امام زمان کیست و مفهوم امام زمان چیست ؟

امام زمان کیست و مفهوم امام زمان چیست ؟
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

امام زمان کیست و مفهوم امام زمان چیست ؟

اینکه انسانی بیش از هزار سال عمر کند و صاحب زمان و حرکت باشد ، و امام عصر باشد ، مفهومیست که مورد غفلت قرار گرفته است !

زمان یا تایم سه حالت دارد :

زمان اول : زمان فیزیکی یا زمان طبیعی که زمانیست که با سیکل و چرخه و پروسه تعریف میشود .زمان فیزیکی زمانیست بر اساس تغییرات صورت فلکی و.چرخه ی شب و روز ، زمان مکانیکی و دیجیتالیست .. ، در اصل این زمان مداری و دایره ایست و ابتدا و انتها دارن … 

به فرض مثال : زمان گرده افشانی ، زمان فصول و هر 24 ساعت که یک شبانه روز نامیده میشود …

زمان دوم : زمان متافیزیکی یا زمان ما بعد الطبیعه ، زمانیست که صورت فلسفی دارد ، علمی نیست بلکه خردگرایانه و راسیونالیستیک است ، عملکرد ذهن است نه حواس .به فرض مثال ، گفتمان یا بحث یا Discourse ابن سینا با وجود اینکه سالیان سال میگذرد ، هم اکنون نیز از دیدگاه های انسانهای امروزی جلوتر است ، همچنین ارسطو و امثال ایشان … به این زمان زمان فلسفی یا زمان معرفتی میگویند که عملکرد ذهن و فرآیند تفکر مد نظر است …

در یک خانواده ، یک فرد هفتاد ساله با یک کودک ، با اینکه در یک زمان فیزیکی و حسی قرار دارند اما از لحاظ نگرش و دیدگاه ، با هم تفاوت های زیادی دارند .

تعریف دهر میرداماد و حرکت جوهری ملاصدرا در این طبقه جا میگیرد .

زمان سوم : زمان ترنس فیزیکی یا ماوراءالطبیعه ، که کانونش حس و حواس و ذهن نیست ، بلکه دل و قلب است و شهودیست .

حصولی نیست بلکه حضوریست . البته مومنین به غیب ایمان قلبی دارند ( یومنون بالغیب ) 

حکمت شهودی با تفکر فلسفی و علمی و حواسی متفاوت است .

در زمان اول ، حرکت چرخه ای و سیکلیک است ، در زمان دوم حرکت سینوسی ست و در زمان زمان نه چرخه وسیکل است و نه سینوس بلکه ، حرکت ثابت و خطی ست ( خط عمودی ) .

مثالی از سینوسی بودن زمان دوم میاورم ، فرض کنید که دو شخص در یک زمان حالت های متفاوتی دارند ، یکی آماده برای کاری سنگین و بزرگ و دیگری خموده و کسل ، این موج سینوسی هم در یکزمان در افراد مختلف قابل دیدن است و هم در وجود خود شخص به تنهایی ! 

امام زمان و مفهوم آخرالزمان تبیین و انطباق هر سه مورد گفته شده است یعنی زمان فیزیکی و فلسفی و ترنس فیزیکی هر سه با هم تلفیق میشوند و کسی که بتواند بر هر سه این گزاره ها مسلط و محیط باشد ، امام زمان نام میگیرد .

ریشه ی زمان پایه اش در حرکت است ، اگر حرکتی نباشد زمانی نداریم ، امام زمان و کسی که صاحب زمان است یعنی صاحب حرکت است ، حرکتی که تمدن و عصر می سازد ( امام عصر ) 

فشردگی زمان و تراکم زمان و انبساط زمان هم سه مقوله ای هستند که به آن میپردازیم .

حتما در ویدئوهای خانگی دیده اید که برروی یک نوار ویدئویی میشود دوساعت ضبط کرد یا چهار ساعت یا شش ساعت ، در اصل فشرده میکند !! پست مدرن به گزاره هایی از زمان فشرده دست پیدا کرده ولی در حوزه ی فلسفی زمان هنوز در حال کندوکاو است ، که نمونه اش فیلم معروف ماتریکس می باشد !!

که در این فیلم نمونه هایی از تراکم زمان و فشردگی زمان و انبساط زمان را شاهد هستیم!

در فیلم ماتریکس زمانی که گلوله شلیک میشود ، یعنی سرعت فیزیکی و طبیعی و حسی قرار است رخ دهد ، میبینیم که تسلط خاصی بر زمان از سمت بازیگر به نمایش در میآید که قادر است زمان را کنترل کند و گلوله رو بی اثر کند !

این یکی از کوچکترین مفاهیمی ست که در مفهوم امام زمان ، یعنی امامی که زمان در تسخیرش است ، جا دارد !

برای انسانی که هزار سال بیشتر عمر میکند ، صرف نظر از قضیه ی ماورائی و حوزه ی ایمانی آن ، این مفاهیم در تسخیرش است : زمان فشرده و حرکت منبسط حرکت فشرده و زمان منبسط !!

پس امام زمان قادر است در حوزه ی متافیزیکی و ترنس فیزیکی ، زمان را به تسخیر خودش در آورد ولی خودش خارج از پروسه ی حرکتی این عالم نیست !!

پس بر زمان اشراف کامل دارد …و میتواند زمان را به سمت مورد نظر متمایل کند و سوق دهد !!

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

11 پاسخ به “امام زمان کیست و مفهوم امام زمان چیست ؟”

 1. ح.ب گفت:

  آقا چرا اینقدر مسائل رو پیچیده میکنی؟ اون چیزها که در فیلم میبینی همه خیال پردازی هست! حالا چی شده که از فیلم های هالیوودی که در بلاد کفر ساخته میشوند حمایت میکنی و از اون در استدلال هات استفاده میکنی ؟؟ از نظر شیعه ما نمیتونیم بدون امام باشیم و در هر عصری و زمانی برای شیعیان امامی وجود دارد که امان زمان منظور برای زمان ما هست که از 1000 سال پیش اتفاق افتاده ، البته از لحاظ انسانی (دی ان ای) حد اکثر 120 سال قابلیت تکثیر دارد و بیش از آن امکان ندارد مگر آنکه ایشان فریز باشند که در اینصورت در این زمان ناکارا هستند ، خیلی متاسفم که استدلالهاتون اینقدر ضعیف هستند و سعی میکنید با چندتا مفهوم مغلوط ذهن مومنان را از این توهمات پر کنید.

 2. د.ر گفت:

  آقای ح. ب بالاخره شما قبول دارید که امام زمان در این عصر حضور دارند یا خیر؟

 3. ع گفت:

  من با این جواب نگرفتم که امام زمان کیه فقط گیج شدم!!!

 4. علي گفت:

  ما نميتونيم به اين راحتي امام زمان معرفي كنيم مهدويت يك مكتب است نياز به سالها اموزش دارد

 5. cms گفت:

  بسیار عالی بود تا به حال همچین نگرشی ندیده بودم

 6. نازنین زهرا گفت:

  واوووو من که هیچی نگرفتم دیپلم به پایین حرف بزن ببینیم چی میگی تو که بیشتر بجای جذب انسان ها انها رو فراری میدی …

 7. امام زمان یعنی در زمان خود زندگی میکند و زمان و زمین به دست اوست وصاحب زمان و زمین است که خوشبختانه برخلاف دیدگاه مسلمین آمریکا و اسراییل او را از قبل شناسایی کرده اند که چشمانش جهانبین است که چشمانش مثل دوربین عمل کرده و اتصاویر ذهنش وچشمش و زمزمه افکارش را با امواج مغزش به امواج رسانه های دنیا می اندازد که بزرگترین معجزه خدا به انبیا خودش هست و جن و ملک به اذن خدا به فرمان او هستند و به تمام افکار مردم زمین فرمان میدهد و در ضمن بیسس از یک ساعت به خورشید نگاه میکند و خورشید هم از او به اذن خدا اطاعت میکند و وظیفه اصلی او برقرار کردن صلح و امنیت در جهان بوده و فراهم کردن ظهور مولایش حضرت مهدی و عیسی ابن مریم است حالا شما از امام زمان چه دیدی دارید؟

 8. با سلام
  ممنون از مطالب خوبتون.

 9. Mosiuo1376 گفت:

  سلام اگه ساده تر میگفتین بهتر بود ولی باز تشکر. التماس دعا

 10. شایان گفت:

  امام زمانی که حتی در قران خود مسلمونها هم هیچ اشاره مستقیم وغیرمستقیم بهش نشده فقط یک موضوع موهومی وتخیلی وساخته ذهن فقها است .

 11. حسن گفت:

  با سلام
  حديث داريم هركه امام زمان خودش را نشناسد و بميرد در جاهليت مرده است من درباره امام زمان هيچ نميدانم كجاست چكار ميكند با كي ارتباط دارد زن و بچه دارد يا نه چند تا بچه دارد بچه هايش چكار ميكنند به مدرسه ميروند خود آقا بيمار ميشود دكتر ميرود چه ميخورد كارهاي اداري هم انجام ميدهد قبض برق هم ميدهد؟ شبها كجا ميخوابد در چه مسجدي نماز ميخواند همسرش هم عمر طولاني دارد يا عمرش مانند بقيه انسانها است اگر عمر طولاني دارد چرا دارد و اگر عمرش كوتاه است امام زمان دوباره چطور ازدواج ميكند به خواستگاري ميرود آيا محضر ازدواج ميرود؟ لطفا جواب بدهيد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *