استاد رحیم پور ازغدی

استاد رحیم پور ازغدی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

استاد رحیم پور ازغدی:

سوال آمده كه ، چرا كشورهاى غير اسلامى توانستند در تكنولوژى اينقدر پيشرفت كنند و ما كه اسلامى هستيم همچنان جهان سومى هستيم ؟
در اين سوال سه مغالطه وجود دارد.
يك ، فرض بر اين است كه كشورهاى غير اسلامى، چون غير اسلامى هستند پيشرفت كرده اند.

دوم اينكه ما اسلامى هستيم و داريم اسلامى عمل ميكنيم.
ثالثاً اينكه چون اسلامى عمل ميكنيم، عقب افتاده ايم.

اينها كه مقدمات اصلى اين سوال هستند، هر سه نياز به اثبات دارند.
ممكن است يك دونده اى از بقيه دونده ها تندتر بدود، آنوقت شما بياييد بگوييد چون پيراهن زرد به تن داشت، برنده شد يا چون بينى كشيده اى داشت برنده شد، در صورتيكه هيچكدام درست نيست. آن كسى كه برنده شده اين خصوصيات را داشته اما اين خصوصيات دخيل در برنده شدن نبوده است. اين آقايى كه پيراهن زرد داشت و بينى خوشگلى هم داشت، برنده شد به دليل اينكه عضلات ورزيده ترى داشت و تمرين بيشترى كرده بود.

اينكه غرب در تكنولوژى پيشرفت كرده ، بايد روشن شود كه چه علتى داشته. علت آن ترك دين بوده؟ هيچكدام از واقعيت هاى تاريخ تمدن درغرب و شرق ، اينرا نشان نميدهد. دوستان را ارجاع ميدهم به آنچه كه در باب تاريخ علم در ششصد سال اخير در غرب و شرق نگاشته شده و مطالعه نحوه انتقال مبانى علوم جديد از جهان اسلام به غرب در اواخر قرون وسطى در يك سير تاريخى پانصد ساله ترجمه كه دقيقا عكس وضعيت فعلى بوده كه الان در همه علوم انسانى و علوم تجربى و رياضى، در يك اتوبان يكطرفه از غرب به شرق، كتاب ترجمه ميشود و به دست ما ميرسد. اما در آن دوران اتوبان ترجمه از شرق به غرب يكطرفه بود و بزرگترين جرقه هاى علوم جديد كه بنيان تكنولوژى در غرب بودند، تحت تاثير كتابهايى بود كه از جهان اسلام ترجمه شد و به آنجا رفت.

پس نه آنها بخاطر اينكه دين را ترك كردند، پيشرفت عايدشان شد و نه ما داريم به اسلام عمل ميكنيم و نه بخاطر اينكه داريم به اسلام عمل ميكنيم از قافله تكنولوژى عقب مانده ايم

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *