جنگ‌های صلیبی

جنگ‌های صلیبی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ
همه چيز درباره جنگ‌های صلیبی :
 درسال ۱۰۹۵ میلادی جنگ‌های صلیبی میان مسلمانان و مسیحیان آغاز شد.
جنگ‌های صلیبی به جنگ‌هایی گفته می‌شود که در آن مسیحیان با مسلمانان طی چندین دوره برای به دست آوردن بیت المقدس مبارزه کردند.
نخستین کسی که پرچم جنگ را برافراشت مردی از افراد کلیسا بود به نام ادمار دو لوپویی. 
جنگ‌های صلیبی هشت جنگ است که در جنگ اول و چهارم هیچیک از پادشاهان اروپایی دخالت نداشتند و فقط نجبا و اصیل زادگان بودند که بر صلیبی‌ها فرمانروایی می‌کردند. غیر از جنگ اول در باقی جنگ‌ها مسیحیان از مسلمانان شکست خوردند.
در سال ۱۰۹۵ میلادی پاپ اوربانوس دوم همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد تا علیه ترکان مسلمان قیام کنند و شهر اورشلیم(بیت المقدس) واقع در فلسطین را اشغال کنند. در همان سال، سپاه بزرگی مهیا و رهسپار نخستین جنگ صلیبی گردید. 
عده زیادی از جنگجویان صلیبی در طول سفر خطرناک از اروپا تا خاورمیانه جان خود را از دست دادند. آنها که زنده ماندند در سال ۱۰۹۹ میلادی بیت المقدس را تسخیر کردند. 
بین سالهای ۱۰۹۹ میلادی تا ۱۲۵۰ میلادی شش جنگ صلیبی دیگر رخ داد ولی در هیچ یک از آنها صلیبیون موفقیتی به دست نیاورند.
این ‌جنگها به ‌دعوت‌ مقامات‌ كلیسای‌ كاتولیك ‌رومی ‌و همراهی‌ و حمایت ‌امپراتور روم‌ شرقی‌، با اعلام ‌هدف‌ آزادسازی ‌بیت‌المقدّس (اورشلیم‌) و زادگاه‌حضرت‌ مسیح ‌علیه‌السلام ‌و دیگر معالم‌ مسیحی ‌در فلسطین ‌از دست‌ مسلمانان ‌و ایجاد دولتهای ‌صلیبی‌ در نقاط ‌مختلف ‌فلسطین ‌صورت ‌گرفت‌. 
جنگهای‌ صلیبی ‌مجموعاً هشت‌بار به ‌وقوع‌ پیوست‌. اروپاییان ‌دست‌ یافتن ‌به ‌ثروتهای‌ عظیم‌ شرق ‌را مطمح‌ نظر داشتند و رسیدن ‌به ‌اهداف ‌اقتصادی ‌و اجتماعی ‌نتایجی ‌بسیار مهم‌ و تأثیرات ‌متقابل ‌زیادی ‌بر طرفین‌ جنگ‌ داشت‌.
 
نخستین جنگ صلیبی (1)
560380_168323239965650_805662579_n
به زودی ارتشی بزرگ، متشکل از اقشار مختلف مردم تشکیل و راهی بیت المقدس گردید. برخی از مورخین تعداد لشکریان صلیبی را ششصد هزار نفر شمردهاند.
لشکر به سوی بیت المقدس راه افتاد و در طی این مسیر طولانی به غارت شهرهایی که در راهش قرار داشت اقدام نمود. پس از رسیدن به اورشلیم، آن را به مدت یک ماه تحت محاصره درآوردند و در نهایت موفق به تصرف آن شدند. مهاجمین پس از ورود به شهر به کشتاری دست زدند که نمونه آن کمتر در تاریخ دیده شده است.
آنان هر یهودی و مسلمانی را که دیدند چه بزرگ و چه کودک از دم تیغ گذراندند و شهر را تبدیل به حمام خون نمودند.
یک مورخ غربی این واقعه را چنین توصیف میکند: تنها در داخل معبد سلیمان، ده هزار سر از بدن جدا گردید و پای انسان تا قوزک در دل خون فرو می رفت. دیگر چه بگویم؟ حتی یک تن جان به در نبرد. حتی از جان زنان و کودکان هم نگذشتند.
به این ترتیب نخستین جنگ صلیبی، پس از سه سال به پایان رسید.
دومین جنگ صلیبی (2)
در سال 1145 میلادی، مسلمانان اقدام به بازپس گیری شهر ادسا که دارای اهمیت فراوانی بود نمودند.
خبر بازپس گیری این شهر به رم رسید و پاپ را بر آن داشت تا دوباره برای تسخیر این شهر مردم را به جنگی دیگر فرا خواند.
به زودی قوای مسیحیان به سوی ادسا رهسپار شد. این بار لشکر به دو بخش تقسیم شد و از دو مسیر جداگانه به سوی این منطقه رهسپار شدند.
اما این بار، ترکهای سلجوقی از این فرصت سود جسته و در دو مرحله، هر دو بخش سپاه صلیبی را شکست دادند و نزدیک به دو سوم این لشکر را نابود کردند.
پس از این شکست، نیروهای صلیبی از پای ننشستند و پس از تجدید قوا تصمیم گرفتند تا به دمشق که شهری استراتژیک برای مسلمانان به شمار می‌آمد حمله کنند و آن را به تصرف خویش در آورند.
لشکر صلیبی علی‌رغم آنکه در اولین برخورد خویش توانست به پیروزیهایی دست یابد اما به دلایلی نامعلوم، فرماندهان سپاه دستور عقب نشینی را صادر کردند و پس از گذشت چند روز بدون آنکه به نتیجه‌ای برسند راه بازگشت به اورشلیم را در پیش گرفتند.
برخی از تبانی فرماندهان لشکر با والی دمشق سخن به میان آوردند اما این نیز تنها در حد یک احتمال بود. علل این عقب نشینی هرگز فاش نشد و به رازهای سر به مهر تاریخ پیوست.
به مدت چند دهه، صلح تقریبی میان کشورهای اسلامی و مسیحیان برقرار بود تا اینکه رنو دوشاتیون، شاهزاده‌ی انطاکیه در سال 1187 م در عملی ناجوانمردانه با حمله به کاروان تجاری مسلمانان که عازم زیارت مکه بود خشم آنان را برانگیخت. وی اموال کاروان را غارت نمود و به این نیز اکتفا نکرده و دستور قتل عام مردان کاروان و به اسارت گرفتن زنان و کودکان را صادر نمود.
در این زمان، صلاح الدین ایوبی، حکمران سوریه از رنو خواست تا اسیران را آزاد کند و دیه‌ی کشته شدگان را نیز بپردازد اما رنو با بی‌توجهی حتی از پذیرفتن نماینده‌های صلاح الدین نیز سرباز زد.
صلاح الدین با تشکیل لشکری بزرگ به سوی اورشلیم حرکت کرده و پس از دو هفته محاصره‌ی این شهر موفق به تسخیر این شهر گردید.
 
سومین جنگ صلیبی (3)
سقوط اورشلیم، طوفانی از وحشت و خشم را در میان مسیحیان برانگیخت. بار دیگر لشکر صلیبی عزم خود را جزم نمود تا اورشلیم را به تصرف خویش درآورد. سپاه صلیبی به رهبری شخصی به نام ریچارد که بعدها به ریچارد شیردل معروف گشت به اورشلیم حمله نمود اما با مقاومت سرسختانه‌ی صلاح الدین و نیروهای تحت فرمان وی مواجه گشت. در نهایت، صلاح الدین پیش قدم گردید و پیمان صلحی را با ریچارد بست. بر اساس این پیمان، مسیحیان از این پس می‌توانستند آزادانه برای زیارت به شهر اورشلیم مسافرت کنند و بدینسان سومین جنگ صلیبی پایان پذیرفت.
چهارمین جنگ صلیبی (4)
در سال 1204م مسیحیان با حمله به شهر قسطنطنیه، این شهر را به تصرف خویش در آوردند و یکی از هولناکترین وقایع تاریخ را رقم زدند. آنان به محض ورود به این شهر اقدام به کشتاری بی‌سابقه نمودند. آنان به هیچ کس رحم ننمودند و حتی کودکان را نیز به فجیع‌ترین حالت به قتل رساندند. عجیب آنکه حتی کلیساهای این شهر نیز از چپاول آنان در امان نماند.

 

پنجمین جنگ صلیبی (5)

 

پاپ در سال 1218م برای بار دیگر مسیحیان را به فتح مصر ترغیب نمود و لشکر صلیبی را به این منطقه گسیل داشت. بلند پروازیهای رهبران مسیحی کاری را از پیش نبرد. چرا که فرانکها که همواره در جنگها به یاری این سپاه پرداخته بودند زیر سایه‌ی صلح از زندگی مناسبی برخوردار بودند و از همراهی لشکر صلیبی سرباز زدند. در نهایت صلیبیان بدون آنکه به هدف مشخصی دست یابند به اروپا بازگشتند.

 

ششمین جنگ صلیبی (6)

 

این واقعه را اگرچه در تاریخ به عنوان جنگ ثبت نموده‌اند اما حقیقت آن است که در طی آن هرگز خونی ریخته نشد. چرا که فردریک دوم، پادشاه آلمان پس از رسیدن به سرزمین مقدس در سال 1229م دریافت که مسلمانان دیگر علاقه‌ای برای فرمانروایی بر اورشلیم ندارند. سلطان مصر با فردریک به توافق رسید و اورشلیم را در اختیار فردریک قرار داد و جنگ ششم صلیبی بدون آنکه خونی ریخته شود پایان پذیرفت.

 

جنگهای صلیبی هفتم و هشتم ( 7/8)
اورشلیم به مدت پانزده سال در دست مسیحیان باقی ماند تا اینکه برخی از مسلمانان که از عمل پادشاه مصر ناخشنود بودند به اورشلیم حمله کرده و آن را به تصرف خویش در آوردند. شاه لوئی نهم بر آن شد تا شهر مقدس را به دست بیاورد. وی در سال 1250 به اورشلیم حمله نمود اما مقاومت سرسختانه‌ی مسلمانان، نه تنها نقشه‌ی لوئی را نقش بر آب کرد که خود وی نیز به اسارت مسلمانان درآمد. وی پس از پرداخت غرامتی سنگین آزاد گردید.
آخرین جنگ صلیبی نیز در پی تصرف انطاکیه در سال 1268 توسط مسلمانان صورت پذیرفت. لوئی نهم، برای بار دیگر بر آن شد که بخت خویش را بیازماید. بنابراین به اتفاق پسرانش، هشتمین مرحله‌ی این نبردها را سازماندهی کرد اما عمر وی کفاف نداد و با وفات وی در سال 1270 م آخرین جنگ صلیبی پایان یافت.
پس از وی شهرهایی که مسیحیان به تصرف خویش در آورده بودند یکی پس از دیگری توسط مسلمانان فتح گردید. عکا آخرین شهری بود که از سیطره‌ی صلیبیان خارج گردید و با فتح این شهر در سال 1291م، دوران استیلای مسیحیان بر شهرهای اسلامی پایان پذیرفت.
 
 
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

34 پاسخ به “جنگ‌های صلیبی”

 1. پیشوا گفت:

  خیلی خوب بود دستتان درد نکند ان کلمه کدر پایان صلوات نوشتید چیه عجل فرجهم

  • مینا گفت:

   خاک تو سرت تو مگه مسلمون نیستی؟….
   هنوز صوات رو نمیدونی !!!!!!!!…

   • دلدار گفت:

    سلام.ادمه ی صلوات هست یعنی خدایا درظهور حضرت تعجیل کن.
    ممنون عالی بود.
    درضمن شان همدیگه رو رعایت کنیم.با این برخوردهای نادرست ما یکی بخواد این مسائل رو دنبال کنه بی خیالش میشه.
    خوب شاید واقعا نمیدونستند.

   • amir گفت:

    شما اگه واقعا مسلمونی همانند یک مسلمون با مردم برخورد میکنی ، طرف شاید نمیدونسته حالا سوال کرده تا یاد بگیره این لحنی که استفاده میکنی در خور شان یک مسلمون نیست

   • matin گفت:

    ایشون گفتن وعجل فرجهم در پایان صلوات چیه؟این دوستمون سنی هستن برای همین نمیدونن و عجل فرجهم یعنی چی؟تو که مسلمانی تو قران خداوند متعال فرمودند با همه درست رفتار کنی…یاد بگیر درست برخورد کنی نه اینکه چرت و پرت بگی

    و اما شما دوست گرامی عجل فرجهم یعنی از خدا میخواهیم که ظهور حضرت مهدی رو تعجیل کنن

   • علیرضا گفت:

    بنظر خودت مسلمونی؟؟؟ شاید طرف مسیحی بوده

  • 00 گفت:

   صلوات فرستادن هم دین می خواد بیچاره کلمه آخرش نیازه مگه مسلمون نیستی

   • Farzaaam گفت:

    مسلمون بودنش یه اعتقاد شخضیه که فک نمیکنم به تو ربطی داشته باشه

   • matin گفت:

    ایشون گفتن وعجل فرجهم در پایان صلوات چیه اسکل خان این دوستمون سنی هستن برای همین نمیدونن و عجل فرجهم یعنی چی؟تو که مسلمانی تو قران خداوند متعال فرمودند با همه درست رفتار کنی…یاد بگیر درست برخورد کنی نه اینکه چرت و پرت بگی

    و اما شما دوست گرامی عجل فرجهم یعنی از خدا میخواهیم که ظهور حضرت مهدی رو تعجیل کنن

  • تاتا گفت:

   این یارو بالایی اهل تسننه واسه همین گفته

 2. شهروز گفت:

  ممنون از مطلب.
  فوق العاده بود. شما که استعداد فراوانی در این مباحث داری، بی زحمت کتاب انسان عاقل توشته عبدالله ایرانی را هم مطالعه کن که فوق العاده است. در گوگل راحت میشه پیداش کرد. همچنین این هم لینک مطالعه انلاینش:
  http://docs.google.com/viewer?url=http://aqeedeh.com/book_files/view/ensane-aqel-PDF.pdf

 3. نا معلوم گفت:

  اقا ما به این جور چیزا عادت کردیم اصلا شیطان پرست شدیم چی میگی

 4. kyle گفت:

  عالی بود خیلی ممنون

 5. عماد گفت:

  سلام دستتون درد نکنه اون عجل فرجهمش خیلی قشنگ بود.

 6. حسنا گفت:

  سلام خوب بود.فقط بازدید کننده ها باید بدونن که جنگ های صلیبی فقط جنگ اروپایی ها و ورود به عرصه علم و روشنایی نیست.این جنگ های صلیبی بودند که مارو بیچاره کردند.خوبه که بدوید جنگ های صلیبی منشا تشکیل فراماسون ها بودند و فراماسون ها نسل های بعدی همون شوالیه های دوران قرون وسطا هستند.ما به عنوان یه ایرانی زیاد لازم نیست به این مسائل نزدیک بشیم اما بحث که بحث دین و اسلام و تشیع میشه میشه فهمید بزرترین دشمنان ما و امام زمان همین فراماسون ها هستند.
  [email protected]

 7. amir گفت:

  عالی بود .ممنون

 8. یه بنده خدا گفت:

  اقا جون اصن این نامسلمون اصن مسیحی شما حق ندارید بهشون توهین کنید یه چیز دیگه این عجل فرجهم یه چیز الکیه شیعه ها در اوردن خودتونو درست کنید از مردم ایراد نگیرید

 9. بابات گفت:

  بیااااااااااااااا دوری کنیم از هممممممممممممممم بیاااااااااااااااااا تنها بشیم کم کمممممممممممممممممممم بیاااااااااااااااااا از من تو رد شووووووووووووو بیاااااااااااااااااا

 10. پدرام گفت:

  یک سوال داشتم… چرا در این قسمت حرفی از کشته شدن فرماندهان صلیبی به دست خود پادشاهان مسیحی و علت ان یا تحلیل فیلمی که عکس دوم مربوط به ان می باشد یا دست اورد های این جنگ برای صلیبیان حرفی به میان نیاوردید…؟؟؟؟؟ با تشکر

 11. میناگلرو گفت:

  مرسی مختصر و مفید بود بازم تشکر میکنم فقط یه خواهش هم از کاربرای محترم دارم و اونم اینه که لطفامحترمانه تر با هم بحث کنن و از کلمات توهین امیز جدا خودداری کنن خوب بعضا دوستان برخی مسائل رو نمیدونن خوب دلیل نمیشه که بهشون پرخاش کرد اصن خود اسلام گفته مودب باشیم

 12. مارال گفت:

  بد نبوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود عالی بووووووووووووووووود

 13. مریم گفت:

  خیلی قشنگ بود

 14. کورد گفت:

  خییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی جلب بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *