یأجوج و مأجوج

یأجوج و مأجوج
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

یأجوج و مأجوج:

در مورد یأجوج و مأجوج نظرات متفاوت و بعضاً متضاد با هم ارائه شده است. دوستان حتی با گشت و گذار در محیط مجازی اینترنت هم میتوانند تعدد نظرات را ببینند. اما سعی بنده در ابن مختصر این بوده که صرف نظر از یررسی نظرات فقط 2 مورد از سرفصل ها( و نه همه) را بیان کنم.

1) یأجوج و مأجوج انسان نیستند. موجوداتی از جن یا نسناس یا طائفه ای دیگر هستند:

قائلین به این نظر دلایل روایی و عقلی برای خود دارند:
می گویند:

حَتَّى إِذَا فُتِحَتْ يأْجُوجُ وَمَأْجُوجُ وَهُمْ مِنْ كُلِّ حَدَبٍ ينْسِلُونَ(الأنبياء/96)

تا آن زمان که «يأجوج» و «مأجوج» گشوده شوند؛ و آنها از هر محل مرتفعي بسرعت عبور مي‌کنند.

میتوانید برای فهم بهتر به تفاسیر شیعه و سنی رجوع بفرمایید

احادیث:

1- در كافى (روضه 220) بسندش از ابن عباس، گفت: پرسش شد امير المؤمنين عليه السّلام از خلق، فرمود: خدا 1200 در خشكى آفريده و 1200 در دريا و 70 جنس از آدميزاده، و همه مردم فرزند آدمند جز يأجوج و مأجوج.
آسمان و جهان-ترجمه كتاب السماء و العالم بحار، ج4، ص: 90منبع:نرم افزار گنجینه روایات نور

2- در روى زمين هفت امت بهفت زبان باشند كه تو بر همه مبعوثى، ميان دو امت پهناى زمين فاصله است و ميان دو امت درازى زمين و 3 امت در ميان زمين باشند ((و آنها پرى و آدمى و ياجوج و مأجوجند))، دو امت در دو طرف طول زمين آنكه در مغربست «ناسك» خواننده و آنكه در مشرق است «منسك» و امتى كه دركناره جنوب زمين است «هاويل» باشد و آنكه در كناره شمال است «قاويل».
آسمان و جهان-ترجمه كتاب السماء و العالم بحار، ج4، ص: 92
منبع:نرم افزار گنجینه روایات نور

3- ثعلبى گفته دانايان باخبار قدماء گفتند: چون ذو القرنين از كار امم اطراف زمين پرداخت و بشرق و غرب چرخيد بسوى امم ميانه زمين رو آورد ((از پرى و آدمى و يأجوج و مأجوج)) و در ميان راه در پايان شرقى سرزمين ترك امتي خوب از آدميان باو گفتند: اى ذى القرنين ميان اين دو كوه آفريدههائى از خدا باشند كه بآدمى نمانند و بجانوران مانند، گياه بيابان خورند و جانداران و وحوش را شكار كنند و همه حشرات زمين را از مار و عقرب و هر جانورى را ميخورند كه خدا آفريده، و خدا خلقى ندارد بمانند آنها فزون شوند، و اگر مدتى بگذرد آنقدر فزون شوند كه بىترديد روى زمين را پر كنند و مردم آن را بيرون كنند و بر آنها غلبه كنند و تباهى ببار آورند، و سالى نگذرد كه ما نگرانيم سر آنها از ميان اين دو كوه بر ما بتازد.
منبع:نرم افزار گنجینه روایات نور

4- طبرسى- ره- در (ج 6 ص 494) مجمع گفته: در شرح قول خدا «راستى يأجوج و مأجوج مفسدند در زمين» كه: بمردم خروج ميكردند و آنها را ميكشتند و گوشت آنها و گوشت حيواناتشان را ميخوردند، گفتهاند: در بهار خروج ميكردند و همه سبزهها را ميخوردند و هر چه خشك بود ميبردند، از كلبى گفتهاند مقصود اينست كه در آينده فساد خواهند كرد، و در خبر است از حذيفه كه پرسيدم از رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله از يأجوج و مأجوج فرمود: 
يأجوج يك امتند و مأجوج امت ديگر هر كدام 400 امتند كه نميرد از آنها تنى تا هزار مرد از نژاد خود را بيند كه اسلحه بر دوش است.

گفتم: يا رسول اللَّه وصف كن آنها را براى ما، فرمود: سه دستهاند يكدستهشان چون آذرند گفتم: يا رسول اللَّه، آذر چيست؟ 

فرمود: درختى است بلند در شام، و دستهاى درازا و پهناشان يكيست و اينانند كه هيچ كوه و آهنى برابرشان نايستد و دسته ديگرى باشند كه يك گوش خود را فرش كنند و ديگرى را لحاف و بفيل و هر وحش و شتر و خنزير بر نخورند جز آنكه آن را بخورند، هر كدامشان بميرد او را بخورند پيشقراولشان بشام رسد و دنبالهشان در خراسان باشد، آب رودهاى مشرق را بنوشند و آب درياى خزر را. وهب و مقاتل 
گفتهاند: از فرزندان يافث بن نوح پدر تركهايند، سدى گفته تركها دستهاى غارتگر بودند از يأجوج و مأجوج و چون سد را ذو القرنين بست بيرون آن ماندند 
قتاده گفته: ذو القرنين سد را بروى 21 عشيره بست و يكى بيرون سد ماند و آنان تركند، كعب گفته: نژادى شاذّند از آدميزادهها چون آدم روز محتلم شد و نطفهاش باخاك آميخت و خدا از آن آب و خاك يأجوج و مأجوج را آفريد از پدر بما پيوستهاند نه از مادر، اين دور از باور است.
و اما دومین آیه ای که نقل شده است در قرآن کریم:
حَتَّى إِذَا فُتِحَتْ يأْجُوجُ وَمَأْجُوجُ وَهُمْ مِنْ كُلِّ حَدَبٍ ينْسِلُونَ(الأنبياء/96)

تا آن زمان که «يأجوج» و «مأجوج» گشوده شوند؛ و آنها از هر محل مرتفعي بسرعت عبور مي‌کنند.

اینجا اشاره به خراب شدن سد دارد که هنوز رخ نداده است

و از آن گذشته اشاره به موجوداتی دارد که از هر بلندی با سرعت عبور مینماید

یک نظر بسیار جالب:
به این آیات قرآن کریم در سوره ی مبارکه ی کهف توجه کنید:
ثمَّ أَتْبَعَ سبَباً(92) حَتي إِذَا بَلَغَ بَينَ السدَّيْنِ وَجَدَ مِن دُونِهِمَا قَوْماً لا يَكادُونَ يَفْقَهُونَ قَوْلاً(93) قَالُوا يَذَا الْقَرْنَينِ إِنَّ يَأْجُوجَ وَ مَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ في الأَرْضِ فَهَلْ نجْعَلُ لَك خَرْجاً عَلي أَن تجْعَلَ بَيْنَنَا وَ بَيْنَهُمْ سدًّا(94) قَالَ مَا مَكَّني فِيهِ رَبي خَيرٌ فَأَعِينُوني بِقُوَّة أَجْعَلْ بَيْنَكمْ وَ بَيْنهُمْ رَدْماً(95) ءَاتُوني زُبَرَ الحَْدِيدِ حَتي إِذَا ساوَي بَينَ الصدَفَينِ قَالَ انفُخُوا حَتي إِذَا جَعَلَهُ نَاراً قَالَ ءَاتُوني أُفْرِغْ عَلَيْهِ قِطراً(96) فَمَا اسطعُوا أَن يَظهَرُوهُ وَ مَا استَطعُوا لَهُ نَقْباً(97) قَالَ هَذَا رَحْمَةٌ مِّن رَّبي فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ رَبي جَعَلَهُ دَكاءَ وَ كانَ وَعْدُ رَبي حَقًّا(98)

ترجمه نمیکنم که مراجعه کنید به قرآن
صحبت از 2 سد است که یأجوج و مأجوج میخواهند آن را خراب کنند تا راه برایشان باز شود و دوباه بیاییند و در زمین فساد کنند. حال ببینید در 11 سپتامبر چه کسانی به صورت نمادین (یا واقعی؟؟) 2 ساختمان کنار هم را خاب کردند تا بتوانند سد را بشکنند و عده ای را به جهان مادی وارد کنند؟ 

و دلایل عقلی که پیروان نظریه ی انسان نبودن یأجوج و مأجووج دارند از این قبیل است:
سدی که ذوالقرنین ساخته باید یک جائی از این کره زمین باشد و قوم یاجوج و ماجوج پشت ان محصور باشند 

حال در این دوره تکنولوژی که همه جای این قره خاکی حتی جزئی ترین مکان کشف شده در اعماق دریاها

این قوم یاجوج و ماجوج که پشت سد حصر شده اند کجای زمین هستند که هنوز کشف نشده اند؟

به نص صریح قران این هجوم این قوم از علائم حتمیه یک اتفاق عظیم است حال یا قیامت یا ظهور منجی علیه السلام 

ضمنا این قوم به سرعت مافوق تصور از هر مانعی عبور می کنند حتی اگر بلند و مرتفع باشد 

و بسیار مفسد و وحشی هستند 

انطباق بدهید کدام نوع بشری که تا کنون کشف شده اینگونه اند

اما اصلی ترین دلیل و کوبنده ترین دلیل 

بنا به همان نص صریح این قوم باید زنده باشند که از پشت سد ظاهر شوند درسته؟

این چه نژاد بشری است که از زمان ذوالقرنین تا کنون دوام دارد؟

فقط کمی تفکر کنید حقایق ژرف تر از انند که فکر می کنید.

2) یأجوج و مأجوج انسان هستند.
مرحوم علامه طباطبایی رحمة الله علیه در مورد روایت یأجوج و مأجوج می فرمایند:

مفسرين و مورخين در بحث پيرامون اين داستان دقت و كنكاش زيادى كرده و سخن در اطراف آن به تمام گفته اند، و بيشترشان برآنند كه ياجوج و ماجوج امتى بسيار بزرگ بوده اند كه در شمال آسيا زندگى مى كرده اند، و جمعى از ايشان اخبار وارد در قرآن كريم را كه در آخر الزمان خروج مى كنند و در زمين افساد مى كنند، بر هجوم تاتار در نصف اول از قرن هفتم هجرى بر مغرب آسيا تطبيق كرده اند، زيرا همين امت در آن زمان خروج نموده در خونريزى و ويرانگرى زرع و نسل و شهرها و نابود كردن نفوس و غارت اموال و فجايع افراطى نمودند كه تاريخ بشريت نظير آن را سراغ ندارد.
پس اين سد در كجا بوده، و سدى آهنى و چنان محكم كه از خواصش اين بوده كه امتى بزرگ را هزاران سال از هجوم به اقطار زمين حبس كرده باشد به طورى كه نتوانند از آن عبور كنند كجا است ؟ و چرا در اين عصر كه تمامى دنيا به وسيله خطوط هوايى و دريايى و زمينى به هم مربوط شده، و به هيچ مانعى چه طبيعى از قبيل كوه و دريا، و يا مصنوعى مانند سد و يا ديوار و يا خندق برنمى خوريم كه از ربط امتى با امت ديگر جلوگيرى كند ؟ و با اين حال چه معنا دارد كه با كشيدن سدى داراى اين صفات و يا هر صفتى كه فرض ‍ شود رابطه اش با امتهاى ديگر قطع شود ؟
ليكن در دفع اين اشكال آنچه به نظر من مى رسد اين است كه كلمه (دكاء) از (دك ) به معناى ذلت باشد، همچنان كه در لسان العرب گفته: (جبل دك ) يعنى كوهى كه ذليل شود. و آن وقت مراد از (دك كردن سد) اين باشد كه آن را از اهميت و از خاصيت بيندازد به خاطر اتساع طرق ارتباطى و تنوع وسائل حركت و انتقال زمينى و دريايى و هوايى ديگر اعتنايى به شان آن نشود.
پس در حقيقت معناى اين وعده الهى وعده به ترقى مجتمع بشرى در تمدن و نزديك شدن امتهاى مختلف است به يكديگر، به طورى كه ديگر هيچ سدى و مانعى و ديوارى جلو انتقال آنان را از هر طرف دنيا به هر طرف ديگر نگيرد، و به هر قومى بخواهند بتوانند هجوم آورند.
مؤيد اين معنا سياق آيه: (حتى اذا فتحت ياجوج و ماجوج و هم من كل حدب ينسلون ) است كه خبر از هجوم ياجوج و ماجوج مى دهد و اسمى از سد نمى برد.
از این لینک نظر کامل ایشان رو در تفسر المیزان ببینید:
http://www.aviny.com/quran/almizan/jeld-13/mizan-19.aspx#6

نظر یکی از محققین:
یکی از اساتید به نام آقای حسین صادقی در مورد یأجوج و مأجوج می فرماید:
این از مسلمات است که یأجوج ومأجوج بشر و از اولاد آدم و حوا هستند که طغیانگر و شرور هستند واینطور که در احادیث (جعلی) و افسانه های خرافی شایعه شده نیست که نیست که آنها را تشبیه به حیوانات یا درندگان کرده اند یا میگویند هزاران سال عمر میکنند. و ذکر اینها در تورات و انجیل و قرآن شده است. و خداوند متعال در قرآن آنها را وصف فرموده : (قَالُوا یَا ذَا الْقَرْنَیْنِ إِنَّ یَأْجُوجَ وَمَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ) پس این دلالت بر این دارد که آنها مردمی عادی مثل بقیه ی مردم هستند اما مفسدند اما سوال اینجاست که این یاجوج و ماجوج که در آخرالزمان خروج میکنند که هستند و در کجایند؟

برای پاسخ ابتدا خبر یأجوج و مأجوج را در تورات ذکر می کنیم.
حزقیال باب ۳۸
نبوت بضدجوج
۱و كلام‌ خداوند بر من‌ نازل‌ شده‌، گفت‌: 
۲ «ای‌ پسر انسان‌ نظر خود را بر جوج‌ كه‌ از زمین‌ ماجوج‌ و رئیس‌ رُوش‌ و ماشَك‌ و توبال‌ است‌ بدار و بر او نبوّت‌ نما. ۳ و بگو خداوند یهوه‌ چنین‌ می‌فرماید: اینك‌ من‌ ای‌ جوج‌ رئیس‌ رُوش‌ و ماشَك‌ و توبال‌ به‌ ضدّ تو هستم‌
8 بعد از روزهای‌ بسیار از تو تفقّد خواهد شد. و در سالهای‌ آخر به‌ زمینی‌ كه‌ از شمشیر استرداد شده‌ است‌، خواهی‌ آمد كه‌ آن‌ از میان‌ قوم‌های‌ بسیار بر كوههای‌ اسرائیل‌ كه‌ به‌ خرابه‌ دایمی‌ تسلیم‌ شده‌ بود، جمع‌ شده‌ است‌ و آن‌ از میان‌ قوم‌ها بیرون‌آورده‌ شده‌ و تمامی‌ اهلش‌ به‌ امنیت‌ ساكن‌ می‌باشند. 
۱۴«بنابراین‌ ای‌ پسر انسان‌ نبوّت‌ نموده‌، جوج‌ را بگو كه‌ خداوند یهوه‌ چنین‌ می‌فرماید: در آن‌ روز حینی‌ كه‌ قوم‌ من‌ اسرائیل‌ به‌ امنیت‌ ساكن‌ باشند آیا تو نخواهی‌ فهمید؟ 
۱۵و از مكان‌ خویش‌ از اطراف‌ شمال‌ خواهی‌ آمد تو و قوم‌های‌ بسیار همراه‌ تو كه‌ جمیع‌ ایشان‌ اسب‌ سوار و جمعیتی‌ عظیم‌ و لشكری‌ كثیر می‌باشند، 
۱۶و بر قوم‌ من‌ اسرائیل‌ مثل‌ ابری‌ كه‌ زمین‌ را پوشاند خواهی‌ برآمد. در ایام‌ بازپسین‌ این‌ به‌ وقوع‌ خواهد پیوست‌ كه‌ تو را به‌ زمین‌ خود خواهم‌ آورد تا آنكه‌ امّت‌ها حینی‌ كه‌ من‌ خویشتن‌را در تو ای‌ جوج‌ به‌ نظر ایشان‌ تقدیس‌ كرده‌ باشم‌ مرا بشناسند.» 
۱۸خداوند یهوه‌ می‌گوید: در آن‌ روز یعنی‌ در روزی‌ كه‌ جوج‌ به‌ زمین‌ اسرائیل‌ برمی‌آید، همانا حدّت‌ خشم‌ من‌ به‌ بینی‌ام‌ خواهد برآمد.
۱۹زیرا در غیرت‌ و آتش‌ خشم‌ خود گفته‌ام‌ كه‌ هرآینه‌ در آن‌ روز تزلزل‌ عظیمی‌ در زمین‌ اسرائیل‌ خواهد شد.
۲۰و ماهیان‌ دریا و مرغان‌ هوا و حیوانات‌ صحرا و همه‌ حشراتی‌ كه‌ بر زمین‌ می‌خزند و همه‌ مردمانی‌ كه‌ بر روی‌ جهانند به‌ حضور من‌ خواهند لرزید و كوهها سرنگون‌ خواهد شد و صخره‌ها خواهد افتاد و جمیع‌ حصارهای‌ زمین‌ منهدم‌ خواهد گردید. 

حزقیال باب ۳۹
۱«پس‌ تو ای‌ پسر انسان‌ دربارة‌ جوج نبوّت‌ كرده‌، بگو خداوند یهوه‌ چنین‌ می‌فرماید كه‌ اینك‌ ای‌ جوج‌ رئیس‌ رُوش‌ و ماشَك‌ و توبال‌ من‌ به‌ ضدّ تو هستم‌. 
۲و تو را برمی‌گردانم‌ و رهبری‌ می‌نمایم‌ و تو را از اطراف‌ شمال‌ برآورده‌، بر كوههای‌ اسرائیل‌ خواهم‌آورد
۱۰و هیزم‌ از صحرا نخواهند آورد و چوب‌ از جنگلها نخواهند برید زیرا كه‌ اسلحه‌ها را به‌ آتش‌ خواهند سوزانید. و خداوند یهوه‌ می‌گوید كه‌ غارت‌كنندگانِ خود را غارت‌ خواهند كرد و تاراج‌كنندگانِ خویش‌ را تاراج‌ خواهند نمود.
۱۱و در آن‌ روز موضعی‌ برای‌ قبر در اسرائیل‌ یعنی‌ وادی‌ عابریم‌ را بطرف‌ مشرق‌ دریا به‌ جوج‌ خواهم‌ داد. و راه‌ عبور كنندگان‌ را مسدود خواهد ساخت‌. و در آنجا جوج‌ و تمامی‌ جمعیت‌، او را دفن‌ خواهند كرد و آن‌ را وادی‌هامون‌ جوج‌ خواهند نامید. 
۱۲و خاندان‌ اسرائیل‌ مدّت‌ هفت‌ ماه‌ ایشان‌ را دفن‌ خواهند كرد تا زمین‌ را طاهر سازند. 

همانگونه که حزقیال نبی سلام الله علیه و علی نبینا و آله فرموده اند یأجوج و مأجوج در نقاط دور شمال ساکن هستند و حدود آنها را در «روش» (روسیه) و «ماشاک»(مسکو) معین کرده. و آنها به سرزمین اسرائیل می روند. (وعدالاخرة) و با آنها قبایل زیادی به اسرائیل می آیند. و اگر به یهودی های موجود در سرزمین های اشغالی دقت کنیم می بینیم که آنها از اتحاد جماهیر شوردی سابق آمده اند. و اکثریت غالب آنها از قبائل یهودی در فلسطین اشغالی از سرزمین های شمالی هستند و بقیه از دولت های عربی و آفریقایی و دیگر سرزمین ها اما اینها در اقلیت هستند. 

اما آنچه درباره ی یأجوج و مأجوج در قرآن کریم آمده:
خداوند متعال آنها را به مفسدین در زمین خوانده است. )إِنَّ یَأْجُوجَ وَمَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ( و این کاری است که یهودیان انجام می دهند و آنان باعث شعله ور شدن آتش جنگ ها نشر فساد و پستی در دنیا شده اند. 

بسم الله الرحمن الرحیم
( وَقَالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ غُلَّتْ أَیْدِیهِمْ وَلُعِنُوا بِمَا قَالُوا بَلْ یَدَاهُ مَبْسُوطَتَانِ یُنْفِقُ کَیْفَ یَشَاءُ وَلَیَزِیدَنَّ کَثِیرًا مِنْهُمْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ طُغْیَانًا وَکُفْرًا وَأَلْقَیْنَا بَیْنَهُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ کُلَّمَا أَوْقَدُوا نَارًا لِلْحَرْبِ أَطْفَأَهَا اللَّهُ وَیَسْعَوْنَ فِی الْأَرْضِ فَسَادًا وَاللَّهُ لَا یُحِبُّ الْمُفْسِدِینَ(64) 

خداوند متعال از یأجوج و مأجوج در سوره ی کهف و انبیاء ذکر کرده است
سورة الکهف
بسم الله الرحمن الرحیم
قَالُوا یَا ذَا الْقَرْنَیْنِ إِنَّ یَأْجُوجَ وَمَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ فَهَلْ نَجْعَلُ لَکَ خَرْجًا عَلَى أَنْ تَجْعَلَ بَیْنَنَا وَبَیْنَهُمْ سَدًّا (94) قَالَ مَا مَکَّنِّی فِیهِ رَبِّی خَیْرٌ فَأَعِینُونِی بِقُوَّةٍ أَجْعَلْ بَیْنَکُمْ وَبَیْنَهُمْ رَدْمًا (95) آَتُونِی زُبَرَ الْحَدِیدِ حَتَّى إِذَا سَاوَى بَیْنَ الصَّدَفَیْنِ قَالَ انْفُخُوا حَتَّى إِذَا جَعَلَهُ نَارًا قَالَ آَتُونِی أُفْرِغْ عَلَیْهِ قِطْرًا (96) فَمَا اسْطَاعُوا أَنْ یَظْهَرُوهُ وَمَا اسْتَطَاعُوا لَهُ نَقْبًا (97) قَالَ هَذَا رَحْمَةٌ مِنْ رَبِّی فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ رَبِّی جَعَلَهُ دَکَّاءَ وَکَانَ وَعْدُ رَبِّی حَقًّا (98)

تعداد کلمات از ابتدای سوره ی کهف تا آخر آیه ی 98 مساوی 1445 کلمه است و این مساوی است با تعداد سنوات از اسراء تا انتهای اسرائیل سال 1444 هجری قمری و این دلیل این است که وعده ی خداوند متعال برای نابودی یأجوج و مأجوج همان وعده ی نابودی یهود در سرزمین های اشغالی است. 

همچنین اگر به سوه ی اسراء بازگردیم میبینیم تعداد کلمات از ابتدای بحث بنی اسرائیل در آیه ی دوم ) وَآَتَیْنَا مُوسَى الْکِتَاب…) تا آخر کلام از آنها در آیه ی 104(فَإِذَا جَاء وَعْدُ الآخِرَةِ جِئْنَا بِکُمْ لَفِیفًا) 1445 کلمه است.
همچنین اگر به سوره ی مائده بازگردیم می بینیم که تعداد آیات از ابتدای آیه ی 27 که انتهای بحث از بنی اسرائیل است تا انتهای سوره ی اسراء 1445 آیه است و این دلیل بر این است که یهود هملن یأجوج و مأجوجند که در زمین فساد می کنند.
سورة الأنبیاء
بسم الله الرحمن الرحیم
حَتَّى إِذَا فُتِحَتْ یَأْجُوجُ وَمَأْجُوجُ وَهُمْ مِنْ کُلِّ حَدَبٍ یَنْسِلُونَ (96) وَاقْتَرَبَ الْوَعْدُ الْحَقُّ فَإِذَا هِیَ شَاخِصَةٌ أَبْصَارُ الَّذِینَ کَفَرُوا یَا وَیْلَنَا قَدْ کُنَّا فِی غَفْلَةٍ مِنْ هَذَا بَلْ کُنَّا ظَالِمِینَ (97)

تعداد کلمات از ابتدای سوره ی انبیاء تا انتهای آیه ی 97 تعداد 1029 کلمه است و این برابر با تعداد سالهای غیبت کبری امام مهدی سلام الله علیه در سال 941 میلادی تا سال 1970 که سال موافقت نامه در قدس شریف است.
1029=941-1970
و اگر ارزش عددی کلمه (یأجوج و مأجوج) را حساب کنیم آن را مساوی 76 که مساوی سالهای عمر اسرائیل است می بینیم.
ی + أ + ج + و + ج + م + أ + ج + و + ج
10 + 1 + 3 + 6 + 3 + 40 + 1 + 3 + 6 + 3 = 76 
و این دلالت بر این دارد که یأجوج و مأجوج همان یهود هستند.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

46 پاسخ به “یأجوج و مأجوج”

 1. مهدی گفت:

  یاجوج و ماجوج انسان اند
  هر کسی که بتونه تو زمان سفر کنه میتونه با سرعت از کوه و در یا عبور کنه و زمان براش معنایی نداره در یک آن هر جا که دلش خواست میتونه باشه
  خودتون میدونین که هر کی تا حالا به قدرت رسیده قدرت به دهنش مزه کرده و خواسته که جاودانه بمونه
  سفر در زمان ودر اختیار گرفتن اون میتونه به جاودانگی کمک کنه.
  برای سفر در زمان طبق نظریه ی انیشتین باید به سرعت نور دست یافت(البته این فقط یه نظریه است)
  سرمایه داران یهود هزینه های گزافی رو برای اختراع این وسیله خرج کردن
  اطلاعات دقیقی ندارم
  ولی زیر دو کشور فرانسه و انگلیس تونل دواری توی دریا درست کردن که با شتاب دادن ذرات اتم میخوان اونو به سرعت نور برسونن
  این میتونه پایه ی سفر در زمان رو بنا بذاره
  هیتلر هم هزینه هایی برای سفر در زمان صرف کرده که اطلاعات دقیقی ازش ندارم

  • محمدصالح آبك گفت:

   اينجانب در كتاب «روايت اول»نظر اول يعني در اصل موجودات فرازميني كه طبق تطبيق با روايت زينب عطاره (در كتاب«روضه كافي شيخ كليني»)از درياي تاريك(= خوشه محلي كهكشان راه شيري طبق تطبيق مولف)به زمين رخنه نموده بودند!(در زمان گيلگمش شاه ارخ در عراق فعلي و در بيش از 5000 سال قبل و نه در زمان اسكندر مقدوني و يا كوروش و … ) فقط به اين نكته اشاره مي نمايم كه لغت «قوم» در قرآن لزوماً به گروههاي مرتبط انساني اطلاق نشده و در مورد موجودات پنهاني مانند جن هم به كار رفته است! ولي بر اساس مفسد في الارض بودن مي توان هر گروه متجاوز مانند يهودي هاي ساكن در اسرائيل را از مصاديق ياجوج و ماجوج دانست!

   • محقق گفت:

    بسمه الله الرحمن الرحیم
    به نظر من یاجوج و ماجوج می تواند یک پدیده جوی باشد قومی به ذو القرنین گفتند یاجوج و ماجوج فساد می کنند. مثلا ما بگوییم جذر و مد سبب خرابی می شود سدی برای ما بساز! شاید این پدیده شبیه جذر و مد ماه باشد ولی برای خورشید!

 2. محسن35 گفت:

  سلام.
  و اهل دیاری که ما هلاک گردانیدیم زندگانی بر آنها حرام و هرگز به دنیا باز نخواهند گشت. تا روزی که راه یاجوج و ماجوج باز شود و آنان از هر جانب پست و بلندزمین شتابان درآیند. آنگاه وعده حق بسیار ندیک شود و ناگهان چشم کافران از حیرت بی حرکت فروماندو فریاد کنند ای وای بر ما …

  خوب این آیات سوره انبیاست.چیزی که از آیه برمیاد اینه که راه یاجوج وماجوج باز می شود و آنها قبل از آن پشت سد(در یا هر مشکلی که براشون هست) گیر کردند. این اسرائیلی های ملعون جایی گیر نکرده بودند. و از آیات قرآن در مورد بنی اسرائیل می فهمیم که بنی اسرائیل در بسیاری از برهه های زمانی در نقطه ضعف بوده و این به یاجوج و ماجوج نمی خوره.چون یاجوج و ماجوج بسیار قوی و درنده و پرجمعیت بودند.
  مسئله دوم اینکه بین قوم های هلاک شده و باز شدن راه ایندو قوم چه ارتباطی می تونه باشه؟ واژه حتی یعنی چی اینجا؟ یعنی قوم های غذاب شده و کشته شده در زمان یاجوج و ماجوج بازخواهند گشت؟
  مسئله سوم در سوره کهف کاملا مشخص است که ذوالقرنین با سببی که داشته بین دو کوه با آهن و مس و … و با خواست و کمک مردم بین دو کوه یه چیزی ساخته بالاخره.(وباز اونجا این آقا اشاره می کنه که اینها اون پشت گیرن تا وقتی که خدا سد رو متلاشی کنه.شاید اون سد و اون کوهها الآن مدفون شدند.قرآنی که من دارم ترجمش نوشته که از هر پستی و بلندی به سرعت درایند.شاید یعنی بزنن بیرون از زمین.
  چهارم اینکه مگه قوم های وحشی تو تاریخ کم بودن که این دو قوم باید اینقدر داستان ساز بشن؟مگه مقول نبود ؟مگه هیتلر نبود؟ مگه مردم اروپا نبودن(می دونید که تا 3 الی 4 هزار سال پیش آدمخور بودن)؟چرا این قوم؟ مگه فرق اینا با بقیه چیه؟این شک ما رو نسبت به این که ممکن این دو قوم آدم نباشن قوی تر می کنه.
  نکته جالب اینه که جای سد حدودا مشخصه.مثل کشتی نوح ع .کشتی نوح هم پیدا نبود تا اینکه چند سال پیش در کوههای نمی دونم کجای خاورمیانه پیداش کردند.عکسش هم پخش کردند وگفتند اندازه یک استادیوم فوتباله.
  ولی خوب باز احتمال این هست که منظور از برگشت یاجوج و ماجوج بازگشت فرهنگ اونها باشه.یا مثلا منظور از شکسته شدن سد آزاد شدن پتانسیل های شیطانی باشه.ولی باز به سبب ذولقرنین نمی خوره. خلاصه دین و تفسیرش جای نظر دادن نیست.استغفرالله. اینا فقط سوالهای من بودن نه تفسیر.

 3. محمد گفت:

  با سلام به دوستان نظر آغا محسن تقریبا درسته ..یاجوج و ماجوج مسلما انسان نیستند و از گزوه اجنه هستن ..اون سدی هم که ذوالقرنین ساخت سد معمولی نبود طلسم بود .برای اینکه دروازه ورود اجنه به کره زمین را بگیرد ..یهودیان هم در بحث فراماسونری مشخص شده که با اجنه در ارتباط هستند وهم پیمان هستن و به وسیله آنها میخواهند حکومت ابدی بر کره زمین داشته باشن چیزی شبیه به ملک حضرت سلیمان به این خاطر یهودیان اسرایل به خاطر هم پیمانی با یاجوج و ماجوج اسم آنها در کنارآنها آمده .ومسلما اسرایل یاجوج و ماجوج نیست ولی بآنها هم پیمان است

 4. بنده خدا گفت:

  سلام میشه بین اون سد دقیقا کجاست ؟

 5. من گفت:

  يهود؛ درقرآن؛ بنام يهود؛ نام برده شده. پس ياجوج و ماجوج فارس است. يهود يكي است؛ ياجوج و ماجوج دو تايند. ياجوج و ماجوج قوم فارس بودند كه به تركها وارمنستان ويونان و همه حمله ميكردند. اما راهشان سد شد و حالا با زبان به تركها حمله ميكنند(بالايدي والالسن). بين دو كوه زاگرس و البرز بودند. و حالا دوباره فسادشان راه افتاده. كورش هم؛ پادشاه كشور كوچكي بنام ايلام بود. و تموم شد و رفت. امتحان خودش را داد ورفت. اما تو چي هستي؟ كي اسم تورا برده؟ خدا كه نبرده. اسم روم عرب يهود مگس سگ و گاو الاغ و گه؛ همه در قرآن هست. اما خدا به تو بي مهلي كرده. و بنام المجرمين اصراركننده به كفر و داراي حميت جاهليت؛ به تو اشاره كرده؛ گروه معيني از غير عربها؛ بعض الاعجمين(عجم زنده كردم بدين پارسي). خدا؛ دركتابش بنام قرآن؛ در سوره الشعراء 198-200 و الفتح وغيره؛ قومي اولي باس (نفهم) و اهل اصرار و گدائي؛ كه اول بار هم ايمان نياوردند و نامه رسول خدا؛ را جرواجر كردند؛ و اهل ايمان آوردن هم نيستند و حميت جاهليت دارند؛‌ را؛‌ معرفي كرده. كورش هم همچه اسمي را نبرد. حتي دونسل بعد از كورش هم؛ هنوز صحبت از وجودداشتن 23كشوز مجزا؛ در سنگنوشته هاي داريوش هست. آخرين پيامبر خدا هم؛‌ گفت: “پسرم در خراسان كشته خواهدشد.”. و خراسان عبارت بود از افغانستان و تاجيكستان و خراسان فعلي و…؛ نمي شود كه يك سرزمين؛ در تعريف دوكشور شركت كند. پس اسمي كه شماها فكرميكنيد يك كشور است؛ چيزي نيست جز اسماء سميتموها انتم و آبائكم؛ و وجود ندارد.

 6. من گفت:

  (ان كنتم اولياء لله و احبائه) فتمنوا الموت ات كنتم صادقين. فلم يعذبكم بذنوبكم

 7. من گفت:

  نيست سازه اي كه مستراح نداشته باشد حتي جاده ها دارند. و الارض هم دارد. كشور تو. بالايش يك فلاشتانك دارد و زيرش يك شترگلو. معبر اگو يا همان حلق. همان كه اصرار داري بكه نامش باشد: حلق فارس. خدا از هيچكس به اندازه تو …؛

 8. مافا گفت:

  سلام.
  میدونیم که در گذشته علم فراتر از امروز بوده وزمانیکه علم باعث اسیب به بشریت میشه به امر خدا محو میشه
  اتش اهن مس .اساس ساخت جنگ افزار هاست
  سدی در افکار ساخته شده که شکسته میشه وجنگ افزارهای پیشرفته ساخته میشه ونسل انسان به تباهی کشیده میشه
  حال چه جنگ هوایی باشه چه جنگ زمینی .
  انچه به امر خدا باشد جهاد وانچه برای هوای نفس باشد قتل وفساد است .
  یاجوج وماجوج از پیرو ان واولاد دجال هستند

  هرانچه موجب فساد وتباهی شود .از تهاجم فرهنگی تا مواد مخدر صنعتی تا ابزار کشتار جمعی
  .هرچه از رحمان و رحیم دور باشد شیطانی است
  وا… اعلم بحقایق الامور

 9. سیدحسن گفت:

  ماجوج همان توارانیان غربی همان اسلاوها هستند و یاجوج هم گوت های آلمان و اروپا هستند

 10. محید گفت:

  چه اصراری دارید که بدونید اونها کی بودند؟! اگر لازم بود در قرآن و روایات به صراحت اعلام میشد . شما سعی کنید خودتون انسانهای خوبی باشید

  • فاطی گفت:

   عا برادر نمیشه که دست رو دست گذاشت و فقط به فکر خودمون باشیم . انسان کنجکاو خلق شده . بت که نیست فقط بشینه بقیه رو نگاه کنه . شما هم همت کن و درباره ی اطرافت بیشتر اطلاعات جمع کن به نفعتونه از ما گفتن بود موفق باشی یا علی 🙂

  • انتی عرب گفت:

   والله…چه کاریه اصلا چیزی بدونید ؟ بگذارید غربی ها این وظیفه را انجام میدن … شما ها هم به فکر نون شبتون باشید…

 11. ALI گفت:

  سلام
  می گم داعشی ها هم می تونن یاجوج ماجوج باشن،
  هم بی رحمن هم نابودکننده هستند
  نمی دونم والا

 12. سوال کردن و دنبال جواب رفتن که گناه نیست اقامجید
  خداوند خودشون فرمودند سوالهاتون درمورد دین رو بپرسی
  قران کتاب دینه و ما دنبال یه سوالیم که ذهنمون رو مشغول کرده همین
  ولی خب به این جوابها هم نباید تکیه رد

 13. فرهاد گفت:

  می دونید چرا در روایات آمده که یاجوج ماجوج به بیت المقدس حمله می کنن و و در اسرائیل نابود میشن الان میگم باشد که هدایت شوید یاجوج و ماجوج دو تا قوم بودند که به دین یهود ایمان آوردند و یهودی شدند شاید در زمان سلیمان نبی که جکومت پهناوری داشت اما از بنی اسرائیل نبودند مثل ایرانیها که مسلمان شدند اما عرب نیستن اینها از اقوام خزر بودند این قوم به کمک هاروت و ماروت سحر وجادو آموختند و با اجنه ارتباط پیدا کردند و بسیار شیطان صفت شدند البته خودشون از قبل هم وحشی بودند اینها دوست داشتند که به سرزمین مقدس بروند اما این هدف محقق نشد جلو راهشان هم بسته شد در اخر زمان وقتی که سد باز شه اینها با سرعت بسیار قصد دارند خود را به فلسطین برسانند پس در بین راه همه چیز را نابود می کنن تا به فلسطین می رسن تعدادشان دویست میلیون نفراست واسه همین کسی جلودارشان نیست اما در فلسطین دودی نازل خواهد شد و همه از بین خواهند رفت و برااینکه نترسید بگم که از آسیای میانه خواهند امد و از ایران هم عبور خواهند کرد و ایرانیها هم همراهیشان خواهند کرد و به عراق خواهد رفت و از انجا به سوریه سرازیر خواهند شد سپس وارد اورشلیم خواهند شد و البته روس ها هم همراهیشان خواهند کرد پس نگران نباشید خیلی آدم باهاشون هست و اما پیش قراولان یاجوج ماجوج فعلا وارد بندر لازقیه شدند.دیگه بسه زیاد اطلاعات دادم

  • admin admin گفت:

   از اقوام خزر بودند این قوم به کمک هاروت و ماروت سحر وجادو آموختند !!! هاروت و ماروت که تو عراق کنونی بودن!! بعضی حرفاتون درسته ولی خیلیاش اشتباهه

   • فرهاد گفت:

    کی گفته هاروت و ماروت عراقی بودن اینا دو تا فرشته بودن که در ملک سلیمان از جمله بابل آموزش سحر و جادو می دادند چند سفر هم به اون ورا داشتن تو که نبودی ببینی

    • admin admin گفت:

     نگفتم عراقی بودن. تو عراق کنونی بودن که اون موقع هم جزو ملک حضرت سلیمان بوده . خب بابل کجاست؟ نکنه فکر میکنی تو شمال ایرانه ؟ اون بابُله عزیزم. حالت خیلی خوبه. تو بودی دیدی؟ چاهشون هنوز هست رفتی عراق یه سر بزن

     • فرهاد گفت:

      چاه بابل که می گن اون دو فرشته را به سبب اون سه گناهی که تو مسافرخونه با اون خانم کردن شرب خمر زنا و قتل شوهر خانم مسافرخونه انداختن توش یه افسانست بابل منظور حکومت بابل در زمان قدیمه که همون اطراف نینوا است به نظرم یاجوج ماجوج شاخه ای از قوم سکاها بودن که از اونور اومدن بعدا هم در همون مناطق کوروش را کشتند.

     • admin admin گفت:

      نه اشتباه میکنین مستند یاجوج و ماجوج رو ببینین.البته تحقیقات خودتونو ادامه بدین شاید هم حرف های شما درست بود دوست من. نتیجه ای محقق شد برای ما هم بفرستینش. موفق باشین

  • فرهاد گفت:

   تحقیقات به این نتیجه رسید که یاجوج ماجوج بهار اینده خارج میشن و سرازیر میشن تو ایران

   • admin admin گفت:

    بیشتر توضیح بدین!!

   • آبیفر گفت:

    سلام در اینکه ما در آستانه ی بزرگترین جنگ هستیم هیچ شکی نیست و تمام نماد ها و نشونه ها هم گواه این مساله هستن ولی واقعا متوجه نشدم حرفی که زدید به تمسخر بود یا اینکه واقعا اطلاعاتی پشتش پنهانه.بیشتر شبیه نوعی تمسخر بود ولی ایران چون در خطره این حرف واسم عجیب بود

   • مجتبی گفت:

    اقا فرهاد اطلاعات تاریخیش درسته ولی واسه اطلاعات امروزیش منابعی نداره
    همون طور که میدونید سکاها جز اقوام ایرانی و خزرنشین بودند اما چندین قوم و طایفه متحد بودند که از صحرای سیبری تا پاکستان امروزی پراکنده شدند که تعدادی به سکستان یا همان سیستان فعلی رفتن و…
    طبق تاریخ مردمانی که از یاجوج و ماجوج به ذوالقرنین شکایت کردن مردم گرجستان یا قرقیزستان فعلی بودن که از نژاد سکاها هستند پس چطور یاجوج و ماجوج و از این نژاد میدونید اقا فرهاد
    اگر هم این تئوری نزدیگ به واقعیت باشه یاجوج و ماجوج باید مردمان شمالی تر این سرزمینها باشند یعنی اسلاوها
    دوست دارم نظرتونو بدونم

 14. atra گفت:

  تو سایت تخصصی شیعه https:quran.al-shia.orgیاجوج و ماجوج تو شمال شرق ایران بودند پس کلا به اروپا نسبت دادن غلطه.
  دوما حضرت خضر رو کاملا با کوروش مطابقت دادن .
  سوما این سد ساخه شده ولی از 2هزار سال پیش تاحالا این همه جابه جایی رخ داده تو زمین، اینهمه زلزله و طوفان و… و قطعا این سد هم زیر طوفانهای گرد وخاک مونده همون طور که شهر پمپی زیر فوران اتشفشان رفته بود تا اینکه اتفاقی پیدا شد قطعا سد هم همینجوری پنهان شده.

 15. رومائیل گفت:

  چرا این حرف کذب رو میزنید خداوندیکتا گفته در اخر زمان این قوم بیرون میان یعنی زمان اخر زمان فراخوان زده میشه چه ربطی با قوم اسرائیل و ارشلیم و مناطق یهودی هستش برید یه کم کسب اطلاعات کنید صحرای فلسطین از اول یهود اونجا بوده چون خداوند تبعیدشون کرد اونجا و چون غدا نبود در اون صحرا خداوندپاک قارچ رو افرید توسط رعد و برق پس یهود از اول اونجا بود و زمینی قصب نکرد و ارشلیم مال یهوده که دستبار یا همون شاگرد سلیمان نبی از زریه ایشان عبرانی بودن ویکی از قدیمی ترین زبان دنیا عبری میباشد حالا اگر یهود جایی به غیر اون صحرا ارفان و ارشلیم جایی دیگه هم هست اون قصب هستش ولی ارشلیم و صحرا ارفان برای یهود بوده هست و خواهد بود و اطف از دادن اطلاعات غلط و غیر خدایی جدا خوداری کنید چون یه بی سوادی مثل من پیدا میشه حرفهای شمارو میخونه جای دیگه منتقل میکنه اون وقت هم مسخرش میکنن هم به عنوان مسلمان میگن مسلمانها اهل تهمت هستن حالا نمیدونن شما اطلاعات اشتباه دادین من سری قبل که میگفتین سرهنگ قزافی دجال هستش ممنون از زحمات شما (رومائیل)

 16. سعید گفت:

  سلام ما حدیثی صحیح داریم که میفرماید یأجوج و مأجوج از نسل بشرند و اگر رها شوند زندگی مردم را تباه میسازند هیچ یک از آنها نمیمیرد تا اینکه هزار تن از نسل خود بجا گذارد

 17. جابر گفت:

  سلام به نظرمن یااینکه یاجوح ماجوج تا حالا رخ داده جون ما در عصر اخرزمان هستیم همان مغولهای وحشی که به هم جا حمله کردن وبه هیچ کس رحم نمیکردند ویادارد بوجود میاید همین گروهایی که الان میبینم مثل داعش وغیره یااینکه چون در عصر تکنولوژی هستیم ودانشمندان رو به شبه سازی اوردند احتمالا از نتفه انسان و حیوان موجودی پدید می اورند یا اینکه رباط های که میسازن انقدر پیشرفته میشوند که با کوچکترین تقیراتی بر علیه خودمون اقدام کنندخلاصه اینکه تمام اتفاقات در این جهان باید رخ بدهد وهرانچه که روی دهد بادستان خودمان بر سر خودمان میاوریم نمونه اش همین جنگهاست وای ازاین انسان که چقدر تمع دارد

 18. پژوهشگر گفت:

  نظرات و حدسیاتتون رو خوندم.برام جالب بود مخصوصا اطلاعات اقا فرهاد.
  امیدوارم ادامه پیدا کنه.من ک علاقه مند شدم.

 19. ناشناس گفت:

  کف میکنه ادم این همه مزخرف رو به جا میشنوه

 20. بنده خدا گفت:

  سلام.آقا فرهاد ميشه بفرماييد اطلاعاتتون از كجاست ? آدم كمي هراس ورش ميداره اما توآخرالزمانيم بايد تمام جوانب راسنجيد . شايد فكر كنيد انسان زودباوري هستم ولي زودباور بودن بهتر از بخواب زدن خود است .توحالت اول ميگم تمام جوانب سنجيده ميشه .واگر هم واقعيت نداشته باشه حداقلش آمادگي حاصل ميشه ضمن اينكه چيزي روازدست نمي دهيم .ممنون .

 21. ایرانی ضد عرب گفت:

  یاجوج و ماجوج نژاد پست عرب و سگان کاسه بلیشان هستند لعنت به نژاد نحس عربی و سگان قلاده به گردنش و درود بر نژاد ایرانی آریایی که قوم و نژاد برترند و ذوالقزنین یقینا کوروش کبیر است.

 22. jaber گفت:

  با سلام. من خیلی در مورد این موضوع تحقیق کردم. دیدگاه علامه طباطبایی و مکارم شیرازی رو هم خوندم
  هم علامه طباطبایی اثبات کردن که ذوالقرنین همان کوروش است. و ایت الله مکارم شیرازی هم مکان سد کوروش یا همان سد ذوالقرنین رو در بین کوه های قفقاز است دره ای که هنوز نام کوروش بر او هست.و هم رودخانه‌ای به نام سایروس که در زبان یونانی نام کوروش بوده است در ان منطقه است. از طرفی پیدا نشدن سد همه را به شک انداخته تعریف امروزه ما از سد که در ذهن دارم شاید اونی نباشه که هزاران سال ویش وجود داشته. در ضمن اثاری از تپه ای از جنس اهن و روی در همون منطقه وجود داره. در ویکی پدیا دیدگاه اهل سنت رو در این مورد بخونین که روایتی از همسر پیامبر دارن مبنی بر سوراخ شدن سد یاجوج و ماجوج به اندازه انگشت سبابه . که پیامبر فرموده. برای حر ف هایی که زدم می تونید در پایگاه ایت الله مکارم شیرازی و دیدگاه علامه طباطبایی رو جستجو کنید و بخونید.

 23. حمید گفت:

  21 تیره ای که زیر زمین هستند جن هستندو یک دسته. که روی زمین هستند کره ای و چینی و مغول هستند حتی روایتی هست که میگه صورت هایشان چون سپر موی سرخ و چشمهای کوچک یا همون بادامی دارند چشم وسپرش درسته موهای سرخش هم مربوط به عمو زاده هندونه که زیره زمینن

 24. علی گفت:

  دجال یاجوج و ماجوج را ازاد می کند و از \یروان او می شوند انها در زیر اتشفشاه های مذاب هستند ولی روزی بیرون می ایند

 25. مجتبی گفت:

  حالا اینکه این قوم کی هست یا توی بندر لاذقیه چی میکنه اقا فرهاد توضیح بده خوشحال میشم
  در ضمن فرهاد جان مرگ کوروش بدست اقوام سکا در پرده ای از ابهام همچنان باقیست چرا که اگه کوروش در خراسان به دست این قوم کشته شده بود چطور جسد کوروش در مرودشت خاکه
  لطفا تاریخ رو با ذهن جستجوگر و شکاک بخوانیم

 26. الحمدلنله زمان ما بأجوج ومأجوج وجود بیرونی ندارند وخدای را شکر آنان زمانی ظهور میکنند که هیچ آدم انسان و یا بشری یادش نیست که یأجوج و مأجوج در کار است ولیکن حمله ناگهان آنان تصورش هم خیلی ترسناک است آنان در اوج تکنولوژی آزاد میشوند آدم وانسان میخورند و میدرند …به هر صورتی ترس آورند بینهایت ! اصحاب کهف زنده میشوند وبا ابن ماریان علیه شان میجنگند دجال از ابزار و علامات آمدن یأجوج و مأجوج و ایجادکننده تحقیر وتمسخر ارزشهاست اصالت وجدیت میرود و لاابالی گری و مسخرگی امثال غزالی و نظامی و وو قدرت میگیرد هر چه با عزت تر حقیر تر میکند وهرچه حقیر تر در دجالیت معزز تر….!

 27. babakhal گفت:

  ذوالقرنین کی بود؟ و سد او کجاست؟ و یأجوج و مأجوج چه کسانی بوده‌اند؟ و اینک کجایند؟ و…

  این‌ها پرسش‌هایی هستند که دقیقاً نمی‌توان به آن‌ها پاسخ پژوهشگرانه داد؛ وحی الهی بخش‌های مهم و سازنده و درس‌های آموزنده از داستان‌های گذشتگان را برایمان بازگو کرده و آن‌چه مهم نبوده، آن‌ها را مسکوت عنه گذاشته است؛ لذا بهتر این است که به همان مقدار که در قرآن و حدیث صحیح آمده، بسنده کنیم تا از پیام‌های قرآنی دور نمانیم!
  این متن نوشته خودم نیست و از یک جایی کپی کردم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *