شبهه : خلقت حوا

شبهه : خلقت حوا
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

شبهه : خلقت حوا 

در آیه اول سوره نساء آمده است :

وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا 

خداوند از آدم ، حوا را خلق کرده است ، آیا واقعا خاک کم آمده بود که خداوند از دنده چپ حضرت آدم ، حوا را خلق کرده ؟؟

جواب : 

نظریه خلقت حوا از دنده چپ حضرت آدم ، نظریه بعضی از مفسرین اهل سنت است نه مفسرین شیعه ، چرا که در تفاسیر شیعی ، هم روایات فراوانی دال بر رد این عقیده وجود دارد و هم برداشت ادبی مفسرین شیعه از آیه شریفه ، نفی این عقیده را در پی دارد.

فردی خدمت امام باقر (ع) رسید و عرض کرد ، آیا واقعا خداوند حوا را از دنده چپ آدم آفرید ؟ حضرت بر آشفته شدند و فرمودند : سبحان الله ، آیا کسی میتواند بگوید که خداوند توان آنرا نداشت که همسر آدم را از غیر از دنده ی او خلق کند تا بهانه دست عیب جویان دهد که بگویند : بعضی از اجزای آدم با بعضی دیگر ازدواج نمود !! سپس فرمود : (( خداوند بعد از آفرینش آدم ، حوا را به صورت تازه و نو از خاک پدید آورد )) “علل الشرایع ص17”

مفسرین اهل سنت می گویند : در آیه “وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا ” حرف ” من ” در ” منها ” از نوع تبعیضیه می باشد بنابراین معنای آیه این است که : خاوند از بعضی از آدم ( یعنی از قسمت دنده چپ مثلا ) حوا را خلق کرد .

مفسرین شیعه میگویند : حرف ” من ” از نوع جنسیه می باشد . بنابراین معنی این است که خداوند از جنس آدم زوجش حوا را خلق کرد . و بحث دنده ی چپ در این معنی رد شده است .

مهم اینکه : نظریه ی خلقت حوا از دنده چپ آدم در اسطوره ها و افسانه های ملل مختلف وجود داشته که متاسفانه این عقیده توسط نویسندگان تورات به متن این کتاب نیز راه یافته ، در تورات پیرامون خلق حوا امده است :

خداوند خوابی گران بر آدم مستولی گردانید تا بخفت و یکی از دنده های اورا گرفت و گوشت در جایش پر کرد و خداوند آن دنده را که از آدم گرفته بود ، زنی بنا کرد !! (تورات ، سفر پیدایش 18/2 – 25 )

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *