استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ
استاد رحیم پور ازغدی:

دوستانم از برخى افراد مطلع نقل ميكردند، در دانشگاه يو سى ال اى در لس آنجلس ، در سال ١٩٩٩در دانشكده هنر دو واحد براى سينماى آوينى در دانشگاه گذاشتند به عنوان متن آموزشى كه در باره آن فكر و بحث كنند و ما هنوز كه هنوزه در ايران به امثال آوينى و مددپور و ديگرانى كه شروع كرده بودند به انديشيدن و طرح سوال و تلاش براى ارائه يك پاسخ ايرانى اسلامى به پرسش هاى بزرگ در عرصه فلسفه هنر ، توجهى نكرده ايم و هنوز جرأت نميكنيم يك صفحه مقاله آنها را به عنوان متن درسى و آموزشى ، در دانشگاههاى هنر خودمان تدريس كنيم. هنوز اين مقدار اعتماد به نفس، جرأت و خودباورى نداريم.

اين خيلى بد است كه دنيا و غرب ما را به رسميت شناخته ، نه فقط به عنوان يك جنبش جديد سياسى و ايدئولوژيك ، بلكه در همين امتداد به عنوان يك جنبش ادبى و هنرى، اما ما به خودمان احترام نميگذاريم.

ما واقعاً يك چيزى بنام ادبيات و هنر مقاومت و انقلاب داشتيم كه در ايران كم سابقه بلكه بى سابقه بود و در سطح منطقه و جهان قطعاً جزء نمونه هاى انگشت شمار بود، ولى نه جرأت كرديم اينها را تئوريزه كنيم و تبديل كنيم به يك مكتب ادبى و هنرى و نه هنوز به خودمان اجازه ميدهيم كه اينها را تبديل كنيم به متن درسى در دانشگاه هنر!

شما ديده ايد در كتابهايى كه در باره مكتب هاى ادبى و هنرى مينويسند ، يك اظهار نظر و يك نو آورى فردى در فلان دهه از قرن نوزده يا هجده ، اسمش را ميگذارند مكتب، در حاليكه مثلاً يك نفر بوده در حوزه هنر ،شعر، معمارى و نقاشى و دو سه تا هم شاگرد داشته كه در باره او چندتا مقاله نوشته اند، ولى اين به عنوان يك مكتب هنرى ثبت شده و الان در همه دنيا، حتى در اين گوشه تهران ، شما بايد اينها را بخوانيد و حفظ كنيد.

اگر با اين سياق ميشود چيزى را مكتب ناميد، ما ميتوانيم دهها مكتب ادبى و هنرى در تاريخ ادبيات و هنر معاصر كشورمان نشان دهيم، گر چه دو سه قرن است كه ما مرخصى گرفته ايم و رفته ايم به تعطيلات تاريخى

“هنر ، عهد با زيبايى و حقيقت” سال١٣٨٧

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *