استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استاد رحیم پور ازغدی:

اين يونيفرم مخصوص فارغ التحصيلى را كه ديدم، به ياد نوشته يكى از مورخين علم در اروپا افتادم كه خودش هم اروپايى است. ريشه تاريخى اين شنل فارغ التحصيلى را، برگردانده بود به قرن ١٣ و ١٤ ميلادى و آنجا توضيح داده بود كه اين شنل همان عباى عربى-اسلامى است كه دانشمندان و دانشجويان و روشنفكران اروپا چون دانشگاه مدرن و مجهزى در اروپا نبود،ميرفتند در كشورهاى اسلامى درس ميخواندند،در رشته هاى شيمى،فيزيك،جانورشناسى،ستاره شناسى،مهندسى،معمارى،پزشكى و جراحى تا حقوق و فلسفه و…

وقتى بر ميگشتند با عباى عربى و اسلامى بر ميگشتند. اين عبا را كسى كه ميانداخت به دوشش،در اروپا به عنوان يك آدم روشنفكر و انتلكتوئل و تحصيل كرده و خارج رفته به حساب مى آمد.

چطور يك زمانى اينها كه كراوات و پاپيون ميبستند، معنى اش اين بود كه اينها خيلى مهم اند،مثلا اينها خارج بوده اند يا بعدا إن شاءالله ميخواهند بروند،يا فاميلهاشون اونجا هستند…در شروع دانش جديد در غرب، اوضاع دقيقا عكس بود. اين مورخ علم در اروپا ميگويد كه در قرن ١٣ و ١٤ ميلادى پروفسورهاى سوربن در پاريس با عبا و عمامه سر كلاس مى آمدند كه بگويند ما درس خوانده و باسواديم. ما خارج بوديم. اين شنل همان عباست..

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *