جواب دندان شکن به معاویه در دلیل ترک سب(دشنام)امام علي علیه السلام

 جواب دندان شکن به معاویه در دلیل ترک سب(دشنام)امام علي علیه السلام
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

جواب دندان شکن به معاویه در دلیل ترک سب(دشنام)امام علي علیه السلام در صحاح+سند
آنچه كه از معاويه و واليانش در سب حضرت علی(علیه السلام)در صحاح اهل سنت نقل شده است.

معاوية بن أبي سفيان به سعد (بن مالك) امر كرد و (معلوم است كه امر كرد تا او علي عليهالسلام را سبّ و لعن كند و چون او حاضر به اين كار نشد به او ) گفت: چه چيز ترا مانع از ناسزاگويي به أبو تراب گشت؟ (بني اميّه كلمه «أبو تراب» را در مقام بدگويي از امير المؤمنين به كار ميبردند)
گفت: سه مطلب را به ياد آوردم كه رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم به او فرمود كه اگر يكي از آنها را به من گفته بود برايم از هر متاعي با ارزشتر بود و لذا هرگز او را ناسزا نميگويم.
1- از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم شنيدم که:رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم (در غزوه موته) به علي عليهالسلام فرمود: تو نزد من مثل هارون به نزد موسي هستي

2-پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم (در جنگ خيبر) فرمود: فردا پرچم را به دست كسي ميدهم كه خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسولش او را دوست دارند.

3-خداوند در جريان مباهله با نصاري نجران در آيه 61 از سوره آل عمران (با توجه به رواياتي كه افراد مشخص شده در آيه را معين نموده است) علي عليه السلام را به منزله نفس رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم و إمام حسن و إمام حسين عليهم االسلام را دو پسر آن حضرت معرفي فرموده است.

صحيح مسلم، ج 4، ص 1871، كتاب فضائل الصحابة، باب 4، ح 32.سنن ترمذي ج 5، ص 596، كتاب المناقب، باب 21، ح 3724.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *