استعفای «شاه جاسوس ترکیه» که قرار بود «کار اسد را تمام کند»

استعفای «شاه جاسوس ترکیه» که قرار بود «کار اسد را تمام کند»
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استعفای «شاه جاسوس ترکیه» که قرار بود «کار اسد را تمام کند»

«هاکان فیدان» که آمریکایی ها وی را «چهره خاورمیانه جدید» توصیف کرده و زمانی وی را تمام کننده کار نظام سوریه می دانستند، شامگاه جمعه از ریاست سازمان ملی اطلاعات ترکیه کناره گیری کرد.
به گزارش پایگاه بیداری اسلامی، «هاکان فیدان» رئیس سازمان ملی اطلاعات ترکیه (میت) روز جمعه استعفای خود را تقدیم احمد داوود اغلو نخست وزیر این کشور کرد.

هرچند وی دلیل این کناره گیری را نامزدی در انتخابات پارلمانی ترکیه اعلام کرده، اما گمانه زنی هایی در رابطه با اختلاف وی با دولت به دلیل ناکامی در پیشبرد طرح براندازی نظام سوریه، شکل گرفته است.

روزنامه دیلی صباح نزدیک به دولت ترکیه هم خبر استعفای وی را تائید کرده و نوشته است که داوود اغلو با این استعفا موافقت کرده است. بنا بر این گزارش، استعفای فیدان از ریاست میت، از روز سه شنبه (21 بهمن) رسمی می شود.

فیدان در سال 2010 توسط رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت به ریاست سرویس جاسوسی ترکیه منصوب شد. در چهار سالی که از بحران سوریه می گذرد، بسیاری فیدان را عامل اصلی طرح ترکیه برای براندازی نظام دمشق معرفی کرده اند.

13931118000069_PhotoL

فیدان در جلسه سال 2010 اردوغان و اوباما

روزنامه وال استریت ژورنال سال گذشته فیدان را «شاه جاسوس قدرتمند ترکیه و نیروی محرک تلاش ها برای تغذیه شورشیان و سرنگونی بشار اسد رئیس جمهور سوریه» و «معمار کلیدی راهبرد امنیتی-منطقه ای ترکیه» پس از انقلاب های عربی، توصیف کرده بود.

«جیمز جفری» سفیر سابق ایالات متحده در ترکیه و عراق در آن زمان به وال استریت ژورنال گفته بود: «هاکان فیدان چهره خاورمیانه جدید است. ما باید با او کار کنیم، چراکه وی می تواند کار را تمام کند.»

وال استریت ژورنال همچنین فیدان را در کنار بندر بن سلطان رئیس وقت استخبارات عربستان و سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، به عنوان یکی از سه شخصیت قدرتمند خاورمیانه قرار داده بود.

روزنامه آمریکایی در گزارش سال گذشته خود، اشاره کرده بود که بندر بن سلطان هم برای براندازی نظام سوریه، با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در حال همکاری است. با این حال، بندر پس از ناکامی در تغییر نظام سوریه، ماه جاری توسط پادشاه جدید عربستان، از آخرین سمت های باقی مانده اش نیز کنار گذاشته شد.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *