استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استاد رحیم پور ازغدی:

دو نوع هنر در دنيا داريم. يكى از آنها”زيبايى محور” است و ديگرى”خوشگل محور”
بين زيبايى وخوشگلى هم تفاوت وجود دارد. فرهنگ وهنر دينى كه توام با تربيت و حكمت و اخلاق و تهذيب است، هنر زيبايى محور است. آن هنرى هم كه از غرب آمده و دانشجو در دانشگاههاى هنر ما ،با آن دارد تربيت ميشوند ، هنر و ادبيات خوشگل محور است .

مثل هاليوود كه مبناى آن جذب بر اساس خشونت ،سكس و ماليخوليا است. اگر در شرق هم از آن نمونه هايى درست شده، كپى بردارى درجه چهار و پنج از آنهاست.در غرب هاليوود درست ميكنند، در هند باليوود درست ميكنند و در ايران هم خاليوود! اين تابلوى فيلم ها را برويد در خيابانها ببينيد…مادر زن سلام…پدرزن خداحافظ…آن دختر كجا ميرود؟…عشق ضرب در دو…عشق به علاوه شش تقسيم بر دو…(خنده حضار)

…عشق مثلثى…عشق مربعى…عشق به زن شوهر دار! و آموزش انواع روش هاى دختر بازى كه گاهى در تلويزيون خودمان هم نشان ميدهند.جر زنى بر سر حجاب آقا! ما ميخواهيم فيلم بسازيم، ميشود اين خانم روسرى اش را دو سانت و نيم بكشد عقب؟ دو سانت هم پاچه اش را بكشد بالا؟بله آقا! چرا نشود؟ قبلى ها كرده اند،شده…(خنده حضار)

چرا نشود؟ جاى خالى فكر و انديشه و اخلاق را، بايد هم با پر و پاچه پر كرد
بزرگترين رمان نويس هاى غرب، از داستايوفسكى،هوگو،آندره ژيد و…كه رمانهايشان دستمايه تأتر و سينما شده، هر كدامشان در پنج شش رشته متخصص اند، طرف حقوقدان است،متكلم است، مُتِالّه است ،فيلسوف و مصلح اجتماعى است، بعد ميايد يك رمان هم مينويسد.اين رمان هاى مبتذل وسطحى را كار ندارم كه هم در غرب و هم اينجا هست،رمان هاى بزرگ كه در دنيا مطرح اند، نويسنده هايشان در چند رشته متخصص اند. بعداز آن اوج دانش ميايند داستان و نمايشنامه مينويسند.

اما در ايران چه خبر است؟ چه كسانى نمايشنامه نويس و سناريو و فيلم نامه نويس اند؟ اينهايى كه فرهنگ عمومى دستشان هست و فكر ميكنند آزادى هم ندارند چه كسانى هستند؟ شما آزادى كامل هم داشته باشيد، حرفى براى گفتن نداريد!

يكى از اين خانم هاى مشهور كارگردان رفته بود لندن كه روسرى اش را هم آنجا برداشته بود، اخيراً مصاحبه اى كرده در لندن و گفته سينماى ايران ، سينماى مذكر است و نميگذارند از زنانگى زن ، درست در سينماى ايران استفاده شود.من عذرخواهى ميكنم،عين عبارت ايشان است كه گفته “سينمايى كه اتاق خواب را نميشود در آن نشان داد،سينما است؟” ظاهراً تمام محتوى سينما از نظر اين خانم، در اتاق خواب است و بيرون اتاق خواب خبرى نيست. اينها شده اند فرهنگ سازان جامعه ما!

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

یک پاسخ به “استاد رحیم پور ازغدی”

  1. مدافعان حرم گفت:

    سلام؛
    خداوند یکتا به شماوآقای رحیم پور ازغدی اجر عطا نماید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *