ابلیسک

ابلیسک
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

 اُبلیسک:

    یا اوبِلیسک (Obelisk) (یونانی: ὀβελίσκος، برگرفته از ὀβελός، به معنای سوزن یا ستون نوک‌تیز) ستون سنگی چهارگوش و بلند که در بالای آن یک نوک هرمی جای دارد و گفته می‌شود که برگزیدن شکل هرم برای همانندسازی با یک پرتوی سنگ شدهٔ قرص خورشید بوده‌است. در بیشتر جاهای باستانی می توان یک جفت ابلیسک در برابر تیریک‌ها (pylon) پیدا کرد.

ابلیسک‌های کهن از یک سنگ یکپارچه ساخته می‌شدند در حالی که ابلیسک‌های امروزی از چندین قطعه سنگ ساخته می‌شوند و می‌توانند لایه‌های درونی هم داشته باشند.

این بنا در معماری مصر باستان، آشور، آکسومی اتیوپی، روم باستان و بیزانس (روم شرقی) به کار رفته‌است. در دوران نوین نیز این بنا در شماری از میدان‌های اصلی اروپا و آمریکا وجود دارد این بنا نزد فراماسونها مقدس به شمار می‌رود. در حالی که گروهی از مسلمانان آن را نماد شیطان می‌دانند.[نیازمند منبع]به طوری که یکی از اعمال حج سنگ زدن به این بناست که رمی جمرات نامیده می‌شود .

اُبلیسک اصلی در شهر واشنگتن است که روبروی آرامگاه یادبود آبراهام لینکلن قرار دارد و در پایین این بنا پرچم بسیاری از کشورهای جهان گذاشته شده‌است.

 

washington-monument-address
این نمادهای پاگانیسم هم‌‌اکنون رواج بسیاری یافته‌اند و در سه قرن گذشته صدها ابلیسک در نقاط مختلف جهان ساخته شده است. شاید بتوان این سازه شرک‌آلود را جزو معدود نمادهایی دانست که تا بدین حد در میادین و اماکن مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمونه‌های مختلف ابلیسک‌ها را می‌توان در کشورهایی چون آمریکا، انگلستان و … مشاهده نمود.در اقصی‌نقاط جهان از مسجد بزرگ سلطان احمد ترکیه تا صحن کلیسای اعظم سنت پیتر در واتیکان و محوطه کاخ سفید آمریکا شاهد ستون‌هایی با رأی هرمی‌ شکلی هستیم که سر به فلک کشیده‌اند. این ستون‌ها نمادهایی از الحاد و پاگانیسم نزد ادیان باستانی مصر بودند که در بازه‌های مختلف زمانی تفاسیر مختلفی از آنها شده است. امروزه ابلیسک‌ها تبدیل به یکی از نمادهای مورد احترام فراماسونری و پیروان فرقه‌های شیطان‌پرستی شده و این گروه‌های در چند قرن گذشته سعی داشته‌اند که آنها را در جای جای جهان پراکنده سازند.
621740_192631117534862_436046101_o
نگاهی به پیشینه نمایه ابلیسکابلیسک (obelisk) که برگرفته از واژه‌ای یونانی به معنای ستون برافراشته است یک بنای یادبود باریک با قاعده‌ای مربع‌شکل بوده که در بخش فوقانی آن یک هرم قرار داده شده است. بر ساس اساطیر مصر باستان این بنا با خدای خورشید یعنی “رع” (Ra) مرتبط می‌شد. بدين صورت که اين نماد اشعه‌ای از اشعه‌های خورشيد بود که به صورت سنگي درآمده است و “رع‌” الهه خورشيد درون اين سنگ قرار دارد. در زبان مصر باستان بر اين بنا نام “تِجِن” (Tejen) نيز می‌نهادند، مصريان معتقد بودند بدنه بلند و باريک ابليسک مظهر دفاع و محافظت و هرم رأسی بنا نيز مظهر دورکردن نيروهای منفی و باد و توفان است. ابليسک در دوراني نيز نماد ازيريس(Osiris) شد. زيرا اعتقاد بر اين بود که اين الهه توانسته بر تمامی خدايان ديگر تفوق بيابد به همين دليل دارای قدرت‌هايی از هر يک از خدايان ديگر شده بود و لذا ابليسک، نمادی که متعلق به رع بود (خدای خورشيد يا رب السماوات) نصيب ازيريس (خدای مرگ و دنيای زيرزمين) شد. نفس ازيريس، باع (Ba) به نام بانبجِت (Banebdjed) خوانده می‌شد و اين باع بود که حيثيت و شخصيت و قدرت را براي ازيريس به همراه داشت و نماد بانبجت نيز قوچ بود و اين دليلی بود برای پرستش اين حيوان توسط عده اي از مردم مخصوصاً در شهر منديز (Mendes) در زمان باستان. از اینجاست که رابطه میان ابلیسک و فرقه‌های فراماسونی و ایلومیناتی آغاز می‌شود .
6744ef40

تصویر درب ورودی معبد لوخور که یکی از ابلیسک‌های آن باقی مانده‌اندالبته از دیگر تفاسیر در مورد اسطوره‌شناسی ابلیسک می‌توان به موردی دیگر نیز اشاره نمود: مردمان مصر باستان معتقد بودند اگر انسان نام خود را در جایی ثبت نکند بعد از مرگ انسان ناپدید خواهد شد. به همین علت هر کس سعی می‌کرد نام خود را در جایی ثبت نماید. فراعنه نیز نام‌های خود را در مکان‌های مختلفی ثبت می‌کردند که یکی از آنها ابلیسک بود. در حقیقت می‌توان گفت که ابلیسک هرمی است که بر روی یک ستون قرار داده شده است. این بخش فوقانی هرمی شکل قسمت اصلی بنا و نمادی مهم بود. تقدیم شدن ابلیسک به خدایگان خورشید در حقیقت بدین معنا است که هرم موجود در رأس آن تقدیم به خدا می‌شود تا نام اهداء کننده تا ابد باقی بماند. خطوط حکاکی شده بر روی ابلسيک به خط هيروگليف می‌باشد و دربردارنده موضوعاتی همچون زندگی رع، سفرهای روزمره رع در آسمان ها و پيروزی‌ها و جشن‌ها است. 
 
 

 

 

123906_532

اهمیت ابلیسک در فرامانسونری و آیین شیطان‌پرستی

 نفس ازيريس، باع به نام بانبجِت خوانده می‌شد و اين باع بود که حيثيت و شخصيت و قدرت را برای ازيريس به همراه داشت و نماد بانبجت نيز قوچ بود و اين دليلي بود برای پرستش اين حيوان توسط عده‌ای از مردم مخصوصاً در شهر منديز در زمان باستان. و قوچ منديز يا همان بانبجت، سپس تبديل به بفومت (Baphomet) شد و بفومت مورد پرستش فرقه‌هايی از فراماسونری مانند شواليه‌های معبد (Knights Templar) که در جنگ‌های صليبی نقش ويژه‌ای داشتند، قرار گرفت.

هم اينک بفومت مورد استفاده فرقه کابالا (Kabbalah) از فرقه‌های عرفان يهودی و فراماسونری است. بفومت يک بز است با نماد ستاره پنج ‌ضلعی (البته دقت گردد که ستاره پنج ضلعی در پرچم برخی دول اسلامی تمایز آشکاری با این ستاره دارد و صورت واژگون آن است) بر روی پيشانی که علامت کنونی شيطان پرستان و فراماسون‌ها می‌باشد. بفومت در نگاه کاباليستی در يک دست مرد و در يک دست زن است، هر دو دستش علامت هرمتیسم (Hermetecism) که يک دست به سمت ماه سفيد(Geburah) و دست ديگر به سمت پايين به سمت ماه سياه (Chesed) است که اين علامت نشانده متعادل بودن رحمت و عدالت است. در بين دو شاخ بز بفومت يک شعله هوش(Intelligence) است. در محل آلت تناسلي بفومت يک ميله وجود دارد که نشانه “زندگي بی پايان ” آن (که نمادش ابليسک می‌باشد) است و پستان‌های آن به اومانيسم تعبير شده است.

e04b3ca66225c149

ابلیسک میدان کنکورد که هرم آن به دستور شیراک طلاکوبی شد .

حکاکي‌هاي روي اين ابليسک تعريف و تمجيد از فرعون مصر است. در سال 1998 به دستور رئيس جمهور فرانسه ژاک شيراک هرم رأسي بناي ابليسک را طلاکوبي کردند. در سال 1875 ژنرال جيمز الکساندر(Sir James Alexander) تصميم به انتقال يک ابليسک به لندن گرفت، دکتر اراسموس ويلسون (Erasmus Wilson) از فراماسون‌هاي معروف بود که هزينه انتقال و نصب ابليسک را تقبل کرد. اين ابليسک توسط دو مهندس فراماسون به نام هاي ديکسون(Dixon) و استيفنسون (Stephenson) نصب شد. در سال 1878 کنار رودخانه تايمز (Thames) در لندن اين ابليسک نصب شد و به دليل زحمت فراوان اين جابه جايي و نصب به دکتر ويلسن لقب شواليه اعطا شد. اين ابليسک به سوزن کلئوپاترا (Cleopatra’s Needle) معروف است. همانطور که ذکر شد ابليسک‌ها در مصر باستان به صورت دوقلو در دروازه معابد به کار مي‌رفت،
جفت ابليسک لندن توسط فراماسون‌ها به نيويورک منتقل شد و در پارک مرکزي شهر(Central Park) کنار موزه متروپليتن (Metropolitan) در سال 1881 نصب شد. هزینه این نقل و انتقال بر عهدخ سرمايه دار و فراماسونر معروف ويليام وندربيلت (William Vanderbilt) بود. در مراسم افتتاحيه پس از نصب اين ابليسک ارکستر 9/000 نفره فراماسونرها برنامه اجرا کردند و جسي آنتوني استاد اعظم،(Grand Master)   فراماسونري نيويورک در اين مراسم سخنراني کرد. در اين سخنراني آمده است مصر زادگاه علم (Science)، نجوم، ادبيات و هنر است و ما فراماسونرها بايد به دنبال اصول خود در مصر باستان باشيم و آن اصول را احيا کنيم.

 

4
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

12 پاسخ به “ابلیسک”

 1. سلام از این نمونه ها در ایران خودمون خیلی زیاد هست که اگه بخواییم نقدشون کنیم اونوقت وقتی نمی مونه به اونور دنیا بخواییم سرک بکشیم و نماد ابلیسک فلانجا رو انور دنیا میون کفار نقد و بررسی کنیم . متاسفانه ما ها عین کبک سرمونو کردیم تو برف و نمی بینیم هر روزه هزاران و هزاران ساختمان و نماد ابلیسک تو شهرای همین ایران ما مثل قارچ سر از خاک در میارن و هیشکی ککشم نمی گزه؛ امروز بدتر از دبروز و فردا بدتر از امروز، ما غافلیم و اونا تو کار خودشون اوستا، برین یه جستجو بکنین و نمای ساختمونی حتی ساختمونای دولتی این کشورو توی به خصوص 10 ساله ی اخیر ببینین و انوقت اگه وجدان داریم تو رو خدا بیایین کاری بکنیم ….این به اصطلاح مهندسای همه چی دون! اگه نگیم آگاهانه، ناآگاهانه ببینین چیکار می کنن تو مملکت اسلامی و کسی جلودارشون نیس؟؟؟؟!!! تا جایی رسوندن که وقتی بچم از خیابون عبور می کنه میگه مامان نیگا کن ببین این ساختمون چقد شبیه اون عکسیه که تو گیم دیدم و تو گفتی این عکس شیطونه، شیطون اینجا داره واسه خودش ساختمون می سازه؟؟؟

  • Hiva گفت:

   این چه حرفیه شما میزنید.
   شما که میگید جلو معمارا رو بگیرید، جلو بچتون رو بگیرید که بازی های خارجی نکنه که توشم نماد ابلیسک و کلی آدم با پوشش نامناسب داره. والا

 2. یه دختر معمار گفت:

  خب چرا اینطور قضاوت میکنید که هرکی ابلیسک طراحی کنه مقصودش شیطان پرستیه؟ خب شاید با هدف الهام از طرح مصر باستان این طراحی رو انجام داده!!!

  • Hiva گفت:

   سلام دختر معمار
   به شدت باهات موافقم. به نظرم در اکثر موارد هدف الهام گرفتن بوده

   • اسلام گفت:

    میدونی بزرگترین دشمن انسان جهل . بدبخت اونی که ندونه از روی چه چیزی می خواد الهام بگیره و از اون بدبختر کسی که داره الهام میگیره به جای اینکه الهام بخش باشه ما باید به جای نقد و برسی بتها و نشانه های اون الهامات خودمون جایگزین اونا بکنیم نه تحت تاثیر الهامات کذب اونا قرار بگیریم .

  • زهرا گفت:

   مصر باستان چی بوده مگه؟ مصر باستان دوتا نماد داشته اسطوره درواقع یکیش اسیس بوده که با برادرش ازدواج میکنه از برادری که الت تناسلیش جدا شده بوده بچه دار میشه و اونها ایسیس رو مقدس میدونن و مادر بیوه میخونن اینم نمادشونه

 3. سینا گفت:

  با سلام وخسته نباشید متشکرم خوش حال میشم بهم سربزنی
  اللهم اجعل ولیک الفرج

 4. اسلام گفت:

  یک تعریف دیگر برای ابلیسک میتوان گفت اولین بت پرستش شده توسط انسان بعداز حبوط در دنیا این نماد نماد آلت تناسلی می باشد که شیطان آن را به خورد انسانهای اولیه داد یعنی حالت نرینگی طبیعت .همان تور که برای تولید نسل به این ابزار احتیاج است طبیعت هم برای تولید نسل احتیاج به این آلت نرینگی دارد و در باور انسانهای نخستین نماد بار وری زمین میبوده است و مورد ÷رستش واقع شد و تا به امروز وقت در ظاهر آن تعقیراتی داده شده است ولی اصل و مبناع آن یکی ست .

 5. م گفت:

  سلام علیکم بنده سوالی داشتم آیا برج ساعت بیگ بن نیز ابلیسک است؟

 6. عاشق خدا گفت:

  شما واقعا حواستون نیس چرا این همه الهام باشه از مصر؟چرا این همه؟واقعا جوابتان مسخره نیست برج شیطان اول همینطور بود برا چی در سال 1388-1389 برج شیطان در عربستان مورد تعمیر بود و بعد به دیوار تبدیل شد چون به اونا بی احترامی میشد چون به شیطان بی احترامی میشد یکم به خودتون بیایین با ماهواره و وسیله و بازیگر و خواننده و اسباب بازی و خیلی چیز های دیگه دارن از مذهب خالیتون میکنن یا حق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *