستگاه یوگا که کشور هنده.یوگا نوعی نماز برای خدایان (خدای شیوا) و تاسی به قدرتی بالاتر جهت کسب آرامشه نه ورزش ساده.تقلید کور از سبک های روحانی تحت عناوینی نظیر پرورش روح,ورزش روح و …یک دوجین از این اسامی گول زننده بدون درک فلسفه وجود این ورزش و هدف کسانی که خالق یا توسعه دهنده اون بودن خیلی جاهلانه است.خدای واحد که انسان رو خلق کرده و به اسرار مخلوق خودش اگاهه نحوه صحیح ورزش روح را از طریق پیامبرانش و ادیان ابراهیمی با اعمالی نظیر نماز,روزه,دعا و…به انسان آموزش داده.یوگا یک عبادت ناقص و کجه و به وجود آورندش یک سری اجنه شیاد بودن و هدفشون هم انحراف انسان از پروش صحیح روح توسط خالق واقعی اونه.انجام یوگا بدون درک خدایان مذاهب هندو ,بودا یا شینتو و اعتقاد به اونها تقلید بیهوده است و بهتره وقت خودتون رو تلف نکنید اگه می خوایید از یوگا جواب بگیرید باید صد درصد یه شیوا و کالی اعتقاد داشته باشید اما حداکثر نتیجه ای که شما از یوگا میگیرید چیه؟؟؟قراره چی بشید؟؟کنترل ذهن و روح ؟؟؟اوج تاثیر یوگا رو می توانید در سیره زندگی مرتاض های هندی پیدا کنید.برید بررسی بکنید سبک زندگی این افراد رو .واقعا آرامش اینه؟؟؟حالا برید سبک زندگی افرادی رو بررسی کنید که از شیوه پروش روح ادیان ابراهیمی استفاده کردن و به اوجش رسیدن.تفاوت تا کجاست؟؟؟؟

  از طریق یوگا هرگز به خدای یکتا نمی رسید؟ و از طریق خدای یکتا هرگز به ارامش کاذب یوگا نمی رسید.نماز و یوگا باهم جور نمیشه.فلسفه و برهان اینها باهم متفاوته. یگانگی خدا رو زیر سوال نبرید.تکلیف خودتون رو مشخص کنید.ارامش و خلسه از طریق مدد جستن از اجنه شیطانی یا خدایان پشمکی توسط یوگا یا سر خم کردن در مقابل عظمت خدا واحد و استفاده از کاتالوگ اورجینال انسان جهت تعمیر و پرورش روح با نماز و دعا و مداومت در اون.تصمیم با خودتونه

 5. منیره گفت:

  باسلام
  مگه شما نگفتین از طریق یوگا به خود شناسی میرسیم . اسلام هم میگه از طریق خودشناسی یه خداشناسی میرسیم پس یوگا هیچ منافاتی با اسلام نداره تازه میتونیم برای اینکه انسان و مسلمان بهتری باشیم از یوگا استفاده کنیم همانطور که شما در بالا اشاره کردین هر انسانی میتونه با یوگا به انسان بهتری تبدیل بشه الان در جامعه امروزی اسلام بد و سخت گیر جلوه داده شده و خیلی از جوانها از اسلام فرارین اما با یوگا میفهمیم که اسلام خیلی بهتر و پیشتر در مورد مسایلی که تو یوگا مطرح میشه توی قران و احادیث اومده مثلا ساعاتی که به عنوان ساعات انرژی از طریق یوگا معرفی شده دقیقا ساعات اذان و نماز ما مسلمانهاست. پس به نظر من هیچ منافاتی یوگا با اسلام نداره بلکه ایمان ما رو قویتر میکنه و بهمون کمک میکنه.

 6. ع گفت:

  منیره خانوم آقا مهدی جواب شما رو بخوبی در پست بالایی دادن

 7. مهرسا گفت:

  سلام به همگی،
  من با نظر علی آقا کاملا موافقم،
  پیامبر ما حضرت محمد(ص)فرمودند علم را یاد بگیرید اگرچه در چین و در قلوب کافرین باشد…و این وظیفه ی ماهست که این علم را بر اساس دین و به نفع بشر تغیر بدیم.و با اسلام تطبطق بدیم…اگر این گفته پیامبر نبود ما هنوز با اسب و قاطررفت و آمد میکردیمو با علومی چون پزشکی و غیره هم بیگانه بودیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *