استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استاد رحیم پور ازغدی:

روايت داريم كه دو نفر روى اسب نشسته بودند و با هم بحث ميكردند و حضرت على(ع) به ايشان ميرسد و ميگويد اگر گفتگويتان طول ميكشد از اسب بياييد پايين. چرا روى اينها نشسته ايد؟ بياييد پايين با هم بحث كنيد.
عدالت و حق را آنقدر ريز تعريف مى كند به اندازه اينكه يك الاغ يا اسبى، ده دقيقه تحمل كسانى كه لازم نيست آن بالا بنشينند را نكند. آيا ميشود گفت اين مكتب كلى گويى كرده و فقط شعار عدالت را داده؟ در باره انسان هزاران بار ريزتر از اين وارد شده است.
اينها گفته نميشود اصلا، نه ميخوانيم ، نه ميشنويم و نه به هم مى گوييم، نه راجع به آن فكر مى كنيم و نه در باره آن پايان نامه مينويسيم. مى گويند اينها ايدئولوژيك است، علمى نيست. علمى چيزهايى است كه از غرب بگويند علمى است… خبر رسيد به حضرت كه يك مسلمانى به يك مسيحى يا يهودى زمينى را فروخته و گران فروخته است.
آنجا حضرت احضارش مى كنند و تعبيرشان اين است:” له ما لنا و عليه ما علينا،مسلما او كان كافرا” سود او سود ماست و ضرر او ضرر ماست،چه مسلمان باشد و چه كافر.”له ما لاهل الله و عليه ما عليهم” منافع اين آدم ولو اينكه از ما نيست ولى زير سايه حكومت اسلامى دارد زندگى مى كند،منافع ماست و ضررش ضرر مسلمانان است.
تعبير از اين بلندتر در شرق و غرب عالم در كدام مكتب حقوقى هست؟ همين يك جمله به نظر من كافيست كه سرفصل صدها رساله در باب حقوق بشر بشود.
يكى از مشكلات ما اين است. مثلا در غرب “هايدگر” يك جزوه كوچكى نوشته در باره يك مساله اى، صدها و هزاران حاشيه و شرح بر آن ميزنندو هر كدام از اينها يك پايان نامه حساب ميشود براى دكترى كه برود پروفسور شود، بعد گاهى رساله پيدا ميشود كه نوشته شده در باره يك جمله او. مثلا “جان لاك” يكجا يك جمله اى گفته در باب تساهل و تسامح،كه هم اشكال فلسفى ميشود به آن كرد و هم قابل بحث از نظر حقوقى و اخلاقى است اما صدها مقاله علمى در باره آن نوشته ميشود، بعد ما هزاران جمله از اين جملات در معارفمان داريم، هيچكس نه در باره اينها فكر مى كند و نه بحث. اينها ماده منابر است براى شبهاى مذهبى. سالى چند شب مذهبى داريم كه براى اين كارهاست

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

یک پاسخ به “استاد رحیم پور ازغدی”

  1. مدافعان حرم گفت:

    هر انسان با انصافی با کمی تحققیق یقینا به این خواهد رسید که عادل ترین و حق ترین و راه راست اسلام است ولیمتاسفانه امروزه در تنها نظام اسلامی دنیا بسیارند شیفتگان کفرغرب.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *