کابالا یا کبالا یا قبالا:

کابالا یا کبالا یا قبالا:
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

کابالا یا کبالا یا قبالا:

 (به عبری: קַבָּלָה)‏ به معنای « دریافت‌کردن » و به معنی واقعی کلمه «رسم رسیده» است. کابالا تفسیر رمزگونه‌ای از کتاب‌های مقدس عبری است.

مهمترین منابع و کتب کابالیستی که به عنوان ستون فقرات و پایه اصلی «آئین کابالا» درآمدند، شامل مجموعه کتب عبری بهیر (به معنای «کتاب روشنایی») و هیچالوت (به معنای «کاخ‌ها») می‌شوند که به قرن اول میلادی بازمی‌گردند. نهایتا در قرن سیزدهم میلادی کتاب زوهر نوشته شد که تفکر و شکل کنونی «آئین کابالا» را تشکیل داد.

 

سِفیروت (درخت زندگی) در آئین کابالا

سفیروت یا سفیروث(عبری:סְפִירוֹת) شکل جمع سفیره(סְפִירָה) به معنی شمارش در کابالا و عرفان یهودیت است. عارفان یهودی، ده سفیروت را شناخته‌اند. کابالایی‌ها برای توالی ده سفیروت اصطلاحات و واژه‌های ثابتی دارند، این اصطلاحات در زوهر آمده‌است. در بین سفیره‌ها مرتبه برقرار است و سفیروت معمولاً از بالا به پایین نوشته می‌شود. این ده سفیروت عبارت‌اند از:

کتر: که به معنی تاج اعلای خداوند، نور ازلی و ابدی است و در اسم یهوه تجلی می‌یابد. (من هستم آن‌که هستم.)
حکماه: که به معنی دانش و خرد جاودان و اندیشه ازلی خداوند است که در وحی مستقیم به موسی تجلی می‌یابد.
بیناه: که به معنی عقل و برهان است.
حسد: به معنی عشق و مهربانی خداوند و رحمت او نسبت به بندگانش است.
گوورا: به معنی داوری و تنبیه سخت در روز جزا و اقتدار و قدرت و نیروی ازلی و ابدی خداست.
تیفئرت: به معنی عدل و هم‌آراستگی که برخاسته از شقفت یا زیبایی خدا سرچشمه می‌گیرد.
نیصاح: به معنی آخرین صبر خداوند و نیز تأمل و پایداری و قریحه مقتدرانه است.
هود: یعنی عظمت خداوند.
یسود: دربردارنده نیروهای آفریننده خداوند.
ملخوت: یعنی ملکوت خداوند که معمولاً در زوهر به نام کنیسه اسرائیل توصیف می‌شود.
این‌ها ده فلک از افلاک ظهور الهی به شمار می‌آیند که خدا از آن ظاهر می‌گردد و در عربی هر یک موطن ممکنون ترجمه می‌شود. این‌ها جملگی با هم جهان وحدت یافته حیات خداوند یا عالم‌ها دیحودا را تشکیل می‌دهند که هر دو با مواردی خاص و هماهنگ سر و کار دارند. کتاب زوهر کوشتیده‌است آن‌ها را تفسیر نموده و شرح دهد.

جهان سفیروت به عنوان نمادی از انسان یا درخت نیز به کار می‌رود. ده سفیروت، نیروهای خدایی را برمبنای درختی بنا می‌دهند، که هر سفیره شاخه‌ای از آن است. تشبیه انسان نیز به کار رفته‌است که بر اساس گفته‌ای از کتاب مقدس است که خدا، انسان را به صورت خویش آفرید. مفهوم سفیروت به عنوان بخش‌ها و جوارح انسان‌نگاری مکتب عرفان، دال بر نوعی نمادگرایی انسانی یا تشریح بدن انسان نیز هست.

 

979c1912-78b8-43d9-9445-aece1f53c7fe

سِفیروت (درخت زندگی) در آئین کابالا

دیباچه :

بنابر سنت و عقاید کابالیستی، دانش کابالیست‌ها به صورت شفاهی از سوی سه شه‌پدر (ابراهیم، پسرش اسحاق و نوه‌اش یعقوب) و دیگر پیامبران قوم یهود (معروف به نوئیم (נביאים)) و حکیمان و ربای‌های ارشد یهود منتقل شد. عده ای تاریخچه پیدایش کابالا را به پیش از موسی و از طریق ارتباط مستقیم کاهنان مصری با بیگانگان می دانند. با مهاجرت بنی اسراییل به صحرای سینا عملا این علم به فلسطین امروزی منتقل شد. در غرب اعتقاد بر این است که استر همسر دوم خشایارشا توانست با استفاده از این آیین شاه را از کشتار یهودیان شوش برهاند که این روز بنام جشن پوریم هنوز بزرگ داشته می شود. کابالا شباهتهای زیادی با عرفانهای شرقی دارد. بخصوص درباره مراحل سیر روحانی مسیرهای درخت حیات شباهتهایی با هم دارند.

 

 

 

 

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

16 پاسخ به “کابالا یا کبالا یا قبالا:”

 1. زهرا گفت:

  لام…با اجازه از مطالبتون در تحقیق خودم با ذکر منبع استفاده میکنم…
  بسیار عالی بود….احسنت…

 2. 1632 گفت:

  با سلام به شما دوست عزیز.
  باعرض خسته نباشی به شما نمیدونم که شما کی این مطلب رو نوشتی اما در جواب باید بگویم که شما کارتون درسته اما در علم کابالا زندگی طور دیگه ای وصف شده که از وقتی که من وارد کابالا شدم زندگی 180 درجه عوض شده پدر و مادرم از من راضی هستن و به لطفش کار و کاسبیم به طور عجیبی رشد کرده من به دوستام هم گفتم و به شما هم میگویم که کابالا یک علمه و نه فرغه خاصی یا متوسل به شیطان پرستی باشه حالا هرکسی که این علمو بلد باشه تو زندگیش موفقه و هیچ چیزه دیگری نمیخواد
  من همین جا از همگی خواهش میکنم که اگر این علمو یعنی علم کابالا را دوست ندارید دروغ تحویل مردم ندید

 3. in1nafar گفت:

  دین ما کاملترین دین میباشد و بهترین راه ها رو از همه نظرهااز جمله احترام به پدر مادر افزایش رزق و هرچه بگووید پیشه رویه ما گذاشته وتوصیه میکند.اکنون چیزهایی کشف میشود که در کتاب آسمانیه ما گفته شده.منبع حرفهایه من قرآن کریم و احادیث پیامبر و امامن میباشد.پس بهتراست دنباله بهانه نگردیم.نامه تمام.یا علی

  • 5237 گفت:

   خیلی دیره برای اظهار نظر کردن ولی دین اسلام را نباید کامل دونست و همونطور ک همه از جمله شما متوجه هستید مشکلاتی داره
   هیچ چیز در دنیا کامل کامل نیست و نباید تعصبی با این موضوع حساس برخورد کرد
   سایتتون کاملا ما یهودی ها را زیر سوال برده و بسیاری از مسایل دروغین را به کلی از افراد دیگر معتقد به این دین مقدس با مدارک بدون منبع و غیر قابل استناد و افراطی نسبت میدهید

   • محب گفت:

    با سلام خدمت عزیزان.
    ما به دین یهود کاری نداریم و به این دین و پیروانش احترام می گذاریم. ولی در مورد کابالا یا هر اسمی که دارد نکاتی وجود دارد.
    1. این فرقه است و از دین یهود جداست و تلفیقی از یهود و مسیحیت است و نه یک علم و روش زندگی.
    2.دین اسلام کامل است و شما هر آنچه میخواهید در کتاب آن آمده فقط کافیست به آن مراجعه کنید و در آیات آن تفکر.
    3.یکی از پیروان این فرقه خانم مدوناست که بارها و بارها از روی آگاهی ودانش در محصولات رسانه خود عملا شیطان پرست بودن این فرقه را اثبات کرده است و مستندات آن هم موجود میباشد.

 4. ansaralmahdi7 گفت:

  دین تنها دین اسلام است و لطفا به سایت من هم سربزنید و به هیچ وجه وارد این فرقه ها نشین چون عاقبتش دوزخ هست.

 5. ansaralmahdi7 گفت:

  دین فقط دین اسلام است واین روهم بگم که کبالا رو با مدرک ودلیل رد میکنم وهرکسی که میخواد کبالا رو خوب جلوه بده سخت دراشتباه هست و هرکی میخواد با اسلام ستیز کنه عاقبتش عذاب دوزخ هست اینکه هرکسی میخواد کل بندازه چه کبالا چه فراماسون بیاد باخودم بندازه یاعلی مدد.

 6. احسان گفت:

  کابالایستها که معروف ترینشون صهیونیست ها فراماسونها و شیطان پرستان هستن کابالا رو نسخه شفاهی عرفان یهود می دونن ولی محققین از جمله افرادی که در مستند فرقه های سری رمز گشایی کردن معتقدند آیین پر رمز و راز کابالا نه از حضرت موسی(ع) که از طریق نفوذ کاهنان مصری در قوم یهود این اندیشه شیطانی وارد یهود شده و اونو از درون خشکانیده است.
  و امروزه تمام جهان رو تحت تاثیر قرار داده.
  کابالا یعنی دانش ارتباط با ابعاد دیگر(شیاطین جن)

  • سروش گفت:

   دوستان معتقدم سلام خیلی خوشحالم که بالاخره میبینم هرکسی به یک چیزی معتقداست اما متاسفانه میبینم همتون متعصبیدواین مسبب افت قضاوتتون درسنجش هست خدمتتان عارضم که طبق آخرین بررسیهایی که انجام دادم علم کابالا واقعی ودرست است امامتاسفانه به انحراف رفته ولی بااین علم تنها کتاب ادیان الهی را میشودمتناسب باعلم روز توجیه کردکه ازجانب خدا آمده

 7. شهاب گفت:

  سلام
  بسم ا…. و صلوات را بذار بالای تصاویر و نماد های شیطانی با تشکر

 8. manuel گفت:

  ba salam
  man be onvan yek mohaghegh va yek kabalism migam ke vaghan aein alli hast va zendegito mana mibakhshe

 9. کیمیا گفت:

  سلام
  من قراره یه کتاب در مورد فرقه های مختلف بنویسم من نظرات رو خوندم من نطرات کسانی که علم کابالارا قبول دارن رو بشدت رد میکنم من از کسانی که علم کابالا را کامل و دقیق میدانند میخاهم بپرسم ایا انها میتوانند میخ بر بدن بچه های زنده بکنند ایا انها میتوانند خون بچه ها رو بنوشند در کابالا خون بچه هارو مینوشیدند ولی در اسلام نه اقا یا خانم1632ویااقا یا خانم5237 اگر تونستید این کار را انجام دهید پس من هم فرقه کابالا را قبول میکنم

 10. آرمان گفت:

  هه هه هه هه ! من کاری به دین و این جریانا ندارم ولی این رو میدونم که هر کی جذب این علم , دین یا فرقه هم بشه دمش گرمه ! تجربه ی بی نظیری میتونه باسه !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *