دیدار با امام زمان (عج)

دیدار با امام زمان (عج)
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

دیدار با امام زمان (عج):

امام در آخرين توقيع شريف خطاب به آخرين نايب خاص خود، يعنى على بن محمد سمرى فرمود:
«به زودى از شيعيان من كسانى خواهند آمد كه ادعاى ديدن مرا مى كنند. آگاه باشيد، هر كس قبل از خروج سفياني، و صيحة آسماني، ادعا كند كه مرا ديده دروغگوى افترا زننده است».(1)
اما با تقوا و معنويت و کسب شايستگي و قابليت لازم مى توان به حضور امام رسيد، چنان كه برخى از بزرگان به حضورش رسيده اند. اما آن دسته از رواياتى كه بر منع ملاقات دلالت دارند، ناظر بر اين است كه امام مي خواهد جلوى هر گونه سوء استفاده از ادعاى ديدن امام گرفته شود و هر كس نتواند با ادعاى رؤيت امام **دکاني و بازاري** براي خودش درست کند .
روايت يا توقيع هنگام فوت آخرين نايب امام صادر شده و قرينه اي كه در توقيع است ، نشان مي دهد که مراد از دروغگو بودن مدعى مشاهده امام بعد از صدور توقيع، ادعاى ارتباط و نيابت از جانب حضرت است .
امام در اين توقيع مىفرمايد: با از دنيا رفتن تو اى على بن محمد سمرى، نيابت خاصه تمام شد. غيبت كبرى آغاز شد . ديگر بعد از اين اگر كسى بگويد من حضرت را مىبينم و با او مرتبط هستم و نيابت خاصه از جانب حضرت را دارم، دروغگو است.
حضرت در توقيع مبترک خود مي نويسد : «بسم الله الرحمن الرحيم، اى على بن محمد سمرى! خداوند به برادران دينى تو در مصيبت تو اجر دهد. تا شش روز ديگر از دنيا خواهى رفت .به كارهايت رسيدگى كن و به كسى بعد از خودت [جهت نيابت] وصيت نكن چرا كه غيبت طولانى آغاز شد . ظهور نخواهد بود مگر بعد از اذن خداوند… به زودى خواهد آمد كسى كه مدعى مشاهده من باشد ،ولى آگاه باش كسى كه مدعى مشاهده باشد (قبل از خروج سفيانى و صيحه )دروغگو خواهد بود»، (2).
حضرت با دادن اين توقيع در واقع خواسته اند راه را بر مدعيان دروغين ادعاى نيابت ببندند. اين جمله كه مدعى مشاهده ،دروغگو است، به اين معنى نيست كه در غيبت كبرى ديگر كسى حضرت را نخواهد ديد. بسيارى از صالحين و بزرگان شيعه در طول تاريخ غيبت حضرت را ديدهاند. وثاقت و صداقت بسياري از آن ها مورد تأييد همه اهل فن، حتي منکران ملاقات با حضرت قرار گرفته است ، قطعا اکثر آن ها اهل دروغ نبودهاند . يك مورد آن هم كه راست باشد ، بايد حديث به گونهاى ديگر معنا و توجيه شود.
مفهوم حديث :
امام در اين حديث به دو نكته اشاره مىكنند:
يكى :اخبار از آينده كه پس از من عدهاى پيدا مىشوند و مشاهده و ارتباط با من را ادعا مىكنند .
دوم : دروغگو بودن مدعى .
امام در حديث دو تعبير دارد: يکي “ادعا” و ديگري “مشاهده”. كسى را كه ادعاى مشاهده نمايد، كاذب معرفى كرده است.
مشاهده به معناى ديدن امام و ارتباط با او است . ادعا به معناى اعلان و انتشار آن و با خبر كردن مردم از مسأله است، ممكن است كسى با امام ملاقات داشته باشد ،همانگونه كه براى برخى علما و غير آنان نقل مىكنند ،ولى آن را ميان مردم بازگو نكرده و در سينه خود پنهان كرده باشد.
چگونه بعضی اخبار ملاقات منتشر شد و در کتاب ها نوشته شد ؟
خبر ملاقات ها يا از برخي قراين و شواهد قطعي توسط ديگران به دست آمد يا توسط افرادي که محرم اسرار بزرگان بوده اند ، **بعد از مرگ آن ها منتشر شد** . به اين صورت که بزرگان فرد يا افرادي را که محرم اسرارشان بود ،از باز گوکردن ملاقات تا زماني که زنده هستند ، منع مي کردند. آن ها خبرهاي ملاقات را بعد از فوت آنان مطرح کردند .
بنابراين بين مضمون حديث با داستان ملاقات برخى صالحان با امام هيچ ناسازگارى وجود ندارد.

**در نتیجه اگر کسی با امام زمان (عج) ارتباطی داشته باشد باید این موضوع را پنهان کند و در زمان غیبت کبری (همین زمانی که توش هستیم) قبل از خروج سفيانى و صيحه آسمانی كسى را كه ادعاى مشاهده و ارتباط نمايد و مدعی شود که من (نماینده) ، (فرستاده) ، (نائب) امام زمان (عج) هستم باید تکذیب شود و دروغگو میباشد.

در همین فضای مجازی اشخاصی هستند که ادعای ارتباط را کرده اند
با مشاهد این صفحات معلوم میشود واقعا عده ای فریب چرندیات این افراد را خورده اند در همین راستا برای اطلاع دیگران حدالامکان این مطلب را به دوستانتون برسانید 

یا صاحب الزمان الامان الامان الامان من شر اخرالزمان

1. شيخ صدوق، كمال الدين، ص 516.
2. بحارالانوار، ج 51، ص360.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *