استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استاد رحیم پور ازغدی:

انسانى كه خدا و قيامت را قبول دارد، با انسانى كه خدا و قيامت را قبول ندارد، در ظاهر شبيه هم هستند اما باطناً دو موجود اند. هر دو با دو پا راه ميروند، يكجور غذا ميخورند، اما حقيقتاً مومن و كافر، يك نوع موجود نيستند. حقوق شهروندى مشترك بايد در جامعه داشته باشند. وقتى كافر را ديدى به او سلام هم بايد بكنى، حقوق اش را بايد رعايت كنى و ستم هم نبايد به او بكنى ، اما اين نجاست كافر،صرفاً يك حكم فقهى نيست.

اين نجاست يعنى كه بايد با او حريم نگاه دارى و زندگى ات با او نبايد مخلوط شود.تو در زندگى به يك سمت دارى حركت ميكنى و او به سمت ديگر. قبله مومن و كافر در زندگى جداست. نه اينكه توهين كنيم به آنها، احترام هم ميگذاريم، كمك شان هم ميكنيم ،شادشان هم ميكنيم اما با آنها مخلوط نميشويم. حريم نگاه ميداريم ، براى اينكه هدف كافر از زندگى با هدف مومن دو تاست. روح شان جداست ولو بدنشان در كنار هم باشد. به دو مقصد متفاوت در حال سلوك هستند ولو همسايه همديگر باشند.

مثلاً سگ و خوك در فقه ما نجس است. بعضى فكر ميكنند معنى اش اين است كه سگ و خوك حيوانات بد ، پست و موذى هستند و بايد اذيتشان كنيم. ابداً ، در روايت داريم كه پيامبر فرمود، فلان خانم جهنمى است، پرسيدند براى چه؟ فرمودند براى اينكه به يك سگ يا گربه اى رسيدگى نكرد و آب و غذا نداد تا مرد. بخاطر همين گربه يا سگ اين زن به جهنم خواهد رفت. بنابراين اينكه ميگويند سگ نجس است يا كافر نجس است ، به اين معنى نيست كه بايد آزارش داد، به اين معنى است كه نبايد بگذارى داخل زندگى ات شود.

يكى از دوستانى كه خارج از كشور زندگى ميكرد، گفت آقا ما خيلى چيزها را فهميديم اما اين حكم نجاست سگ را نفهميديم براى چيست! نميشود اين مشكل را يكجورى حل كنند؟ تمام اين خارجى ها راحت با سگ دارند زندگى ميكنند و خيلى هم با هم خوب و صميمى هستند و خوب انس گرفته اند. علت تحريم سگ مسائل بهداشتى بوده كه آنرا هم اينها رعايت ميكنند.
گفتم اولاً كه معلوم نيست دليل حرمت مساله بهداشتى بوده باشد، يا فقط آن باشد، شايد همين موضوع انس سگ با انسان كه تو به عنوان مزيت ذكر ميكنى ، همين نقطه ظعف باشد. شايد چون سگ با انسان زود انس ميگيرد،همين باعث ميشود كه رابطه انسانها با هم قطع شود و تبديل شود به رابطه انسان با سگ. شايد اسلام همين را نميخواهد
سگ را نبايد آزار داد، اما نبايد زندگى انسان و سگ يكى شود، چونكه سگ كم كم جاى انسان را ميگيرد، چنانكه در بسيارى از خانواده هاى غربى گرفته و امروزه انسانهاى مجرد با سگها دارند زندگى ميكنند.

“محمد، خداپرستى، بشردوستى و خطاناپذيرى”سال١٣٨٨

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *