قصه تجمیع قرآن

قصه تجمیع قرآن
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ
قصه تجمیع قرآن:
(برادران اهل سنت و شیعه ، لطفن مراعات کنین)
بر اساس اسرائیلیات مورخین، قرآن کریم توسط خلیفه اول شروع به جمع آوری ، ودر عصر عثمان ابن عفان پروژه حمع آوری تکمیل گردید این اندیشه با سه چالش بسیار جدی ومهم روبروست :

1- با قبول این منطق اولین شخصی که مورد سوال قرار میگیرد ساحت مقدس رسول الله (ص) است که چرا کتابی که اساس رسالت براو بناشده وبزرگترین معجزه خداوندی ست را بصورت دستنوشته های پراکنده که هر آیه وسوره آن در دست یکیست بدون تکمیل وتنظیم بگذارد ودار فانی را وداع گوید با این شرایط کدام عقل سلیم می پذید که رسول الله این گونه عمل کند واساس کار خویش را ناتمام بگذارد این اندیشه چیزی نیست مگر فراهم کردن زمینه طرح افسانه نقصان قرآن وایجاد تردید در کامل بودن آن است .

2- با توجه به نص صریح وبدون ابهام کلام الله مجید قرآن در همان هنگام نزول توسط صحابه در حال تصحیف وتنظیم بوده که این امر به دستور پیامبر اکرم انجام میگرفت ومحل هرآیه وسوره توسط وجود مبارکشان تعیین می شد و آنچه اینک در دست داریم همان قرآن جمع آوری شده توسط رسول الله است که بدون کم وکاستی وتغیر محل آیه براساس فرمان خداوند وبدستور پیامبر اکرم است و در این مورد میتوان به آیات زیر استناد کرد لازم به توضیح است که از ریشه کتب .به معنی نوشته استفاده شده که نباید با مفهوم کتاب بمعنی آنچه در میان دوجلد(دفتین) جمع شده اشتباه گرفت در چند جای قرآن به معنای نوشته هم مورد استفاده قرار گرفته است

مثل آیه 3سوره بقره
. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا تَدَايَنتُم بِدَيْنٍ إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى فَاكْتُبُوهُ وَلْيَكْتُب بَّيْنَكُمْ كَاتِبٌ بِالْعَدْلِ وَلاَ يَأْبَ كَاتِبٌ أَنْ يَكْتُبَ كَمَا عَلَّمَهُ اللّهُ فَلْيَكْتُبْ وَلْيُمْلِلِ الَّذِي عَلَيْهِ الْحَقُّ وَلْيَتَّقِ 
خداوند در این آیه اشاره به نوشتن وثبت قرارداد نموده است وبا آنچه در آیات زیر آمده کاملا متفاوت است 

در سوره هودآیه 1
میفرماید کتابیست نازل شده که آیات آن … برتو یعنی متنی کامل ومدون شده نه اشاره به آیه یا سوره خاص نموده واز کلمه جمع آیه استفاده شده است
الَر كِتَابٌ أُحْكِمَتْ آيَاتُهُ ثُمَّ فُصِّلَتْ مِن لَّدُنْ حَكِيمٍ خَبِيرٍ ..
الف لام راء كتابى است كه آيات آن استحكام يافته سپس از جانب حكيمى آگاه به روشنى بيان شده است

ودر سوره ابراهیم آیه 1مجددا خداوند همان موضوع کتاب را اشاره می فرماید
الَر كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ….
الف لام راء كتابى است كه آن را به سوى تو فرود آورديم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاريكيها به سوى روشنايى بيرون آورى به سوى راه آن شكست ناپذير ستوده

وبلاخره در آیه 2سوره بقره اشاره به همان کتاب مدون میکند
ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ

با وجود اینهمه دلیل چگونه میتوان فکر کرد که تنظیم وتدوین قرآن پس از وفات حضرت انجام گرفته مگر آنکه تصور شود که خداوند نعوذ بالله تفاوت میان کتاب وورقی که آیه ای در آن نوشته شده را نداند یا آنکه رسول الله در امر رسالت نعوذ بالله کوتاهی کرده باشد که حاشا وکلا اینگونه باشد…..
والحمدلله ع.نبهان

 

 

 

 
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

2 پاسخ به “قصه تجمیع قرآن”

 1. دوست عزیز
  کاری که شما با این پست میکنید تیشه زدن به ریشه اسلام است.
  1- قران را نه خلیفه اول که خلیفه سوم جمع آوری کرد و این مطلب در تمامی منابع به همین صورت آمده است. ولی این دلیلی بر نقصان کتاب نیست. این حرف را که شما می گویید فردا دو تا کافر هم برمیگردند با اثبات این مساله که عثمان قرآن را جمع آوری کرده میگویند” پس حتما نقصان دارد خود مسلمانها نیز اعتراف کرده اند”
  2- کتب در لسان عربی معانی متفاوتی دارد که یکی از آنها میتواند به معنی دین یا طریق باشد نه الزاما مطلبی که نوشته شده است.
  3- در توضیح این مساله که عثمان قرآن را جمع آوری کرد باید گفت که ترتیب نزول را در آن رعایت نکرد و با تهدید و ایجاد رعب اذعان کرد که هر کسی قران دیگری حمل کند به اعدام محکوم میشود. لیکن قران مطابق با ترتیب نزول توسط حضرت علی (ع) از قبل گرد آوری شده بود. روایات بسیاری از امامان وجود دارد که نشان می دهد آن حضرت این قرآن را حفظ کرده و به امامان عادل انتقال داده است. ( امام صادق (ع) به کنایه از این قرآن نام برده است). لیکن جای کنونی و مکان آن معلوم نیست.
  4- دوست عزیزم بیایید نگزاریم تعصباتمان باعث نقصانمان شود. بیایید به تمام جهانیان انعطاف و حقانیتمان را نشان دهیم. بیایید نگزاریم با سخنان خودمان ما را مزحکه کنند.

  در نهایت از جنابعالی پوزش میخواهم که وقت با ارزشتان را گرفت. منتظر ایمیلتان هستم.
  اجرکم عند الله
  محمد جلیل زاده

 2. میرزا گفت:

  درود و خسته نباشید…
  من چندین دفعه این مطلبو خوندم ولی چیز زیادی دستگیرم نشد!
  لطفا کوتاه و ساده تر توضیح بدید.

  یا علی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *