استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ
استاد رحیم پور ازغدی:

مردم ميامدند خدمت حضرت على به قصد چاپلوسى و خيلى ها هم به قصد ابراز محبت و علاقه قلبى و كلماتى به كار ميبردند كه ظاهرش متملقانه بود
حضرت به ايشان ميفرمود، مرا ثنا نگوييد، در مقابل وظيفه اى كه انجام داده ام كه تكليف من در برابر خدا و مردم بوده، از من تشكر نكنيد.

“فلا تثنوا على بجميل ثناء لاخراج نفسى الى الله و اليكم من البقيه فى حقوق لم افرغ من ادائها و فرائض لابد من امضائها”
براى اينكه من با عمل صالح و اين كارهايى كه در راه خدمت به مردم انجام ميدهم، در واقع دارم به خودم خدمت ميكنم، براى اينكه دارم نفس خودم را خارج ميكنم از چنگ تمايلات بسوى خدا و مردم، الى الله و اليكم
در راه احقاق حقوقى كه شما مردم داريد و من هنوز نتوانستم آنها را كاملاً اداء كنم، يعنى وظايفى دارم كه هنوز نيمه تمام مانده، براى چه مياييد و از من ثنا گويى ميكنيد؟

اين سخنان را كسى ميگويد كه مشروعيت حكومت اش به انتصاب الهى بوده،يعنى ما اگر يك حكومت انتصابى و تئوكراسى به معناى دقيق كلمه بعد از پيامبر اكرم داشته باشيم، آن حكومت على ابن ابى طالب است. اما ببينيد اين انتصابى ترين حكومت ، مردمى ترين و انسانى ترين حكومت هم هست.
بعد ميفرمايد “فلا تكلمونى بما تكلم به الجبابره ” آنگونه كه با شاهان سخن ميگويند با من سخن نگوييد، با آن تعابيرى كه با آن شاهان و سلاطين را خطاب ميكنند كه سراسر تملق و چاپلوسى و دروغ گويى و رياكارى و گنده گويى است ، با من صحبت نكنيد.

يعنى به مردم آموزش ميدهد كه با من راحت باشيد” و لا تتحفظوا منى بما يتحفظ به عند اهل البادره ” ميگويد با من محافظه كارانه روبرو نشويد، آنطورى كه مردم در برابر قدرتمندان پرخاشگر مي ايستند و مواظب هستند چيزى نگويند كه او بدش بيايد.

” و لا تخالطونى بالمصانعه” با قيافه ساختگى با من روبرو نشويد ، ادا در نياوريد، با من راحت باشيد، براى من دكلمه نخوانيد…

” امام على عليه السلام و انسان”سال١٣٨٠

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *