کالبد اول: کالبد فیزیکی

کالبد اول: کالبد فیزیکی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

کالبد اول: کالبد فیزیکی:

این کالبد با چاکرای اول در ارتباط است. چنانچه چاکرای اول درست کار کند، فرد یک انسان سالم و پر انرژی است. چنین افرادی به دنبال رفاه مادی و خوردن و خوابیدن هستند. سلامت این کالبد موجب سلامت کالبدهای دیگر هم میشود. کالبد فیزیکی از این جهت قابل احترام است که کلیدی برای رسیدن به کالبدها و دنیاهای بالاتر است. ما بطور معمول از بسیاری از واکنش های کالبد فیزیکی خود بی اطلاعیم مثل نفس کشیدن، ضربان قلب، حرکات دودی معده و روده و حتی راه رفتن، نشستن، خندیدن و………. این اتفاقات در بدن می افتد ولی ما کاملا نا آگاهانه و بدون توجه به آنها زندگی می کنیم. 
این نا آگاهی ما از بدن فیزیکی در کالبد های بالاتر بطور تصاعدی افزایش می یابد. با توجه آگاهانه به بدن فیزیکی به تدریج توانایی های واقعی این کالبد خودشان را نشان خواهند داد و این زمینه ای است برای اینکه از بدنهای دیگرمان هم آگاه شویم.
حدیثی نیز در این زمینه داریم که می فرمایند: عقل سالم در بدن سالم است! 
از پس نتيجه اينکه بدن وعقل لازم و ملزوم يکديگرند و وقتي عقل سالم باشد روح در آرامش است و اين حدیث براي صحت جسم آمده براي اين است که انسان به کمال روحي و آرامش رواني و در آخر به قرب الهي برسد.
عقل سالم در بدن سالم است از زبانزدهای معروف در زبان‌های گوناگون جهان ازجمله در زبان فارسی است که ترجمه‌ای از عبارت معروف لاتین Mens sana in corpore sano به همین معنی است.
این عبارت بخشی است از متنی در طنزنامه شماره ۱۰ (۱۰:۳۵۶) در نوشتارهای شاعر رومی، یوونال (Juvenal) است که به عنوان پاسخی به این پرسش که مردم در زندگی باید خواهان چه چیزهایی باشند می‌نویسد:
بایستی دعا کرد تا عقل سالم باشد، در بدنی سالم / خواستار روانی متهور باش که از هراس مرگ عاری باشد
روانی که دیرزیستی را برترین برکات طبیعت بشمارد/ و هر گونه رنج و زحمتی را تاب آورد/ روانی بیگانه با خشم،
که تشنه تهی‌دستی است/ و باور دارد که سختی و کار شاق هرکول بهتر است از/ رضایت‌مندی‌ها، ضیافت‌ها و پر قوی شاهان شرقی./ از آنچه می‌توانی به خود ارزانی داری پرده برمی‌دارم: همانا که زندگی بی‌دغدغه جز از رهگذر پرهیزگاری حاصل نمی‌گردد.
زبانزد فارسی با معنای قابل قیاس با این مفهوم در شاهنامه فردوسی است که می‌نویسد:
ز نیرو بود مرد را راستی / ز سستی کژی زاید و کاستی

پس این کالبد بسیار مهم می باشد!! و برای اینکه بدن سالم داشته باشیم چه باید کرد؟ در مطالب آینده به آن خواهdم پرداخت.

Sentenze, motti, proverbi latini brevemente illustrati, appendice al Vocabolario della Lingua Latina Campanini-Carboni, Paravia, Torino, 1993, p. 50.
راهی به سوی خدا

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *