راز فرمول کوکاکولا

راز فرمول کوکاکولا
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

راز  فرمول  کوکاکولا :

قانون: کوکاکولا یک نوشابه است اما طی ده‌ها سال داستان‌های زیادی در مورد فرمول مخفی این نوشیدنی محبوب وجود داشته است. همین فرمول چند خطی فناوری انحصاری این شرکت محسوب می‌شده و حالا یک برنامه رادیویی، ادعا کرده که دستور تهیه نوشابه کوکاکولا که ۱۲۵ سال در اعماق شرکت محبوس بوده است را یافته است.

داستان این فرمول شگفت انگیز از آنجا شروع می‌شود که جان پمبرتون در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا، این فرمول را کشف کرد و دستورش را در کتابی که دستور تهیه داروهای پزشکی هم در آن بود نوشت، کتابی که نسل به نسل، دست به دست می‌شد.

عکسی از این دستور اسرار آمیز در مجله آتلانتا به تاریخ ۱۸ فوریه سال ۱۹۷۹ میلادی چاپ گشته بود اما در آن زمان کسی به این تصویر و مقاله توجهی نکرده بود. حالا این برنامه رادیویی موفق به کشف آن شده و پس از تحقیقات انجام شده متوجه شدند که این‌‌ همان دستور اصلی کوکاکولا است. البته در این فرمول فناوری پیچیده‌ای مانند معماری‌های
چند نانومتری پیدا نمی‌کنید! اما شاید با دیدن این فرمول جور دیگری به این نوشیدنی نگاه کنید:
مواد لازم:
– محلول مایع حاصل از کوکائین: ۱۰/۶ گرم
– اسید سیتریک: ۸۵ گرم
– کافئین: ۲۸ گرم
– شکر: ۳۰ (واحد اندازه گیری‌اش نامشخص است)
– آب: ۹/۴ لیتر
– آب لیمو: ۹۴۶ میلی لیتر
– وانیل: ۲۸ گرم
– کارامل: ۴۲ گرم
فرمول مخفی برای ۷X
– الکل: ۹۴۶ میلی لیتر
– عصاره پرتقال: ۲۰ قطره
– عصاره لیمو: ۳۰ قطره
– عصاره جوز هندی: ۱۰ قطره
– عصاره گشنیز: ۵ قطره
– عصاره نرولی: ۱۰ قطره
– عصاره دارچین: ۱۰ قطره

کوکا کولا برای محفوظ نگاه داشتن فرمول، آنرا به صورت ۲۴ ساعته تحت نظارت داشت، حتی مدیران هم تنها نیمی‌از آن را می‌دانستند و ۲ مدیر هرگز نمی‌توانستند با یکدیگر تنها باشند.

آسا کندلر مدیر کوکاکولا، زمانی که دستور را از پمبرتون در سال ۱۸۸۷ خرید، خیلی نگران این بود که مبادا فرمول را از او بربایند و به همین خاطرجدول محتویات را از روی شیشه‌های نوشابه پاک کرد تا کسی این فرمول را نبیند. و دستور داد که لیست محتویات هیچ‌گاه نباید در جایی نوشته شود. در واقع درز کردن این فرمول هم اکنون به ضرر کوکاکولا هم نخواهد بود، زیرا کسی نمی‌تواند آنرا به صورت ۱۰۰٪ شبیه سازی کند.

دلیلش هم‌‌ همان محلولی است که از برگ کوکائین استخراج می‌شود و این تنها کوکا کولاست که با سازمان سرپرستی و ساماندهی مواد مخدر آمریکا قرارداد دارد و اجازه نامه رسمی‌جهت استفاده از آن را دریافت کرده است

دانشگاه بزرگ جهان از جمله دانشگاه های ساسكس، منچستر و آكسفورد انگلیس، عرضه و فروش این نوشابه ناسالم و غیربهداشتی را در ساختمان ها و خوابگاه های خود ممنوع كرده اند.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

9 پاسخ به “راز فرمول کوکاکولا”

 1. amirali گفت:

  در ضمن اگر برچسب کوکاکولا رو به صورت بر عکس {قسمت انگلیسیش} را رو به نور آفتاب بگیریم میشه لامحمدلامکه.

 2. کیوان گفت:

  اگه واقعیت اینه چرا ملت وارد میکنه چرا ممنوعیتشو صادر نمیکنن

 3. مهدی پرتوی گفت:

  در زم نوشابه ی پپسی هم حرام است

 4. Mahdi گفت:

  خودتو اذیت نکن.این ملت همه چیزش نا معلومه

 5. مهبد گفت:

  لطفا گوه نخورید کوکاکولا مگه خر بوده که لوبده بعدشم مگه مشکل روانی داشته که کوکایین به این گرونی توش بریزه بعد مگه میشه الکل داشتهباشه لطفا دیگه چرت نگید ممنون از غلطاتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *