آتش مقدس (holy fire) و 12 قرن فریب!!

آتش مقدس (holy fire) و 12 قرن فریب!!
بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

آتش مقدس (holy fire) و 12 قرن فریب!!

کلیسای مقبره مقدس (Church of The Holy Sepulchre) یا نور مقدس (Άγιον Φως) و (Ναός της Αναστάσεως) یا آتش مقدس (holy fire) یا معجزه نور مقدس (Holy Light miracle) و به لاتین به آن (Sanctum Sepulchrum) و به عربی به آن (کنیسة القیامة) و به ارمنی به آن (Սուրբ Հարություն) می گویند.

این کلیسا که چندین نام با پسوند و پیشوند مقدس دارد، در اورشلیم واقع شده است و یکی از مقدسترین مکانها در مسیحیت به شمار می رود. این کلیسا، انتهای خیابان ویا دولوروسا، در بخش باستانی شهر اورشلیم و بر فراز دره جلجتا قرار گرفته است. بر باور مسیحیان، عیسی مسیح در جایی که اکنون کلیسای مقبره مقدس بر روی آن قرار گرفته، مصلوب گشته و از آنجا به آسمان عروج کرده است. در زیرزمین این کلیسا، مکانی قرار دارد که گفته می شود قبر عیسی مسیح درآنجا واقع شده است. کلیسای مقبره مقدس از بناهای با اهمیت مذهبی اورشلیم می باشد که به دستور کنستانتین، امپراتور روم که به آئین مسیحت گروید در اورشلیم بنا شد. سالیانه میلیون‌ها زائر مسیحی از سراسر جهان برای زیارت به این مکان مقدس سفر می‌کنند.

شاخه‌های مختلف مسیحی هر یک کنترل قسمتی از کلیسای مقبره مقدس را در اختیار دارند، همواره همراه با رشک و حسادت از بخش در اختیار خود دفاع و مراقبت کرده‌اند. اختلافات بر سر مالکیت میان شاخه‌های مختلف مسیحی به حدی است که هیچ یک از شاخه‌های فوق، اختیار تعمیرات کلیسای مقدس را ندارند. به عنوان مثال، یک نردبان چوبی بر روی طاقچه‌ای بر بالای در ورودی اصلی کلیسا، از سده نوزدهم میلادی تا کنون به همان وضعیت باقی‌مانده است، چون طرفین نمی‌توانند بر سر این مساله توافق کنند که چه کسی حق پائین‌آوردن این نردبان را دارد.

هم‌اکنون مرکز اصلی کلیسای ارتدوکس شرقی در بخشی از کلیسای مقبره مقدس قرار دارد. همچنین صومعه دیر السلطان، هزار سال پیش بر روی بخشی از پشت بام کلیسای اصلی ساخته شد. این صومعه شامل اتاق‌های کوچک ساده‌ای است که از سال ۱۸۰۸ میلادی توسط راهبان ارتودوکس اتیوپیایی اشغال شده است.

پاتریاک (پدرسالار) اورشلیم یا همان رهبر ارتدوکسهای اورشلیم بطور نمادین دو شمع در دست میگیرد و برخی از اسقفان و کشیشان نیز، او را تا کلیسای مقبره مقدس همراهی می نمایند. پاتریاک کلاه، عصا، لباس و زیور آلات مقدس و متبرک خود را در می آورد ، او تنها آلبا سفید خود را بر تن نگه می دارد و با در دست داشتن دو شمع وارد مقبره می شود. تمامی نور لامپها و شمعها خاموش میگردد و مقبره در تاریکی فرو می¬رود. سه روحانی ارتدوکس درب ورودی را با موم مهر می کنند. روشن شدن آتش مقدس برخی اوقات یک ساعت برخی اوقات دوساعت و برخی اوقات تا 3 و 6 و 9 ساعت هم بطول می انجامد. سپس پاتریاک شمعهای روشن را به خادمین مشتاق مقبره مقدس میدهد. آنان نیز در حین عبور از میان خیل جمعیت حاضر در مقبره، شمعهای دعا کنندگان و حاضرین در مقبره را روشن می نمایند.

هرساله درگیریهای زیادی بین فرقه های مختلف مسیحی در این زمان در مقبره مقدس روی می دهد. برخی از درگیری ها باعث به شدت مجروح شدن شدید، نقص عضو و در کما رفتن اعضای فرقه های گوناگون مسیحی شده است.

مراسم آتش مقدس از قرن نهم میلادی در این مقبره توسط ارتدوکسها صورت می پذیرفت. اما ادعایی از قرن 13 میلادی توسط صلیبیون شکل گرفت، مبنی بر این که یکی از ستونهای مقبره مقدس شکاف برداشته و از میان آن آتشی مقدس بیرون آمده است. آنها این را معجزه قلمداد نموده در کوچه ها و خیابانهای اورشلیم تحت فرمانروایی مسلمانان فریاد می زدند “ما مسیحیان، ما مسیحیان قرن ها بوده و هستیم، ما برای همیشه و همیشه خواهیم بود. آمین!” از آنزمان مسیحیان هر ساله در این مقبره مراسمی روحانی با قداست خاصی برگزار می نمایند.

دیگر هرگز از ستون، آتشی بیرون نیامد. ولی هر ساله شمعهایی که به درون مقبره مقدس می برند که پس از مدت زمانی کوتاه روشن به بیرون مقبره آورده می شود، در این هنگام مردم از شعله های آن شمع ها، شمع های خود را روشن مینمایند.

شمعهایی که توسط کلیسا یا در خارج از کلیسا در اطراف صحن ورودی مقبره بین مردم به عنوان نذر یا فروش پخش می گردد تصاویری روی آن نقش بسته است. روی هر شمع حروفی مقدس به همراه تصاویری از عیسی مسیح، مریم مقدس، قدیسین ارتدوکس و کاتولیک نقش بسته است. برخی از شمع ها از ترکیبات مواد عطری و خوشبوکننده با بوی گل یا عطر سرو، زیتون و یا بلسان تهیه گردیده اند.

در همان زمان نیز شایع شده بود که رعد و برقی آبی رنگ به ستون برخورد کرده و از میان رعد و برق یک کبوتر سفید به پرواز درآمده و بر روی نوک گنبد مقبره مقدس نشسته و پس از مدتی غیب شده است. این شایعه که توسط عوام بر سر زبانها افتاده بود در همان موقع توسط روحانیون کاتولیک و ارتدوکس رد گردید. البته فقط این شایعه نبود که بر سر زبان مردم افتاد بلکه شایعات بسیار پیچیده و عجیبی را مردم برای یکدیگر تعریف می نمودند، در صورتی که توسط خود ارتدوکسها، کاتولیکها و قبطیان همه شایعات مردود اعلام شد.

ارتدوکسها، کاتولیکها، قبطیان، آشوری ها، ارامنه، که در “مراسم آتش مقدس” این کلیسا شرکت می¬کنند، مدعی هستند که شمعهایی که در درون مقبره برده می شود، به خودی خود آتش گرفته و این آتش، مقدس، پاک، الهی و فرستاده شده از طرف پدر آسمانی ، عیسی مسیح و روح القدس می باشد. آنها معتقدند که این آتش شفا دهنده بیماریها، برطرف کننده رنج و درد، برآورده کننده حوائج و آرزوهای قلبی حاضرین و دعا کنندگان در مقبره است. آنها نام این آتش را، نور مقدس یا آتش مقدس نامیده اند، به همین دلیل است که کلیسای مقبره مقدس را کلیسای آتش مقدس و یا نور مقدس می نامند.

ارتدوکسها هرساله شمعهایی روشن را از مقبره مقدس به عنوان نور مقدس، نور ایمان، به کلیساهای ارتدوکس واقع در کشورهای روسیه، سوریه، صربستان، رومانی، بلغارستان، مونته نگرو، مولداوی، لبنان، اردن، یونان، گرجستان، مصر، قبرس، بلاروس، ارمنستان، اوکراین، ایتالیا (روم) و آمریکا می برند. هر شمع که وارد کلیسا می شود سیل مسیحیان ارتدوکس برای گرفتن حاجت و دعا نمودن به همراه نذورات و هدیه های نقدی به این کلیساها سرازیر میگردد. همچنین این مراسم با پوشش تلویزیونی بطور زنده هر ساله در کشورهای گرجستان، یونان، اوکراین، روسیه، رومانی، بلاروس، بلغارستان، قبرس، لبنان و مصر پخش میگردد.

اگر کمی که دقیقتر شویم به حقایق جالبی می رسیم. در زمان جنگهای صلیبی و کمی پس از آن به دلایل زیادی ایمان مردم افت شدیدی پیدا نموده بود. از طرفی برای مواجهه با لشکریان مسلمانان باید اتفاقی خاص نظر عوام مسیحی را به خود جلب میکرد که روحیه آنها را در تقابل با اسلام بالا ببرد. با توجه به دلایل و شرایط خاص آنزمان تعدادی از خادمین این مقبره سعی نمودند با ایجاد معجزات ساختگی ایمان مردم را زنده نگاه دارند و نظرها را به سوی خود جلب نمایند. آنها ستونی را شکافته و فسفر سفید در آن ریختند که باعث شکاف ستون و آتش در آن شد. صلیبیون در آن زمان شایعه نمودند که این کار خداوند بوده است.

اگر شما پتاسیم کلرات با فسفر سفید را با یکدیگر مخلوط کنید، ترکیبی به شدت و به سهولت آتشزا به دست می آید که در مجاورت هوا به خودی خود مشتعل میگردد. اگر کمی به آن پودر مس اضافه کنید نور سبز و اگر به آن پودر نقره اضافه کنید نور آبی و اگر به آن پودر آهن اضافه نمایید نور قرمز تولید میکند.

در سال 1238، پاپ گرگوری نهم (IX) آتش مقدس را به عنوان یک تقلب آشکار محکوم کرد و فرانسیسکنها از شرکت در این مراسم امتناع ورزیدند.

اولیا چلبی Evliya Çelebi جهانگرد معروف ترک و نویسنده کتاب سیاحتنامه اولیا چلبی (Seyâhatnâme) است. او در سفرنامه خود می نویسد : مشاهده کرده است که یک راهب مخفیانه موادی روغنی یا نفتی را در بعضی از قسمتهای مقبره میریزد.

توماس تیگگ Thomas Tegg ، نویسنده و محقق انگلیسی که بر روی این موضوع تحقیق می نمود به اورشلیم سفر کرد، او این آتش را ساختگی و روحانیون مقبره را متقلب با انگیزه های منفعت طلبانه مالی خواند.

ادوارد گیبون مورخ انگلیسی و عضو پارلمان بود. مهم ترین کار او، نوشتن تاریخ انحطاط و سقوط امپراتوری روم ، در شش جلد، بین سالهای 1776 الی 1788 بود. در مورد مقبره مقدس و آتش مقدس چنین می نویسد :
این تقلب آشکار ، برای اولین بار در قرن نهم توسط صلیبیون ابداع گردید و توسط آنها پرستش و تکریم شد تا مردم را به کلیسا و باور معجزه جدیدی از سوی خداوند برای مقابله با مسلمانان جلب کنند ، او روحانیونی که چنین فریبی را دامن زده اند فریبکار و شیطان نامید که از احساسات مذهبی مردم سوء استفاده نموده اند.

ادمانتیوس کورائس Adamantios Korais قانون گذار، انسان شناس، جامعه شناس، محقق، تاریخ شناس، زبان شناس، فرهنگ شناس، یک انقلابی و فیلسوف عصر خود در یونان بود. وی روحانیون مقبره مقدس را متهم نمود که از جهل مردم و احساسات مذهبی آنها سوءاستفاده نموده و برای منافع خود چنین دروغ بزرگی را ساخته اند. وی در رساله نور مقدس اورشلیم “On the Holy Light of Jerusalem” درباره آتش مقدس “holy fire” چنین نوشت :
این دسیسه ای از کشیش های جعلی “machinations of fraudulent priests” است، که نامقدس “unholy” به نام معجزه، با استفاده از تقلب دینی مذهبی “religious fraud” سوء استفاده می نمایند.

مایکل کالوپلوس Michael Kalopoulos ، نویسنده و مورخ مذاهب ، در سال 2005 ، در یک نمایش زنده در تلویزیون ملی یونان ، چند شمع غوطه ور در فسفر سفید را بر روی میز پیشخوان گذاشت و در جلوی چشم دوربین و هزاران بیننده تلویزیونی ، شمعها خود به خود در کمتر از 15 دقیقه مشتعل شدند ، او نشان داد که خیلی ساده هر کسی می تواند با شناخت خواص خود اشتعال فسفر سفید چنین عملی را انجام دهد. چون وقتی فسفر سفید در مجاورت هوا قرار می گیرد به خودی خود مشتعل می گردد. اگر فسفر در حلال آلی مناسب حل شود، میتوان سیستم خود جرقه زنی را به تاخیر انداخت تا زمانی که حلال تقریبا به طور کامل تبخیر گردد و فضا برای خود جرقه زنی فسفر سفید آماده شود. آزمایش های مکرر نشان داد که احتراق را میتوان ساعتها یا بیشتر ، بسته به چگالی حلال به تاخیر انداخت. مایکل کالوپلوس همچنین در این برنامه که بطور زنده پخش می شد گفت: واکنش های شیمیایی به خوبی در دوران باستان شناخته شده بود، وی به نقل از استرابو (Strabo) محقق ، جغرافیدان و نویسنده کتاب 17 جلدی جغرافیا (Geographica) که بیست سال قبل از میلاد مسیح می زیسته، میگوید: در بابل دو نوع چشمه نفت بود، در آنجا دو نفت سفید و نفت (سیاه و سفید) وجود دارد ، نفت سفید که با آتش مشتعل است. (Strabon Geographica 16.1.15.1-24) . مایکل کالوپلوس در ادامه اظهار داشت که : فسفر توسط شعبده بازان کلدانی در اوایل قرن پنجم قبل از میلاد مورد استفاده قرار می-گرفت، همچنین توسط یونانیان باستان، در یک روش مشابه استفاده می شد. امروزه هم همان ماده به طریقی دیگر توسط مسیحیت ارتدوکس شرقی و اسقفی اورشلیم مورد استفاده قرار می گیرد.

یک محقق روسی به نام ایگور دوبروکتو Igor Dobrokhotov در وب سایت خود با یک استناد به منابع کهن و قدیمی و همچنین بررسی تصاویر به راحتی دروغین بودن این ادعای کلیسای ارتدوکس را اثبات نمود.

نیکلای آسپنسکی Nikolay Uspensky از محققین ارتدوکس ، دکتر الکساندر موسین Aleksandr Musin از دانشگاه سوربن (Sorbonne) به همراه بسیاری از اساتید، دانشمندان و محققین، دروغین بودن آتش مقدس را تایید نموده و درباره فریبکاری و دغلبازی کلیسای ارتدوکس در این زمینه هشدار داده اند.

اسقف پٌرپِریوس آسپنسکی Porphyrius Uspensky از روحانیون و محقیق برجسته ارتدوکس در زمینه مسیحیت اولیه ، زبان شناسی ، الهیات ، فلسفه و کاشف انجیلی که به انجیل آسپنسکی “Uspenski Gospels” معروف می باشد است ، او نیز در این رابطه گفته است : “روحانیت در اورشلیم میدانستند که آتش مقدس جعلی بوده، و دروغی عوام فریبانه بیش نیست”.

ویدئوی مستندی در این رابطه را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید

https://www.facebook.com/video.php?v=531348420300728&set=vb.301788996590006&type=3&video_source=pages_video_set

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *