پرستش انسان به جای خدا

پرستش انسان به جای خدا
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پرستش خدای انسان نما از قدیم الایام و عیسی مسیح خدایی که انسان شد!!

پرستش انسان از قدیم الایام در جوامع مختلف و بین ملل گوناگون رایج بوده است.

به عنوان مثال مصریان باستان فرعون را زاده خدایان می‌‌دانستند و چنین تصور می‌‌کردند که هر فرعون خدایی است که برای چند گاهی‌ زمین را جایگاه خود ساخته است.

مسیحیان نیز بعدها چنین نظری را در مورد مسیح داشتند و هم امروز هم او را به عنوان فرزند خدا و خود خدا می‌‌پرستند.

قرآن کریم در مقابل کسانی‌ را که مردم را به پرستش خود فرا می‌‌خوانند و نه پرستش خدای یکتا طاغوت می‌‌نامد و از زبان مسیح اعلام می‌‌دارد که او هرگز نگفته که مردم او و مادرش را همچون خدایی بپرستند.

اعتقاد به الوهیت مسیح، توسط پولس وارد مسیحیت شد. این عقیده برای بسیاری از مسیحیان نخستین نیز غیر قابل قبول بود و حتی برخی‌ حواریون مسیح را در مقابل پولس قرار داد. اما بعدها کلیسا با پذیرش این عقیده بر آن صحه گذشت.

با وجود این حتی در ‌انجیلی که امروزه مورد تایید کلیسا می‌‌باشد از مسیح به عنوان فرزند انسان و بنده و برگزیده او نام برده شده است. (متی ۱۸:۱۲ و اعمال ۱۳:۳)

اگر هم در جایی‌ از مسیح به عنوان پسر خدا نام برده شده است صرفاً برای نشان دادن الفت و نزدیکی‌ خدا و رسولش بوده، چنانچه در مورد سلیمان هم می‌‌گوید: “من او را پدر خواهم بود و او مرا پسر” (اول تواریخ ۱۱:۱۷-۱۴)

یا در جای دیگر می‌‌گوید: “ای حبیبان یکدیگر را محبت نماییم، زیرا که محبت از خدا است و هر که محبت می‌‌نماید از خدا مولود شده است و خدا او را می‌‌شناسد”. (رساله اول یوحنا ۷:۴)

در قسمتی‌ از انجیل یوحنا می‌‌خوانیم: “اما به آن کسانی‌ که او را قبول کردند قدرت داد تا فرزندان خدا گردند، یعنی به هر که به اسم او ایمان آورد، که نه از خون و نه از خواهش جسد و نه از خواهش مردم، بلکه از خداوند تولد یافته است”. (یوحنا ۱۲:۱-۱۳)

بنابرین مشاهده می‌‌کنید که چگونه پولس و به دنبال او کلیسا نسبتی ناروا به مسیح دادند و بدعتی بزرگ در دین خدا به وجود آوردند. هم امروز کلیسا با علم به غلط بودن چنین نظری همچنان از آن دفاع کرده و پرستش انسان را به جای خدا پرستی‌ در بین مردم تبلیغ می‌‌کند.

David Malkom متن دقیق و بسیار خوبی بود. البته پولس فقط در
زمینه الوهیت بدعت گذاری نکرد بلکه بدعتهای زیادی را در مسیحیت وارد نمود. بطوری که گستاخی را تا بدانجا رساند که به پطرس که کلیددار و جانشین عیسی بود تهمت و افترا زد و به وی توهینهای ناشایست نمود. افزون بر آن به خود عیسی مسیح خداوند مسیحیان نیز توهین نمود و گفت… چونكه در راه ما لعنت شد، چنانكه مكتوب است «ملعون است هر كه بر دار آويخته شود. غلاطیان 3 : 13

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *